Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Čo pomáha na zapareniny medzi nohami?

Zapareniny vznikajú vtedy, keď vplyvom tepla, vlhkosti a trenia dochádza k podráždeniu pokožky a jej zapareniu. Najčastejšie sa zapareniny vytvoria v tých miestach, kde sa potíme a pokožka sa trie o pokožku, prípadne o oblečenie alebo hygienickú pomôcku. Často sa pokožka zaparí napríklad v podpazuší či na slabinách. Ženy by vám zas vedeli porozprávať o zaparených stehnách a pokožke pod prsiami. My sa dnes však povenujeme špeciálne zapareninám medzi nohami – nakoľko ide o problém, ktorý trápi mnohých ľudí, najmä tých bojujúcich s inkontinenciou.

Prečo máte zapareniny medzi nohami?

Ak ste už niekedy mali zapareninu, tak viete, že ide o nepríjemný problém. Zaparená pokožka je začervenaná, podráždená, svrbí a môže dokonca páliť či bolieť. V závislosti od toho, ako veľmi sa pokožka zaparila, sa potom môže objaviť akýsi hrboľatý výsyp, ktorý sa zlieva do jednej celistvej škvrny.

Ako sme už spomenuli, zapareniny medzi nohami idú často ruka v ruke s inkontinenciou. Pri inkontinencii, čo je teda nedobrovoľný a nechcený únik moču, sa zapareniny tvoria veľmi ľahko. Aj pri drobnom úniku moču totiž vzniká v oblasti medzi nohami väčšia vlhkosť a teplo. Pri používaní inkontinenčných pomôcok by malo dochádzať k pohlcovaniu tejto vlhkosti – avšak platí to samozrejme len v prípade, že budete inkontinenčné vložky, nohavičky alebo plienky pravidelne meniť za nové. Zabúdať nesmiete tiež na zvýšenú hygienu. Len tak totiž môžete znížiť riziko zaparenia pokožky na minimum.

Čo pomáha na zapareniny medzi nohami u dospelých?

Ak sa stane, že sa vám pokožka zaparí, nezúfajte. Za predpokladu, že zapareninu správne ošetríte a budete sa držať dvoch jednoduchých pravidiel, o chvíľu nebudete vedieť, že ste nejakú vôbec mali.

1.     Zaparenú pokožku pravidelne umývajte

Zvýšená hygiena sa odporúča predovšetkým v lete, avšak v prípade problémov s únikom moču by ste mali na zvýšenú hygienu dbať celoročne. U pacientov so závažnou formou inkontinencie sa dokonca odporúča hygiena po každej potrebe. Na umývanie používajte mydlá s jemným nedráždivým zložením, ktoré sú vhodné pre citlivú pokožku a samozrejme, nezabúdajte pravidelne meniť inkontinenčné pomôcky.

 

2.     Ošetrite zapareniny vhodným krémom

Keďže je zaparená pokožka podráždená, potrebujete ju ošetriť upokojujúcim prípravkom. Nebojte sa pohľadať aj medzi produktami detskej kozmetiky. Nájdete tam množstvo krémov a mastičiek, ktoré majú zloženie prispôsobené presne na ošetrenie zaparenín – niet sa čo čudovať, keďže zaparená pokožka v plienkovej oblasti nie je u detičiek nič výnimočné. Na druhej strane je detská kozmetika prispôsobená pre citlivú detskú pokožku, takže vo väčšine prípadov neobsahuje parfumáciu, alergény, zbytočné chemické látky a ani iné dráždivé zložky. Vyskúšajte napríklad starú známu klasiku Sudocrem alebo Bepanthen.

 

Osvedčeným pomocníkom v boji so zapareninami je tiež obyčajná kalciová alebo zinková masť. Zinok má protizápalové a upokojujúce účinky, kalciová masť zas pôsobí regeneračne, hojivo a hydratačne. S hygienou a ošetrením vám môžu pomôcť aj vlhčené obrúsky pre dospelých na intímnu hygienu. Vyskúšajte napríklad INTIMComfort Vlhčené obrúsky s výťažkom z rumančeka.

Neprehliadnite