Čo dať na uštipnutie včelou?
Usilovné včielky sú veľkým prínosom pre prírodu i ľudí. Opeľujú kvietky, dávajú nám med a sú súčasťou veľkého kolobehu života. Včely sú vo všeobecnosti veľmi mierumilovné stvorenia. Nie sú agresívne a neútočia, pokiaľ sa necítia byť ohrozené – veď koniec koncov, keď včela vypustí žihadlo, sama umrie. Hoci to včeličky nerobia naschvál, raz za čas sa predsa len stane, že niekoho uštipnú. Ako v takom prípade postupovať a čo dať na uštipnutie včelou?
Aký je postup ošetrenia po uštipnutí včelou?
- Vyberte žihadlo – žihadlo včely je, dá sa povedať, „na jedno použitie“. To znamená, že keď vás včela bodne, žihadlo ostane zapichnuté v pokožke. Prvé, čo by ste teda mali urobiť, je vytiahnuť žihadlo. Dajte ale pozor. Na konci žihadla je jedový vačok. Ak ho počas vyberania stlačíte, uvoľní sa vám do tela viac včelieho jedu.
- Umyte miesto vpichu mydlom a vodou.
- Po uštipnutí včelou zvykne miesto vpichu opuchnúť, môže byť boľavé a svrbieť. Opuch pomôže zmierniť studený obklad. Prikladajte napríklad kocku ľadu alebo chladiaci vankúšik.
- Naneste vhodný prípravok po uštipnutí, napríklad lokálne antihistaminikum.
Gély, masti a iné prípravky po uštipnutí včelou
Zvyčajne si bežné uštipnutie hmyzom nevyžaduje lekárske ošetrenie. Prejavy ako opuch, svrbenie, pálenie či bolesť v mieste vpichu zmiernia prípravky s lokálnym protialergickým účinkom (antihistaminiká). Obľúbený je napríklad gél Fenistil, ktorý má navyše príjemný chladivý efekt. Okrem toho môžete siahnuť aj po masti Aromatica Kosmín alebo Dapis géle či octanovej masti.
Čo ďalšie môže pomôcť na uštipnutie od včely?
Alergickú reakciu pomôžu znížiť aj antihistaminiká na vnútorné použitie. Pokiaľ však patríte k tým, ktorí majú diagnostikovanú alergiu na bodnutie včelou, mali by ste mať pri sebe vždy prvú pomoc vo forme liekov a prípravkov predpísaných vaším alergológom. A hlavne, mali by ste čo najskôr vyhľadať lekársku pomoc. To platí aj pre tých, čo síce alergiu na bodnutie hmyzom nemajú, ale včela ich uštipne do oblasti krku a tváre. Rovnako je dôležité vyhľadať lekársku pomoc, ak sa po uštipnutí objavila vážna alergická reakcia v podobe extrémneho začervenania, opuchu, problémov s dýchaním či straty vedomia.
Z voľnopredajných antihistaminík môžete siahnuť napríklad po tabletách:
Čo na uštipnutie osou?
Na uštipnutie osou môžete použiť rovnaké prípravky, ako na uštipnutie včelou. Pomôžu lokálne gély, masti či studené obklady. Postup po uštipnutí osou je tiež rovnaký, ako pri poštípaní včelou – miesto vpichu umyte, opuch a bolesť zmiernite studených obkladom a následne aplikujte niektorý z prípravkov na uštipnutie.
Babské recepty na uštipnutie od včely alebo osy
Možno ste už od vašej starej mamy či maminy počuli, že na uštipnutie od včely je najlepšie prikladať prekrojenú cibuľu alebo cesnak. Okrem toho však môžete vyskúšať ranu potrieť:
- medom,
- levanduľovým alebo čajovníkovým olejom,
- jablčným octom,
- zubnou pastou,
- kašičkou zo sódy bikarbóny.
Skvelé účinky má tiež obklad z listov skorocelu a dokonca vraj pomáha aj štipka hliny zmiešanej s vodou. To sa odporúča predovšetkým vtedy, keď ste vonku v prírode a nemáte po ruke nič iné. Babské recepty síce nie sú overené štúdiami ani lekármi, no v niektorých prípadoch môžu pomôcť. Ktoré oleje alebo bylinky by ste mali mať po ruke?