Ako sa prejavuje nedostatok železa u detí?
Železo je esenciálny minerál, ktorý každý človek potrebuje pre správne fungovanie organizmu. Nedostatok železa v krvi sa najčastejšie prejavuje ochorením zvaným anémia či chudokrvnosť. Ide o najbežnejšie ochorenie krvotvorby. Pri anémii je počet červených krviniek, alebo koncentrácia hemoglobínu v nich, nižšia ako by mala byť. Spôsobiť ju môže viac faktorov, napríklad infekcia, zápal, chronické ochorenie, no najčastejšie je príčinou nedostatok železa spôsobený nevhodnou stravou alebo nedostatočným vstrebávaním živín.
Ak si myslíte, že ide skôr o problém dospelých, ste na omyle. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) postihuje najmä malé deti, dospievajúce dievčatá, tehotné ženy a ženy po pôrode. WHO odhaduje, že v súčasnosti trpí anémiou celosvetovo približne 40% detí vo veku 6 mesiacov – 5 rokov, 37% tehotných žien a tiež 30% žien vo veku 15 – 49 rokov. Je preto jasné, že anémia či nedostatok železa môže potrápiť aj vašu ratolesť.
Príznaky nedostatku železa u detí sú:
- Bledosť pokožky a nechtov
- Častá chorľavosť
- Únava, slabosť, točenie hlavy
- Zlá sústredenosť
- Búšenie srdca, zrýchlený tep
- Strata chuti do jedla
- Krvácajúce afty
Prečo sa nedostatok železa prejavuje práve takýmito príznakmi? Hemoglobín (krvné farbivo) obsahuje železo. Je nevyhnutný na prenos kyslíka. Ak má dospelý či dieťa príliš málo železa, červených krviniek alebo hemoglobínu, zníži sa schopnosť krvi prenášať kyslík do telesných tkanív. Práve to má za následok únavu, slabosť či závraty. To ďalej vedie k slabej koncentrácii, nepozornosti v škole aj k nedostatočnému kognitívnemu či fyzickému vývinu u dieťatka. Málo krvného farbiva zase spôsobuje bledosť pokožky.
Čo robiť pri nedostatku železa u detí?
Musíme vás upozorniť, že to, či sú vyššie spomenuté príznaky skutočne dôsledkom nedostatku železa v krvi, dokáže spoľahlivo určiť len lekár. Bez porady s pediatrom by ste určite dieťatku nemali samovoľne podávať vysoké dávky železa. Rovnako ako nedostatok, tak aj veľký nadbytok železa môže negatívne ovplyvniť zdravie vašej ratolesti.
Nedostatok železa zvyčajne býva príčinou zlej výživy. Ešte pred poradou s lekárom si preto môžete zanalyzovať, ako sa vaše dieťa stravuje a obohatiť jeho jedálniček. Ktoré potraviny sú bohaté na železo? Patrí sem mäso, vnútornosti (napríklad pečeň), vajíčka, špenát, orechy, brokolica, tekvicové semienka, červená repa a strukoviny.
Doplnky s obsahom železa pre deti
Okrem stravy je možné dieťatku doplniť železo aj pomocou doplnkov. Železo je zväčša súčasťou komplexných doplnkov, ktoré obsahujú ideálnu zmes vitamínov, minerálov a iných látok. Sú prispôsobené tak, aby komplexne podporili imunitu, vitalitu, fyzický vývoj a kognitívne funkcie. V žiadnom prípade dieťaťu bez lekárskeho odporúčania nepodávajte doplnky so železom určené pre dospelých. Toto je výber tých najobľúbenejších výživových doplnkov zo železom pre deti. Pred ich podávaním dieťaťu sa poraďte s pediatrom.