Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Čo pomáha na nadmerné potenie v noci?

Potenie si môžete predstaviť ako funkciu, ktorú ľudské telo používa na to, aby sa ochladilo. Zapína sa vtedy, keď sa organizmus zahrieva, či už v dôsledku zvýšenej telesnej teploty, fyzickej aktivity, vnútorných procesov alebo vonkajšieho prostredia. Potiť sa môžete hocikedy, počas dňa i v noci. Poznáte to pravdepodobne predovšetkým z horúcich letných nocí, kedy sa vám neraz podarilo kvôli vysokej vonkajšej teplote prepotiť pyžamo. Čo sa však deje, ak sa v noci potíte pravidelne a vonkajšia teplota je v norme?

Aké sú najčastejšie príčiny nadmerného nočného potenia?

Príčin nadmerného nočného potenia môže byť viacero. Niektoré sú spojené so životným štýlom, prostredím, v ktorom spíte, stresom či hormonálnymi zmenami v tele. Medzi najčastejšie príčiny nadmerného potenia v noci patrí napríklad:

  • vyššia teplota v miestnosti,
  • príliš hrubé pyžamo alebo prikrývka,
  • hormonálne zmeny, napríklad takzvané návaly v období menopauzy,
  • rôzne ochorenia, napríklad cukrovka, ochorenia štítnej žľazy a podobne,
  • životospráva a konzumované potraviny – obmedziť alkohol, kávu, pikantné potraviny,
  • užívanie niektorých liekov.

Ako bojovať proti nočnému poteniu?

V prvom rade by ste si mali pripraviť vhodné a príjemné prostredie na spánok. Pred tým, ako si ľahnete večer do postele, miestnosť dobre vyvetrajte, snažte sa v nej udržať teplotu okolo 18°C. Obliecť by ste si mali vzdušné pyžamo, aby pokožka mohla počas noci dýchať a aby ste si telo súčasne sami neprehrievali.

Dávajte si pozor na to, čo počas dňa a večer pred spaním jete a pijete. Stopku by ste mali dať alkoholu, kofeínu, ale aj sladkým či pikantným jedlám. Snažte sa dodržiavať pitný režim, choďte spať pokojní a s vyčistenou mysľou.

Návaly tepla a nočné potenie pri menopauze

Jedným z veľkých strašiakov v živote ženy je menopauza. Ženské telo si počas nej prechádza mnohými vonkajšími i vnútornými zmenami. Medzi najnepríjemnejšie príznaky prechodu patria prudké návaly tepla, ktoré ženu potrápia vo dne i v noci. Keďže návaly tepla sú spôsobené hormonálnymi zmenami, nie je veľa možností, ako ich zmierniť. Odporučiť vám môžeme to, čo pri bežnom nočnom potení – zvoľte vhodné pyžamo, ideálne ľahkú nočnú košeľu alebo tenké pyžamko. Majte po ruke pohár s vodou, nezakrývajte sa hrubými prikrývkami a podobne. Nápomocné môžu byť aj niektoré bylinky, napríklad alchemilka, ďatelina lúčna, myší chvost či rebríček obyčajný.

Ochorenia, ktoré môžu byť príčinou nočného potenia:

Pri cukrovke môže potenie súvisieť s množstvom cukru v krvi (glykémiou). Pokiaľ cukor prudko klesne, objavujú sa u cukrovkárov symptómy hypoglykémie – tras rúk, chvenie, potenie a podobne. Nebezpečné sú predovšetkým nočné hypoglykémie. V takom prípade sa vám zídu prípravky s obsahom rýchleho cukru – napríklad hroznový cukor, trocha džúsu alebo glukózové shoty.

Bylinky na pomoc pri nadmernom potení

Existujú bylinky s pozitívnymi účinkami na nadmerné potenie v noci. Nedá sa však povedať, že pitie čaju zázračne vyrieši váš problém. V prvom rade je nevyhnutné odhaliť príčinu nadmerného potenia a liečiť ju. Medzi bylinky používané pri nadmernom potení patria šalvia lekárska, praslička roľná alebo valeriána lekárska.

Neprehliadnite