Nedostatok vápnika: Ako sa prejavuje a ako ho riešiť?
Vedeli ste, že vápnik predstavuje zhruba 2% celkovej priemernej hmotnosti dospelého človeka? Vápnik je minerál, ktorý tvorí nevyhnutnú súčasť ľudského organizmu a je nenahraditeľný pre jeho správnu funkciu. Nachádza sa predovšetkým v kostiach, zuboch a v malých množstvách ho nájdete aj v krvi a tkanivách. Ako sa prejavuje nedostatok vápnika a čo môžete urobiť preto, aby ho vaše telo malo dostatok?
Hlavná úloha vápnika v organizme
Hlavou úlohou vápnika je to, že sa podieľa na stavbe zubov a kostí. Okrem toho je dôležitým hráčom aj pri raste, náprave či obnove kostí. Bez neho by tkanivá nemali stabilitu, silu ani by neboli flexibilné – to znamená, že by telo nedokázalo vykonávať prirodzený pohyb. V úvode sme spomenuli, že malé množstvo vápnika sa nachádza aj v krvnom obehu, tkanivách, svaloch a podobne. Tu plní dôležité funkcie:
- vplýva na rozšírenie a sťahovanie ciev,
- reguluje to, ako fungujú srdce a svaly,
- zúčastňuje sa na prenose nervových vzruchov,
- hrá svoju úlohu pri zrážaní krvi,
- reguluje vylučovanie a tvorbu enzýmov a hormónov.
Ľudský organizmus si vápnik nevie sám vyprodukovať. Ak ho teda telu nedodávate dostatočné množstvo prostredníctvom stravy, skôr alebo neskôr sa u vás objaví jeho nedostatok.
Aké má nedostatok vápnika príznaky?
Nedostatok vápnika v krvi sa nazýva hypokalcémia. Môže sa prejavovať viacerými spôsobmi, pričom niektoré sú závažnejšie viac a iné menej. Aby sme lepšie pochopili niektoré prejavy nedostatku tohto minerálu, vysvetlíme si najprv, ako to vlastne v tele funguje. Tým, že si organizmus vápnik nevyrába sám, používa kosti ako zásobáreň toho vápnika, ktorý mu dodáte stravou alebo doplnkami.
Pokiaľ telo na svoje fungovanie nemá dostatok vápnika, začne si ho brať zo zásob. Práve to je príčina, prečo sa nedostatok vápnika prejavuje v najväčšom merítku práve na kostiach. Najčastejšie príznaky nedostatku vápnika sú:
- Oslabenie kostí: Ako sme spomenuli, pri nedostatku vápnika začne telo vyplavovať uložený vápnik z kostí. To spôsobuje oslabenie a skrehnutie kostí. Následkom toho je potom väčšia náchylnosť na zlomeniny, úrazy a vznik ochorení ako osteopénia a osteoporóza.
- Zvýšená únava: Únava môže súvisieť s viacerými faktormi, preto je niekedy náročné presne špecifikovať, že je pocit nadmernej vyčerpanosti spôsobený práve nedostatkom vápnika. Tento typ únavy je však charakteristický závratmi, mozgovou hmlou či problémami so sústredením.
- Časté a opakujúce sa problémy so zubami: Vápnik má nezanedbateľnú úlohu pri udržiavaní zdravia zubov. Vápnik samotný vás síce pred zubným kazom stopercentne neochráni (predovšetkým, ak nevenujete dostatočnú pozornosť dentálnej hygiene), jeho dostatok však výrazne podporí zdravie zubov, ďasien a kostí v ústnej dutine.
- Arytmia: aby vaše srdiečko bilo pravidelne a silno, potrebuje dostatok vápnika. Nepravidelný tep je preto častým a bežným príznakom jeho nedostatku.
- Svalové kŕče: Jednou z úloh vápnika je sťahovať a uvoľňovať svaly. Keď však svaly nemajú dostatok vápnika, spustia sa reakcie, ktoré vedú k ich spontánnemu sťahovaniu a vzniku nepríjemných a veľmi často aj bolestivých svalových kŕčov.
Ako bojovať s nedostatkom vápnika?
Tak, ako aj pri iných vitamínoch a mineráloch, hlavným zdrojom vápnika by mala byť vyvážená zdravá strava. Veľké množstvo vápnika obsahuje napríklad tvaroh a mliečne výrobky, mak, ryby, strukoviny, mandle, sezamové semienka, tofu a samozrejme zelenina, ako napríklad špenát, kel, brokolica či repa.
Ak však zdravá a vyvážená strava nedokáže pokryť potrebu vápnika, môžete siahnuť po doplnkoch stravy s jeho obsahom. Vyskúšajte napríklad doplnky s vápnikom v tabletovej forme:
Vápnik a vitamín D: Ako spolu súvisia?
Vitamín D potrebujeme pre naše zdravie, a to hneď z niekoľkých dôvodov. Je dôležitý pre imunitný systém, podporuje zdravie pokožky, vplýva na funkciu mozgu, krvný tlak, správny vývoj organizmu v detskom veku a podobne. Okrem toho je však nenahraditeľný aj v spojitosti s vápnikom. Je totiž súčasťou metabolizmu vápnika a ovplyvňuje zdravie kostí a kĺbov. Jednou z primárnych úloh vitamínu D je napomáhať vstrebávaniu vápnika z čriev. Okrem toho zvyšuje vstrebávanie vápnika do kostí, čím pozitívne vplýva na ich mineralizáciu.
Doplňte si vápnik pomocou kalciového sirupu
Mnohí si myslia, že kalciový sirup sa používa na liečbu kašľa. Nie je to tak úplne pravda. Hoci kalciový sirup vplýva pozitívne na zdravie hlasiviek a slizníc, jeho primárna úloha je doplniť telu vápnik. Pokiaľ teda pociťujete akútny nedostatok vápnika, pomôže vám práve kalciový sirup.