Trápi vás neutíchajúci suchý kašeľ? Čo vám môže pomôcť?
Každý, kto má skúsenosť so suchým kašľom určite potvrdí, že vie poriadne potrápiť a vysiliť celý organizmus. Tento typ kašľa sa najčastejšie objavuje ako symptóm pri bežnom bakteriálnom alebo vírusovom ochorení, ako je prechladnutie, chrípka a podobne. Čo ho môže pomôcť utíšiť čo najskôr?
Ako spoznáte, že ide o suchý kašeľ?
Suchý kašeľ býva označovaný aj ako dráždivý alebo neproduktívny. Zvyčajne sa objavuje na začiatku ochorenia dýchacích ciest, chrípky, prechladnutia a podobne. Postupne prechádza do vlhkého kašľa spolu s vykašliavaním hlienov. Vírusy a baktérie ale nie sú jediným spúšťačom suchého kašľa. Objaviť sa môže aj kvôli prachu, dráždivým látkam v ovzduší alebo cigaretovému dymu.
Najčastejším prejavom suchého kašľa je, že vás pri ňom doslova „drhne“. Zvykne vás potrápiť najmä v noci kvôli polohe ležmo, čo zasahuje do pokojného spánku. Je pre neho príznačné, že nedochádza k produkcii a vykašliavaniu hlienov – pokiaľ hlieny vykašliavate, trápi vás kašeľ vlhký. Suchý typ kašľa charakterizujú symptómy ako:
- dusenie,
- vysilenie organizmu,
- dráždenie na kašeľ,
- intenzita,
- bolesť na hrudi,
- namáhanie sliznice dýchacích ciest,
- škriabanie v hrdle,
- opakujúci sa nutkavý pocit na odkašliavanie.
Ktoré lieky môžu pomôcť utíšiť neprestajný suchý kašeľ?
Na utíšenie suchého kašľa sa zvyčajne užívajú lieky patriace do skupiny nazývanej antitusiká, ktoré zvlhčujú sliznice a tlmia kašľací reflex. Sú dostupné vo forme kvapiek, sirupov alebo tabliet. Je dôležité upozorniť, že na suchý kašeľ sa nesmú užívať lieky na jeho tlmenie v kombinácii s liekmi určenými na podporu vykašliavania hlienov. Vhodné sú napríklad nasledovné lieky:
Z režimových opatrení sa odporúča poloha spánku v polosede, dostatočne zvlhčený vzduch v miestnosti, dostatočný pitný režim, pokoj a nefajčiť. Suchý kašeľ sa zvyčajne postupom času mení na vlhký s vykašliavaním hlienov. Ak sa tak nedeje alebo sa vám nedarí pomocou samoliečby suchý kašeľ utíšiť a je príliš bolestivý a dráždivý, vyhľadajte lekársku pomoc.
Proti kašľu sa dá bojovať aj bylinkami
Na utíšenie dráždivého kašľa môžu mať pozitívny efekt aj bylinky, a to napríklad materina dúška, skorocel kopijovitý, aníz, podbeľ liečivý, lipa malolistá, ibiš lekársky alebo šalvia lekárska. Pokiaľ ich budete piť vo forme čaju, doplníte si aj potrebný pitný režim a zvlhčíte sliznicu. Účinné však môžu byť aj tinktúry či sirupy s ich výťažkami.