Na čo je dobrý zinok? Spoznajte jeho účinky na vaše zdravie
Zinok je minerál, bez ktorého by sa správne fungovanie ľudského organizmu sotva zaobišlo. Zúčastňuje sa totiž na mnohých procesoch nevyhnutných pre zdravie, imunitu i krásu. Naše telo nie je schopné zinok samo vyprodukovať či ukladať ho do zásob, a preto je nutné dopriať si ho prostredníctvom zdravej a vyváženej stravy a, samozrejme, kvalitných výživových doplnkov. Na čo je teda zinok dobrý a prečo by ste jeho užívanie nemali zanedbávať?
Na čo je dobrý zinok – aké sú jeho účinky?
Zinok zohráva hneď niekoľko kľúčových úloh, vďaka ktorým sa stará o vaše zdravie i krásu. Zhrnuli sme pre vás tie najdôležitejšie účinky zinku:
- Vytvára základ pre správne fungovanie imunitného systému a obranyschopnosti – je skvelým pomocníkom napríklad pri chrípke.
- Podporuje správny rast a vývoj organizmu a tiež správny vývoj dieťatka počas tehotenstva.
- Urýchľuje hojenie rán a zranení.
- Pozitívne vplýva na zdravú pleť bez akné, pevné nechty a vlasy.
- Znižuje výskyt chorôb charakteristických pre vyšší vek.
- Napomáha zníženiu zápalových procesov a syntéze DNA.
- U mužov zvýšenie tvorby testosterónu a spermií.
- Napomáha eliminácii žalúdočno-črevných problémov.
Nedostatok zinku má tieto príznaky
Ak vaše telo nemá dostatok zinku, vaše telo vám to dá najavo – a to hneď niekoľkými spôsobmi. Príznaky nedostatku zinku by ste určite nemali podceňovať a mali by ste ich čo najskôr začať riešiť. Medzi najčastejšie príznaky nedostatku tohto menrálu patrí napríklad:
- oslabená imunita, náchylnosť na infekcie, nádchu a podobne,
- zhoršené hojenie rán,
- problémy s rastom u detí,
- zvýšená únava,
- kožné problémy, ako napríklad ekzémy, akné, suchá pokožka,
- zvýšená lámavosť nechtov, vypadávanie vlasov,
- úbytok na hmotnosti, strata chuti do jedla,
- problémy so zrakom.
Ako užívať zinok?
V rámci užívania zinku je potrebné dbať na správne dávkovanie – to sa, samozrejme, líši na základe pohlavia, veku, ale aj životného štýlu a podobne. Inú potrebu zinku majú deti, inú tehotné ženy či seniori. Aj v tomto prípade ale platí, že menej je viac.
Zvýšená dávka zinku 25 mg sa odporúča v prípade, že telo potrebuje zinku viac – napríklad, keď ste chorý alebo potrebujete podporiť imunitný systém. Za normálnych okolností telu postačí aj nižšia dávka, napríklad 15 mg. Pred tým, ako začnete užívať doplnky stravy si pozorne prečítajte príbalový letáčik a vždy dodržujte dávkovanie určené výrobcom. V prípade potreby sa poraďte s lekárom alebo lekárnikom. Ak chcete z účinkov zinku benefitovať aj vy, pozrite si doplnky s obsahom zinku, ktoré u nás objednáte výhodne:
Zinok v potravinách – podporte zdravie prostredníctvom stravy
Na trhu nájdete množstvo naozaj kvalitných doplnkov s obsahom zinku. Chceli by sme vám však pripomenúť, že na prvom mieste by mala byť vždy zdravá strava. Pokiaľ sa totiž stravujete zdravo a vyvážene, môžete telu dodať množstvo potrebných vitamínov, minerálov a iných živín potrebných pre zdravie aj silnú imunitu. Vo väčšine prípadov sa síce nepodarí pokryť dennú dávku týchto látok len pomocou stravy, no určite vášmu telu pomôžete. Zinok nájdete napríklad v týchto potravinách:
- strukoviny,
- červené mäso, hydina,
- losos a iné ryby a morské plody,
- arašidy, kešu, mandle a ďalšie orechy a semienka,
- vajíčka,
- mliečne potraviny,
- špenát, brokolica, cesnak a iné.