Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Nádcha a naparovanie – ako sa správne naparovať?

Nádcha je jedno z najbežnejších ochorení, ktoré väčšinu z nás potrápi aj niekoľkokrát do roka. Upchatý nos a dutiny, hlieny, ktoré nie a nie vyfúkať, a to všetko navyše sprevádzané nepríjemnou bolesťou hlavy. Naše staré mamy mali na nádchu svoj liek – naparovanie. V súčasnosti je naparovanie pre mnohých len niečo, nad čím sa pousmejú a možno pospomínajú na detstvo. Pravda však je, že dodnes ide o osvedčenú a zaužívanú metódu na uvoľnenie hlienov a upokojenie podráždených slizníc. Pozrime sa teda spolu na to, ako naparovanie funguje a ako pri ňom správne postupovať.

Ako funguje naparovanie a prečo je pre vás dobré?

Keď sa povie naparovanie, zrejme si väčšina z nás predstaví hrniec alebo nádobu s vriacou vodou, soľou či bylinkami a uterák. Viac skutočne nepotrebujete. Horúca voda vytvára paru, ktorá pomáha zvlhčovať a upokojovať podráždené sliznice. Inhalované účinné látky z použitých byliniek, solí a olejov sa totiž vdýchnutím dostanú priamo na povrch sliznice. Tam vďaka svojim účinkom môžu pomôcť pozitívne ovplyvniť priebeh liečby ochorenia.

Naparovať sa môžete pomocou tvárovej sauny, prípadne nad hrncom s horúcou vodou. Pri použití tvárovej sauny vám stačí naplniť nádobku zariadenia soľným alebo bylinným roztokom a naparovať sa zhruba 10 až 15 minút. Tvárová sauna uvoľňuje čelové a nosové dutiny, zmierňuje bolesť a navyše má využitie aj v kozmetike – pomáha predpripraviť pleť na ďalšie čistenie.

Posledné 2ks skladom

 

Pri naparovaní „po starom“ budete potrebovať nádobu s horúcou vodou (prípadne soľným alebo bylinným výluhom) a uterák. Nakloníte sa nad nádobu a cez hlavu si prehodíte uterák. Naparovanie by malo trvať 5 až 10 minút. U detí sa neodporúča naparovať dlhšie ako 5 minút. Počas ochorenia sa môžete naparovať 2 až 3-krát denne, ideálne pred spánkom. Dajte pozor, aby ste to s touto procedúrou ale neprehnali. Ak by ste sa naparovali veľmi často, mohli by ste dosiahnuť opačný efekt a sliznice vysušiť.

Naparovanie slanou vodou

Naparovanie slanou patrí k najbežnejším typom naparovania. Odporúča sa pridať na 1 až 1,5 l vody 2 – 3 polievkové lyžice morskej soli. Ak doma morskú soľ nemáte, môžete samozrejme siahnuť aj po kuchynskej. Naparovanie soľou je vhodné predovšetkým pre palinových alergikov, nakoľko by im bylinky mohli spôsobiť reakciu. Tí by si mali dávať obzvlášť pozor na naparovanie harmančekom.

Bylinky na naparovanie – ktoré použiť?

Pozrite sa na niekoľko najpoužívanejších byliniek používaných pri naparovaní:

  • harmanček,
  • vňať z mäty piepornej,
  • vňať rozmarínu,
  • vňať tymianu,
  • kvety levandule.

 

Pre koho nie je naparovanie vhodné?

Pri naparovaní by ste mali dať pozor predovšetkým na malé deti. Nejde o to, že by im mohlo uškodiť inhalovanie pary ako také, nebezpečná môže byť nádoba s horúcou vodou v kombinácii so zvedavými detskými rúčkami. Opatrne aj s esenciálnymi olejmi – tie sa vo všeobecnosti neodporúčajú u astmatikov. Pri malých detičkách by ste sa tiež mali vyhnúť používaniu mätového alebo eukalyptového oleja.

Aký je ďalší postup po naparovaní?

Aby bolo naparovanie účinné, je potrebné ho kombinovať s oddychom v posteli. Keby ste sa totiž hneď vybrali von na studený vzduch, účinky celej procedúry by ste narušili. Niektorí odporúčajú dať si na hlavu tenkú čiapku alebo šatku a ľahnúť si do postele, aby tepelný účinok trval čo najdlhšie.

 

Neprehliadnite