Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Čo pomáha na chronický zápal dutín?

Chronický zápal prínosových dutín (PND), je ochorenie, ktoré môže mať bakteriálny, alergický alebo plesňový pôvod. Ide o infekciu trvajúcu viac než 12 týždňov. Pejavuje sa opuchom slizníc, nadprodukciou hlienu, zhoršeným dýchaním cez nos a oslabením čuchu. Pri tomto ochorení nie je ničím výnimočným ani výskyt bolesti hlavy a dutín či zatekanie hlienov, ktoré následne spôsobia dráždenie na kašeľ. Ako prebieha liečba chronického zápalu dutín?

Ako zistíte, že máte chronický zápal prínosových dutín?

Prvým znakom tohto chronického ochorenia je, že zápal dutín trvá dlhšie ako 12 týždňov. Diagnostiku ako takú však nechajte na lekára. Ten stanoví diagnózu na základe vašich príznakov a zdravotnej histórie (čiže predošlých ochorení). Vykoná vyšetrenie nosovej dutiny, môže tiež odobrať vzorky sekrétu, prípadne urobiť RTG vyšetrenie. Na základe výsledkov potom stanoví vhodnú liečbu.

Priebeh liečby chronického zápalu dutín: Čo vás čaká?

Pre úspešnú liečbu chronického zápalu prínosových dutín je potrebné poznať jeho príčinu. Platí to nielen v prípade alergického chronického zápalu dutín, ale aj vtedy, pokiaľ ide o bakteriálny či plesňový pôvod ochorenia. V prípade, že je ochorenie bakteriálne, môže vám lekár predpísať antibiotiká. Inak sa toto ochorenie lieči pomocou liekov na potlačenie zápalu, odstránenie opuchu a upchatia dutín.

Lieky na chronický zápal dutín

Zámerom liečby je:

  • odstrániť zápal,
  • zmierniť opuch sliznice,
  • vyčistiť dutiny od hlienov,
  • tlmiť, respektíve odstrániť iné vedľajšie príznaky ochorenia.

Lieky na zmiernenie opuchu a zápalu slizníc dutín

Na tento účel siahnite po liekoch z kategórie dekongestív. Sú to lieky, ktoré znižujú nadmerné prekrvenie slizníc, čím zmierňujú ich opuch a tiež pôsobia na zníženie tvorby hlienov. Tieto prípravky majú najčastejšie formu kvapiek alebo sprejov do nosa. Dajte však pozor a vždy si dôkladne prečítajte informácie v príbalových letáčikoch – väčšina sprejov do nosa by sa totiž mala užívať len krátkodobo.

Uľahčite si odstraňovanie hlienov

Skvelými pomocníkmi na riedenie hlienov sú napríklad voľnopredajné lieky Sinupret či Solmucol. V tabletách Sinupret nájdete len bylinné zložky, ktoré majú pozitívne účinky na uľahčenie vykašliavania a pomoc pri fúkaní nosa.

Trápi vás zvýšená teplota či bolesť hlavy?

Pri chronickej sínusitíde sa môže stať, že budú prejavy ochorenia miernejšie než pri akútnom zápale prínosových dutín. Horúčka sa teda u vás nemusí objaviť vôbec, prípadne môžete mať len zvýšenú teplotu. Pokiaľ sa však teplota objaví, siahnite po liekoch s obsahom paracetamolu, ibuprofenu či kyseliny acetylsalicylovej. Tie sú nápomocné aj vtedy, ak u vás ochorenie sprevádza bolesť hlavy či dutín – pôsobia totiž aj proti bolesti.

Čo ďalšie vám môže pri chronickom zápale dutín pomôcť?
  • Antihistaminiká – tie vám pomôžu v prípade, že je ochorenie alergického pôvodu. Tieto lieky by vám však mal predpísať lekár.
  • Bylinné čaje – pozitívne účinky na dutiny môžu mať bylinky ako napríklad materina dúška, šalvia lekárska, lipový a bazový kvet či harmanček.
  • Soľný roztok – výplach soľným roztokom vám môže pomôcť urýchliť proces liečby tým, že zmierni opuch a podporí uvoľnenie zahlienených dutín. Siahnuť môžete aj po sprejoch do nosa s obsahom morskej vody, ktoré sú vhodné na pravidelné dlhodobé používanie, napríklad STERIMAR Cu mikrosprej do nosa 50ml.
  • Nezabudnite na podporu imunity – konzumujte zdravú stravu s obsahom vitamínov a minerálov, prípadne vyskúšajte doplnky s ich obsahom. Pre imunitu sú veľmi dôležité predovšetkým vitamíny CD, z minerálov zas zinok so selénom.

 

Neprehliadnite