Poznáte výhody čapíkov pre deti na teplotu? Kedy ich dieťaťu podávať?
Pri podávaní liekov malým deťom by sme mali byť vždy extrémne opatrní. Detský organizmus je nielen menší, ale aj citlivejší. Preto je veľmi dôležité dobre zvážiť, aké lieky vašej ratolesti podávate. Nie sú príliš silné? Sú pre deti vhodné? Tieto informácie nájdete v príbalovom letáčiku každého lieku.
V niektorých prípadoch je však dôležitá aj lieková forma. Predovšetkým pri najmenších detičkách môže byť podávanie liekov vo forme tabliet nie len veľmi náročné, ale aj nebezpečné. Aj z tohto dôvodu existujú liekové formy špeciálne určené pre malé deti. Medzi ne zaraďujeme napríklad rôzne sirupy, kvapky či čapíky. Práve o čapíkoch na horúčku u detí si dnes povieme viac. Ako a kedy ich používať a prečo je táto lieková forma pre detičky vhodná?
Aké sú výhody čapíkov pre deti?
Rektálne čapíky, nazývané aj čípky, patria k liekovej forme, ktorá sa zavádza do konečníka dieťatka. Ich najväčšou výhodou je:
- Liek sa cez sliznicu vstrebáva veľmi rýchlo, čím dochádza aj k rýchlemu nástupu liečivých účinkov.
- Čapíky sú najlepšou voľbou aj v tom prípade, ak dieťatko zvracia. Pri črevných ťažkostiach sa totiž liek nemusí stihnúť vstrebať a začať účinkovať.
- Liek sa ľahko podáva. U malých detičiek nie je nezvyčajné, že lieky podávané orálne nechcú alebo nevedia prehltnúť. Odmietanie liekov vo forme sirupov či kvapiek môže byť spôsobené napríklad nepríjemnou skúsenosťou. Nie každý liek má totiž príjemnú chuť a vašej ratolesti niekedy stačí jedna skúsenosť, ktorá ovplyvní jeho vzťah k liečivám všeobecne.
- Zavedenie čapíkov je rýchle, bezbolestné a dieťatko si ho často ani neuvedomí.
Kedy deťom podávať čípky na teplotu?
Zvýšená teplota je u detí oveľa bežnejšia, než by ste čakali. Detské telíčka sa kvôli svojej veľkosti rýchlejšie zohrejú, preto sa ich telesná teplota môže mierne zvýšiť napríklad po kúpaní, pobehovaní po vonku či pobyte na slniečku. Do úvahy by ste mali brať aj to, že ich imunita sa ešte stále vyvíja, preto sú náchylnejšie aj na rôzne bakteriálne a vírusové infekcie. Dôležité však je, že teplotu u detí väčšinou nemusíte znižovať, pokiaľ nepresiahne 38°C.
Telesnú teplotu nad 38°C nazývame horúčka. Horúčka patrí k obranným mechanizmom tela. Pomocou nej sa totiž organizmus snaží zničiť patogény, vírusy, baktérie a iné škodlivé látky. Pokiaľ teda dieťatku nameriate teplotu nad 38°C – 38,5°C, môžete mu podať čapík. Medzi obľúbené patria napríklad čapíky Paralen alebo Nurofen pre deti. Podávanie čapíkov na teplotu skonzultujte s lekárom.
Ako dieťatku správne aplikovať čapík?
Čapíky svojím tvarom pripomínajú náboje alebo torpéda – to znamená, že majú jednu stranu ako keby zúženú. Práve zúženým koncom sa čapík zavádza do konečníka dieťatka. Niektoré čapíky bude možno potrebné trošku navlhčiť alebo zohriať v rukách, preto si vždy pozorne prečítajte príbalový letáčik. Pri aplikovaní čípka postupujte nasledovne:
- Opatrne ho vyberte z obalu a dajte pozor, aby ste ho nerozmrvili.
- Ak je to potrebné, čapík navlhčite alebo ohrejte v rukách.
- Bábätko položte na chrbátik a zdvihnite mu nožičky. Väčšie deti uložte nabok a povedzte im aby mierne pokrčili nohy.
- Čapík zavádzajte pomaly a zľahka. Je však dôležité, aby ste ho zasunuli dostatočne hlboko – aby ho dieťatko nevytlačilo von.