Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Poradíme vám, ako zabrániť dehydratácii u detí

Dehydratácia je nebezpečná v každom ročnom období a pre všetky vekové kategórie. Ohrozené sú však najviac malé detičky. Ich telíčka sú menšie a k dehydratácii tak môže dôjsť oveľa rýchlejšie, a to predovšetkým počas horúcich letných mesiacov. Vplyvom slniečka a vysokých teplôt sa dieťatko viac potí, a tým stráca väčšie množstvo tekutín. Okrem tepla sú aj iné faktory, ktoré majú na stratu vody organizmu vplyv – napríklad hnačka či horúčka. Ako chrániť dieťa pred dehydratáciou?

Aké má dehydratácia u detí príznaky?

Dehydratácia u detí sa prejavuje príznakmi ako:

  • suché pery, jazyk a znížená tvorba slín,
  • chýbajúce slzy pri plači,
  • podráždenosť a únava,
  • potreba spánku mimo jeho zvyčajného režimu,
  • apatia a nezáujem o hru,
  • tmavý a páchnuci moč, znížená frekvencia močenia,
  • prepadnutie veľkej frontanely u dojčiat.

V závažných prípadoch dehydratácie sa môžu objaviť závraty, strata vedomia, nepravidelné dýchanie, zrýchlený alebo spomalený pulz a podobne. Pokiaľ pozorujete tieto príznaky, nečakajte a vyhľadajte lekársku pomoc.

Prevencia dehydratácie u detí

Základným pravidlom boja proti dehydratácii je dostatočný pitný režim. Dbajte preto na to, aby dieťa pilo potrebné množstvo vody. Malo by vypiť zhruba 60 ml (0,06 l) tekutín na kilogram svojej váhy denne. U menších detičiek je však vzorec trošku iný:

  • Dieťatká vo veku 6 mesiacov by mali prijať okolo 150ml na kilogram váhy,
  • ročné dieťatko zhruba 130 ml/kg,
  • deti vo veku od 2 do 4 rokov by mali vypiť zhruba 80 až 120 ml vody na kilogram váhy.

Pitný režim detí môžete doplniť aj o nesladené detské čaje či ovocné šťavy. Pri čajoch nájdete uvedené, od akého veku sú pre detičky vhodné. Niektoré sú totiž určené už pre dojčiatka, iné možno dieťatku podávať až od ukončeného 6., prípadne 9. mesiaca života. Najlepšou voľbou však ostáva čistá voda (ideálne dojčenská). Tá by mala tvoriť väčšinu denného príjmu tekutín. Detičky, ktoré sú len dojčené, zvyčajne nepotrebujú dodatočnú vodu.

 

Kedy siahnuť po rehydratačných roztokoch?

Vážnu dehydratáciu a stratu potrebných minerálov môžu spôsobiť napríklad ochorenia sprevádzané hnačkou, zvracaním či horúčkou. V týchto prípadoch sa vám budú hodiť rehydratačné roztoky. Pomáhajú doplniť tekutiny i minerály a zároveň zlepšujú vstrebávanie vody v črevách.

Neprehliadnite