Liek na reflux
Gastroezofageálny, a teda pažerákový reflux je charakterizovaný ako porucha hornej tráviacej trubice – obsah žalúdka a dvanástnika sa spolu so žalúdočnou kyselinou a tráviacimi šťavami vracia naspäť do pažeráka. Vracia sa v protismere a vyvoláva nepríjemné príznaky. Zväčša trápi najmä malé deti, objaviť sa však môže aj u dospelých. Pomocou čoho ho možno liečiť?
Aké sú príznaky pažerákového refluxu?
Medzi najtypickejšie príznaky pažerákového refluxu patrí:
- pálenie záhy,
- ťažkosti s prehĺtaním,
- ťažkosti s dýchaním,
- nevoľnosť,
- kyslosť v ústach, zvýšená kazivosť zubov.
Prečo sa môže reflux objaviť?
Reflux sa niekedy môže objaviť aj u úplne zdravých osôb v rôznom veku. Ak sa objavuje v pravidelnejších intervaloch, hovoríme už o refluxnej chorobe. Faktory, ktoré môžu mať vplyv na jeho výskyt, sú:
- tehotenstvo,
- obezita či nadváha,
- dlhodobý stres,
- gastroparéza – ochorenie, vplyvom ktorého žalúdok nie je schopný sa vyprázdniť.
Ak už máte s refluxom skúsenosť, je dôležité vedieť, že ho môže zhoršovať fajčenie, konzumácia alkoholu, zlé stravovacie návyky, málo pohybu či užívanie niektorých liekov.
Aký liek alebo doplnok je vhodný na reflux?
V rámci liečby refluxu, ktorý sa objavuje sporadicky, bude vhodné v prvom rade upraviť životosprávu a vyvarovať sa konzumácii alkoholu a kofeínu, fajčeniu, konzumácii tučných a mastných jedál, prípadne sýtených nápojov. Je taktiež dôležité stravu konzumovať pomaly a v pokoji, aby sa s potravou nedostával do žalúdka aj vzduch.
Z voľnopredajných liekov môžete siahnuť po antacidách – pomáhajú neutralizovať žalúdočné kyseliny a zastaviť pálenie záhy. Dlhodobé užívanie týchto liekov však môže mať vedľajšie účinky, preto sa ohľadom ich užívania poraďte so svojim lekárom.
Nápomocné vám môžu byť aj bylinky. Medzi odporúčané patrí repík, pamajorán, mäta, medovka alebo harmanček. Práve tieto druhy byliniek majú skvelý vplyv na správnu činnosť žalúdka a znižovanie kyslosti.