Máte pupák na jazyku? Poradíme vám, ako sa ho zbaviť
„Mám pupák na jazyku, asi ma niekto ohovára.“ Zrejme väčšina z nás túto poveru pozná a mnohí ju spomenú vždy, keď sa im na jazyku vytvorí vriedok, afta či iná forma bolestivého pupáku. Do akej miery je za ich vznik zodpovedné ohováranie, na to má každý svoj vlastný názor. S istotou však vieme, aké zdravotné príčiny môžu pupák na jazyku spôsobiť. Prečítajte si, čo spôsobuje vznik pupákov na jazyku, čo vám na ne pomôže a kedy by ste nemali otáľať s návštevou lekára.
Prečo máte pupák na jazyku?
Je viacero dôvodov, prečo sa vám na jazyku môže vytvoriť pupák. Medzi najčastejšie príčiny patrí napríklad:
- oslabenie imunitného systému,
- mechanické poranenie jazyka,
- nedostatok vitamínov skupiny B,
- nedostatočná ústna hygiena,
- alergická reakcia,
- nedostatok železa,
- hormonálne zmeny u žien,
- reakcia na príliš agresívnu zubnú pastu.
Vriedky, afty či pupáky na jazyku sú zápalové ložiská spôsobujúce bolesť, problémy pri jedle alebo rozprávaní. Tieto ťažkosti môžu byť rôznej úrovne a intenzity v závislosti od toho, aký veľký pupák je, čo ho spôsobuje a kde presne sa nachádza. Vo väčšine prípadov je bolestivý pupáčik na vašom jazyku práve afta, prípadne alergická reakcia na potravinu.
Ako liečiť bolestivú vyrážku na jazyku?
Ak vás trápi bolestivá vyrážka na jazyku, mali by ste si dávať pozor na dráždivé jedlá a nápoje. Na čas vynechajte horúce, pikantné, veľmi kyslé jedlá. Vyhnite sa citrusom, sýteným nápojom stopku dajte aj cigaretám či iným tabakovým výrobkom. Dbajte na dostatočnú a pravidelnú ústnu hygienu, vyskúšajte výplachy z byliniek s protizápalovými účinkami, ako sú napríklad repík alebo šalvia.
Afty sa vo väčšine prípadov zahoja samé, a to zhruba do 10 dní. Vaša primárna úloha je ústnu dutinu dezinfikovať a „chrániť“ aftu pred ďalším mechanickým, prípadne iným podráždením. Tomu napomôžu napríklad géliky, ktoré na povrchu afty vytvoria ochranný film a urýchlia jej hojenie.
Silná imunita vám môže pomôcť predísť pupákom na jazyku
Ako sme spomenuli vyššie, oslabený imunitný systém je jednou z najčastejších príčin vzniku pupákov na jazyku. Preto by ste mali dbať na príjem potrebných vitamínov, minerálov a stopových prvkov podporujúcich vašu obranyschopnosť. Základom je samozrejme pestrá, zdravá a vyvážená strava. Málokto však zvládne dať telu všetko potrebné len pomocou stravy. Väčšinou preto potrebujeme pomoc výživových doplnkov. Ak vás afty zvyknú potrápiť častejšie, siahnite po doplnkoch s obsahom vitamínov skupiny B, zinku, železa či vitamínoch C a D.
Kedy ísť s pupákom na jazyku k lekárovi?
V prípade, že sa vám v ústnej dutine vytvorí pupák s hnisovým ložiskom, objaví sa opuch, zvýšené slinenie či zápach z úst, rozhodne s návštevou lekára neváhajte. Veľmi pravdepodobne totiž pôjde o stomatitídu, čiže zápal sliznice ústnej dutiny.