Čím natierať bábätko po kúpaní?
Každá matka chce pre svoje dieťatko len to najlepšie. To platí nielen čo sa týka pohodlia, výživy, oblečenia, ale aj starostlivosti o jemnú detskú pokožku. Mnohé mamičky preto trávia množstvo času čítaním kníh a článkov na internete a hľadajú odpovede na otázky, ako napríklad: Ako často bábätko kúpať? Čím ho natrieť po kúpeli? Spísali sme pre vás pár tipov, ktoré vám pátranie po odpovediach na tieto otázky môžu uľahčiť.
Ako často kúpať bábätko?
Predtým, ako sa pustíme do toho, čím dieťatko natierať alebo nenatierať, mali by sme sa zastaviť pri samotnom kúpeli. Ohľadom frekvencie kúpania bábätiek sa totiž v súčasnosti vedie mnoho diskusií – a nie vždy sa jednotlivé názory zhodujú.
Niekde sa môžete dočítať, že dieťatko je potrebné kúpať každý, inde zas, že stačí každý druhý či tretí deň. V prvom rade by ste si však mali uvedomiť, že pokožka vášho bábätka je veľmi jemná, citlivá a dokonca tiež oveľa tenšia než tá vaša. Detičky sa navyše rodia s nevyvinutou kožnou bariérou, takže sa do ich telíčka dostane všetko, s čím príde pokožka do kontaktu.
Práve preto, že je detská pokožka taká jemná a citlivá, mohlo by sa stať, že by ju každodenné kúpanie mohlo dráždiť. Stačí preto, ak bábätko okúpete každé 2 až 3 dni. To sa samozrejme nevzťahuje na oblasť genitálií a zadočku. Tie je potrebné umývať podľa potreby aj viackrát denne.
Ako by mal vyzerať ideálny kúpeľ novorodenca?
- Dajte pozor, aby v miestnosti nebola zima. Niektoré mamičky zvyknú miestnosť vyvetrať a potom vykúriť, aby dieťatku nebola zima.
- Dôležitá je správna teplota vody. Aj keď vy možno milujete kúpeľ vo vode, z ktorej sa možno až parí, vášmu bábätku by mohla priveľmi horúca alebo naopak studená voda ublížiť. Najideálnejšia teplota je okolo 37°C. Pred položením dieťaťa do vody odporúčame skúšku lakťom – ponorte lakeť do vody a ak voda nepáli ani nechladí, teplota je ideálna.
- Nepotrebujete kozmetiku. Určite chcete, aby dieťatko voňalo a bolo čisté, no novorodencom naozaj stačí, keď ich umyjete v čistej vode. S používaním kozmetických prípravkov môžete potom postupne začať po ukončení 6. týždňa života dieťatka – pozor však, používajte len kozmetiku určenú pre detičky.
- Pri umývaní nezabudnite na všetky kožné záhyby, v ktorých by sa mohli hromadiť odumreté kožné bunky a kožný maz.
- Po kúpeli dieťatko osušte prikladaním mäkkého uteráka.
Čím môžete natierať bábätko po kúpaní?
Ošetriť pokožku bábätka krémom sa odporúča v prípade, že má suchú pokožku. Pokiaľ máte doma malého atopika, prípadne má dieťatko ekzém, bude ošetrovanie vhodnou kozmetikou nevyhnutné. Ideálne je použiť prípravky s obsahom ceramidov, esenciálnych lipidov a vitamínov. Krém by mal mať príjemnú a ľahkú konzistenciu, aby sa dobre roztieral – pokožku možno totiž pri rozotieraní hutného krému podráždiť aj mechanicky.
Čo sa týka obľúbených detských olejčekov, aj tu sa názory rozchádzajú. Niektorí sú toho názoru, že používanie detského oleja nie je potrebné a v niektorých prípadoch dokonca nemusí byť dobré (napríklad z dôvodu upchávania pórov). Sú však aj takí, ktorí na detský olej nedajú dopustiť. Prospešný môže byť napríklad olivový olej z lekárne. Pomáha ošetrovať a vyživovať citlivú pokožku.
Zapareniny a pokožka v plienkovej oblasti
Špeciálnu starostlivosť, a to nie len po kúpaní, by ste mali venovať pokožke v plienkovej oblasti. Často sa práve tam tvoria nepríjemné zapareniny, ktoré štípu, svrbia a môžu spôsobiť vznik infekcie. Na ošetrenie týchto miest skúste použiť napríklad veľmi obľúbený Sudocrem, prípadne iný krémik s upokojujúcim a regeneračným zložením. Nezabúdajte, že oblasť zadočku a genitálií je potrebné dieťatku umývať každý deň (v prípade potreby aj viackrát).