Ako by mala vyzerať strava pri rotavíruse?
Jedným z najčastejších ochorení u detičiek do 5 rokov sú rotavírusové infekcie. Ide o ľahko prenosné infekčné ochorenie vírusového pôvodu, spôsobujúce silné hnačky, horúčku i vracanie. Do dnes žiaľ neexistuje liek, ktorý by si s týmto typom infekcie poradil, a preto sa liečba sústreďuje na potlačenie jednotlivých príznakov a predchádzanie dehydratácie. Jedným z najdôležitejších opatrení je pritom dodržiavanie stravy a pitný režim. Pozrite sa spolu s nami na to, ako by mala vyzerať strava pri rotavíruse dieťaťa a objavte pár tipov na prevenciu dehydratácie.
Základné pravidlá stravy pri rotavíruse
Základom liečby rotavírusovej infekcie u detí je prísna diéta. Začať by ste s ňou mali v momente, ako spozorujete prvé príznaky ochorenia. Niekedy môže byť však náročné odlíšiť rotavírus od bežnej detskej hnačky – väčšina mamičiek by sa asi zhodla na tom, že hnačky nie sú u malých detí práve nezvyčajné. Rotavírusovú infekciu môžete rozpoznať aj podľa častých sprievodných príznakov, ako sú:
- horúčka,
- zvracanie,
- bolesti brucha,
- vodnaté a zapáchajúce hnačky.
V prvom rade je dôležité, aby dieťa prijímalo dostatok tekutín. Je totiž nevyhnutné nahradiť tie, ktoré stratí v dôsledku hnačky, zvracania a potenia. Snažte sa žalúdok nezaťažovať. Stravu rozdeľte do malých porcií a radšej dieťa kŕmte po troškách a častejšie počas dňa. Po prekonaní rotavírusovej infekcie môže ešte nejakú dobu trvať, kým sa dá trávenie úplne do poriadku. Je preto dôležité dodržiavať diétnejšiu stravu aspoň 2 týždne po skončení príznakov.
Čo jesť pri rotavírusovej hnačke?
Diéta pri rotavírusovej hnačke by mala byť nízkotuková. Vylúčte zo stravy dieťaťa mliečne výrobky, sladkosti, ovocné šťavy a podobne. Pri starších deťoch dajte pozor na mastné, ťažké a konzervované jedlá. Jednotlivo sa potom strava u detí líši na základe veku:
- dojčené deti – neodstavujte ich od materského mlieka a tekutiny dopĺňajte aj pomocou ryžového odvaru. U detičiek starších ako 6 mesiacov môžete podávať aj mrkvový odvar.
- detičky od 6 do 12 mesiacov – prvých 12 až 24 hodín podávajte len ryžový odvar (prípadne mrkvový). Neskôr môžete postupne pridávať napríklad roztlačený banán, jabĺčko, ryžovú kašu, zeleninovú polievku (bez tuku), staršie pečivo či rozmixovanú ryžu s hydinovým mäsom.
- batoľatá a staršie deti – prvý deň im podávajte len tekutiny. Postupne pridávajte staršie biele pečivo, varenú ryžu, varené zemiaky, strúhané jablká, banány, hydinový vývar, varené kuracie mäso. Prechod na bežnú stravu dieťaťa by mal byť postupný a plynulý.
Prevencia dehydratácie pri rotavíruse
Dehydratácia je najčastejšou komplikáciou rotavírusových infekcií a môže mať pre dieťa závažné, až život ohrozujúce, následky. Extrémne opatrný by ste mali byť predovšetkým pri najmenších detičkách do 1 roka. Pri rotavírusovej infekcii sa odporúča pitný režim detí dopĺňať ryžovým odvarom (pri deťoch od 6. mesiaca aj mrkvovým), ďalej neperlivou minerálkou, detským čajom, nesladenými nápojmi a dobré tiež môžu byť rehydratačné roztoky. Rehydratačné roztoky obsahujú minerály a zložky, ktoré napomáhajú zadržať vodu v tele, podporujú činnosť srdiečka a dodávajú organizmu energiu. Na doplnenie tekutín u dieťatka pozrite napríklad: