Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Čo pomáha na ovčie kiahne?

Ovčie kiahne predstavujú vírusové a naozaj silne nákazlivé ochorenie. Spôsobuje ho vírus varicella zoster, tzv. ľudský herpes vírus 3. Šíri sa kvapôčkovou infekciou – teda slinami, kýchaním, kašľaním či kontaktom s hlienom chorého. Najčastejšie zasiahne detské kolektívy, v ktorých sa šíri naozaj rýchlo. Postihnúť však môže aj dospelého človeka, a to v prípade, ak kiahne neprekonal v detstve.

Vírus totiž kiahne spravidla spôsobí len raz za život. Keď už raz človek prekoná kiahne, má v tele protilátky na to, aby sa počas života znovu neobjavili. Pokiaľ ste ich ale neprekonali v detstve, je veľmi pravdepodobné, že ich „dostanete“ počas dospelosti – napríklad od vašich vlastných detí. Či už sa však rozvinú u dospelého alebo u dieťaťa, rozhodne nie sú príjemné. Pri liečbe kiahní je najdôležitejšia správna starostlivosť o vzniknuté vyrážky a chrasty. Aby ste sebe či vášmu dieťaťu pomohli, je dôležité vedieť, ako sa o vzniknuté pľuzgieriky starať a čo môže pomôcť zmierniť príznaky. Pozrite sa, čo vás čaká a ako vyrážky ošetrovať.

Ako začínajú ovčie kiahne?

Začiatok ovčích kiahní môže sprevádzať horúčka, únava, bolesť hlavy, hrdla alebo žalúdka. Tieto symptómy môžu trvať aj niekoľko dní a sú veľmi podobné chrípke, kvôli čomu rodič nemusí hneď vedieť, že sa u dieťaťa rozvinuli ovčie kiahne. Nie je to však pravidlom. U niektorých detí sa rovno objavia červené kožné fliačiky, rýchlo sa meniace na typické svrbivé vyrážky.

Ovčie kiahne sú vírusové a vysoko nákazlivé ochorenie. Prenášajú sa fyzickým kontaktom alebo kvapôčkovou nákazou. Inkubačná doba ovčích kiahní je približne 2 – 3 týždne. Ak ste kiahne ešte nemali a nakazilo sa nimi vaše dieťa, je veľmi pravdepodobné, že sa popri starostlivosti o neho nakazíte aj vy. Dospelí môžu príznaky znášať ešte o niečo horšie ako deti.

Príznaky ovčích kiahní

  • Horúčka, únava, bolesť hlavy či brucha – v prvých dňoch.
  • Kožné vyrážky – nastupujúce postupne a rozvíjajúce sa v 3 štádiách: pupienok, pľuzgier a chrasta.

Vyrážky sú najtypickejším prejavom ovčích kiahní. Objavia sa pár dní po nástupe horúčky, a to zväčša na trupe, tvári a vo vlasoch. Postupne sa rozšíria na celé telo. Najprv vyzerajú ako malé červené fliačiky a neskôr pupienky, ktoré začínajú svrbieť. Pupienky sa postupne napĺňajú tekutinou a menia sa na malé pľuzgiere. Keď pľuzgier praskne, na koži sa vytvorí malá otvorená ranka, z ktorej sa stáva chrasta.

Aký je priebeh ovčích kiahní? Na začiatku sa zväčša objaví horúčka. Následne nastupujú vyrážky a pľuzgieriky. Vyrážky sa na tele zväčša objavujú vo vlnách. Znamená to, že budú pribúdať a ubúdať postupne a nebudú sa všetky hojiť rovnako. Liečba kiahní trvá približne 2 – 3 týždne a je potrebné ostať doma až do doby, kým sa nezahojí posledná vyrážka.

Čo pomôže na ovčie kiahne?

Liečba ovčích kiahní prebieha symptomaticky – a teda pomocou zmierňovania príznakov ochorenia, ako je horúčka, svrbenie a pľuzgieriky. Na horúčku je vhodné podať liek s obsahom paracetamolu. Pozor: deťom počas kiahní nepodávajte lieky s obsahom ibuprofénu (mohli by spôsobiť kožný výsev) a ani lieky s obsahom kyseliny acetylsalicylovej (hrozí poškodenie pečene). Takisto im nedávajte lieky určené len pre dospelých. Ovčie kiahne sú vírusové ochorenie, takže antibiotická liečba nie je vhodná. Lekár antibiotiká nasadí len v prípade, že sa vriedky infikujú.

 

Na pomoc od svrbenia pri ovčích kiahňach pomôžu antihistaminiká a chladivé vlhké obklady. Lokálne na vyrážky a pľuzgieriky môžete aplikovať prírodný čajovníkový – tea tree olej alebo aloe vera gél. Vhodný je aj kúpeľ s repíkom lekárskym alebo hypermangánom (pozor na použité množstvo). Na upokojenie pokožky môže pomôcť aj ovsený kúpeľ. Pozor: Pľuzgiere a chrasty si v žiadnom prípade neškriabte ani neodlupujte, rovnako tomu zabráňte u detí. Deťom skontrolujte nechty, aby ich počas liečby mali vždy ostrihané, hladké a čisté. Škriabanie a strhávanie chrást by totiž mohlo spôsobiť dlhšie hojenie, zanesenie infekcie alebo vznik jaziev. 

 

Počas prvých dvoch dní by sa pacient s ovčími kiahňami nemal kúpať ani sprchovať – ak je to ale nevyhnutné, tak len bez použitia akýchkoľvek kozmetických prípravkov. Nasledujúce dni je po kúpeli dôležité telo veľmi jemne osušiť a nešúchať ho uterákom. Uterák by ste mali len jemne poprikladať na kožu, aby ste ju ešte viac nerozdráždili. Dôležitá je tiež zvýšená hygiena v domácnosti a častejšia výmena posteľnej bielizne a uterákov. Na prevenciu proti vzniku jaziev po odpadnutí chrást sú najúčinnejšie silikónové gély alebo betaglukánové krémy. Nezabúdajte ani na pitný režim, pokoj, pestrú stravu a nosenie priedušného a ľahkého oblečenia, ktoré nedráždi pokožku.

Neprehliadnite