Studené počasie môže zhoršiť bolesť kĺbov. Ako si pomôcť od bolesti kĺbov v zime?
Bolesť kĺbov, artralgia, je pomerne bežným problémom, ktorý môže vzniknúť z viac či menej vážnych príčin. V určitej intenzite sa s ňou stretol už azda každý dospelý človek. Najčastejšie postihuje kolená, bedrá a malé kĺbiky na prstoch rúk. Táto bolesť môže byť obzvlášť výrazná práve v zime. Zhoršuje sa vplyvom chladu bolesť aj u vás? Čím môže byť spôsobená a prečo ju v zime cítite intenzívnejšie, vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.
Aké sú príčiny bolesti kĺbov?
- Úraz a zranenie
- Preťaženie v dôsledku práce či športu
- Opotrebenie kĺbu v dôsledku veku
- Zápal alebo infekcia v tele
- Ochorenie – artritída, dna, systémový lupus
Bolesť kĺbov spôsobujú rôzne faktory. Niekedy je príčina pomerne jasná – predovšetkým pri úraze, zranení a preťažení. Pri týchto príčinách zväčša bolí iba jeden kĺb.
Pokiaľ vás však naraz bolí viac kĺbov, prípadne dokonca kĺby celého tela, ide pravdepodobne o vážnejšiu príčinu. Spôsobiť ju môže infekcia (viróza, chrípka) či zápal signalizujúci dnu alebo rôznu formu artritídy. Zápal sa okrem bolesti prejaví aj opuchom a začervenaním postihnutého miesta.
Prečo cez zimu môžu kĺby bolieť viac?
Množstvo ľudí sa zhoduje na tom, že v zime či v chladnom počasí sa intenzita ich bolesti kĺbov zhoršuje. Môže doslova vystreľovať do iných častí tela a spôsobiť až takú bolesť, ktorá bude brániť vo vykonávaní denných činností. Predpokladá sa, že bolesť kĺbov v zime je spôsobená poklesom atmosférického tlaku. Ten môže zapríčiniť rozšírenie svalov, šliach a iných tkanív. Tekutiny a plyny v kĺboch potom môžu tlačiť na okolité nervy, čím spôsobujú bolesť. Veľkú bolesť môžu pociťovať najmä ľudia s kĺbmi poškodenými zápalom.
Pozor: Táto hypotéza doteraz nie je nijako oficiálne potvrdená. Veda nám zatiaľ na prepojenie počasia a bolesti kĺbov nedáva jasné odpovede, no faktom je, že množstvo ľudí pri zmene počasia cíti aj zmeny na svojom tele. Voláme to meteosenzitivita, ktorá sa okrem bolesti kĺbov prejavuje aj bolesťou hlavy až migrénou, poruchou tlaku, únavou či zvýšenou citlivosťou na rôzne podnety.
Čo vám v zime pomôže na bolesť kĺbov?
Na bolesť kĺbov všeobecne pomáhajú:
- lieky od bolesti,
- doplnky na výživu kĺbov,
- aplikácia suchého tepla alebo chladu,
- masážne gély,
- cvičenie a fyzioterapia.
To, ktorá metóda pomôže vám, je veľmi individuálne a záleží aj od toho, čo je príčinou bolesti. Ak sa u vás bolesť, zápal či opuch kĺbov opakujú často, rozhodne navštívte lekára. Pravdepodobne totiž potrebujete odbornú liečbu. Domáce recepty na bolesť kĺbov spomenuté v tomto článku vám síce možno na chvíľku uľavia od bolesti, no príčinu vašej bolesti nevyriešia.
Masážne gély na kĺby
V prípade, že si potrebujete uľaviť od bolesti kĺbov v zime, máme pre vás niekoľko metód. Prvou a najjednoduchšie realizovateľnou je domáca masáž pomocou lokálneho masážneho gélu či krému. Siahnuť môžete po géle s liečivou látkou, ktorá pôsobí proti bolesti aj zápalu, napríklad s diklofenakom. Obľúbené sú prípravky Flector, Voltaren či Veral. Niektoré z nich nájdete aj v kapsulovej forme pre prípad, že vás bolia kĺby celého tela.
Prírodné prípravky zase obsahujú pagaštan konský, konope, mentol, kostihoj, chilly a ďalšie. Tieto gély môžu mať hrejivý alebo chladivý efekt. Každému pomáha niečo iné, preto si musíte sami vyskúšať, či vám vyhovuje skôr teplý alebo studený gél.
Doplnky na výživu kĺbov
Ak máte s kĺbmi problém dlhodobo, určite nebude na škodu podporiť ich výživovými doplnkami. Vhodné sú najmä tie, ktoré obsahujú látky ako glukozamín sulfát, chondroitín sulfát, kolagén, vitamín D, boswellia serrata či kyselina hyalurónová. Všetky prispievajú k výžive kĺbových chrupaviek, ich pevnosti, a tým k menšej bolesti.
Po liekoch proti bolesti, ako je Paralen, Ibalgin či Nalgesin, siahnite až v momente, keď je bolesť skutočne intenzívna a neviete si inak pomôcť. Takýto stav by ste však mali riešiť s lekárom.