Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Škriabe vás v krku? Aké sú príčiny a čo môže pomôcť?

Škriabanie v krku je jedným z nepríjemných symptómov, ktorý sa bežne vyskytuje pri vírusovom alebo bakteriálnom ochorení horných dýchacích ciest. Zvyčajne nás tieto problémy trápia počas zimných mesiacov ako príznak prechladnutia, chrípky či covidu. Znepríjemniť ale môžu aj letné dovolenkové obdobie, kedy sú dôsledkom klimatizácie alebo pitia studených nápojov. Proti škriabaniu v krku môžete bojovať pomocou voľnopredajných liekov na bolesť hrdla, alebo tiež pomocou niektorých byliniek. Väčšinou si tento problém nevyžaduje pomoc elkára, no ak škriabanie po samoliečbe neustupuje alebo sa pravidelne opakuje, navštívte lekára, prípadne skúste nájsť príčinu, prečo k nemu dochádza.

Čo môže spôsobiť škriabanie v krku?

  • Nachladnutie, prechladnutie, zápalové ochorenia horných dýchacích ciest
  • Chrípka alebo covid
  • Angína zapríčinená vírusom alebo baktériou
  • Alergia – napríklad senná nádcha
  • Zápal hrtanu
  • Suchý vzduch alebo klimatizácia
  • Infekčná mononukleóza
  • Gastroezofageálny reflux
  • Nádorové ochorenie v rámci ústnej dutiny, hrdla alebo hrtanu

Podráždenie hrdla môže taktiež spôsobiť cigaretový dym, chemikálie, pitie studených nápojov, dlhé rozprávanie, kričanie alebo zranenie v krku.

Ako si uľaviť od škriabania v krku?

Každú príčinu škriabania v krku je potrebné riešiť trošku inak. Pokiaľ škriabanie spôsobuje napríklad cigaretový dym, najjednoduchšie a najúčinnejšie riešenie bude prestať fajčiť alebo prestať navštevovať nevetrané miesta, kde sa tento dym drží. Ak škriabanie v krku zapríčiňuje bakteriálna infekcia, zrejme sa nevyhnete užívaniu antibiotík.

V ostatnej väčšine prípadov – napríklad pri prechladnutí, škriabaniu z klimatizácie, vypití studeného nápoja a podobne, vám môžu pomôcť aj niektoré voľnopredajné doplnky. Niektoré majú výborný lokálny antiseptický účinok, čo znamená, že pomôžu zmierniť bolesť hrdla. Zväčša majú formu pastiliek na cmúľanie, sprejov, sirupov či kloktadiel.

Účinné sú zväčša aj bylinky, a to predovšetkým skorocel, šalvia, nechtík alebo rumanček pravý. Pripravte si z nich čaj na pitie alebo ich kloktajte. Dôležitý je tiež zvýšený príjem tekutín a posilnenie imunity. Vhodnou pomocou môže byť aj nočný zábal, kedy si krk zabalíte do teplej látky. Ak škriabanie v krku neprestáva, navštívte lekára, ktorý vylúči vážnejší zdravotný problém.

Spreje na škriabanie v krku:

Pastilky na škriabanie v krku

Čaje pri prechladnutí

Neprehliadnite