Čo je príčinou svrbenia dlaní a ako tento problém vyliečiť?
Prejavy niektorých ochorení nemusia byť vždy jednoznačné. Niekedy musíme doslova pátrať, čo niektoré nepríjemné prejavy spôsobuje, a častokrát odhalíme vážnejšiu príčinu. Podobne to môže byť aj so svrbením dlaní. Spôsobovať ich môže nevinný zdravotný problém, ale aj vážnejšie ochorenie. Pozrite sa, ktoré sú tie najčastejšie dôvody svrbiacich dlaní.
Aké sú najčastejšie príčiny svrbenia dlaní?
- Ekzém a psoriáza
- Alergia
- Mykóza
- Vážne ochorenia ako cirhóza pečene, cukrovka
- Syndróm karpálneho tunela
Ekzém alebo psoriáza
Najčastejšími spúšťačmi svrbenia dlaní sú kožné ochorenia ako ekzém či psoriáza. Môžu spôsobovať škvrny na dlaniach, červenú kožu, suchosť a praskanie kože až drobné pľuzgieriky. Dlane sú na podráždenie veľmi citlivé. Keďže nimi chytáte rôzne povrchy, neustále si ich umývate a bez dotýkania sa predmetov nedokážete fungovať, mali by ste tento problém riešiť s lekárom.
Pokiaľ váš trápi vysušená pokožka, siahnite po vhodných krémoch určených pre podráždenú, suchú, atopickú a svrbiacu pokožku. Pozor: krémy s parfumami alebo inými dráždivými látkami by mohli pokožku ešte viac podráždiť. Vyskúšať môžete napríklad tieto krémy:
Alergia
Alergie sa môžu prejavovať rôzne – od kýchania, cez slzenie očí až po kožné prejavy. Jedným z prejavov preto môže byť aj svrbenie a pálenie dlaní, či dokonca žihľavka. Alergénom pritom môže byť čokoľvek – potravina, peľ, lieky, ale aj dráždivá látka v kozmetike alebo na oblečení. Ako takýto kožný prejav riešiť?
V prvom rade je potrebné nájsť alergén, ktorý vám spôsobuje problémy, a obmedziť kontakt s ním na nulu. Následne môžete siahnuť po prípravkoch, ktoré vám pomôžu zmierniť prejavy alergie. Pomôcť môžu voľnopredajné antihistaminiká a gély zmierňujúce svrbenie spôsobené alergickou reakciou.
Mykóza
Plesňové ochorenie mykóza síce najčastejšie postihuje chodidlá a nechty, vyskytnúť sa môže aj na dlaniach. Šíri sa najmä vo vlhkom prostredí, a tak sú pre ňu často sa potiace dlane ideálnym prostredím pre rozvoj. Okrem svrbenia sa prejavuje pálením, začervenaním až šúpaním pokožky z dlaní.
Ako mykózu na dlaniach riešiť? Vhodná je návšteva lekára, pretože mykóza na dlaniach môže byť veľmi nebezpečná. Po dotyku ju môžete rozšíriť prakticky na akýkoľvek povrch, odkiaľ sa môže preniesť na iného človeka. Pokiaľ však hľadáte rýchlu domácu pomoc, siahnite po antimykotických krémoch, ktoré sa používajú napríklad aj na chodidlá. Na dlane si ich naneste vtedy, keď sa dlhšie nebudete ničoho dotýkať – napríklad večer pri sledovaní televízie alebo tesne pred spaním.
Cirhóza pečene alebo cukrovka
Svrbivé dlane rozhodne netreba brať na ľahkú váhu. Môžu signalizovať aj omnoho vážnejší problém, napríklad cirhózu pečene (PCB) a cukrovku. Pri PCB sú dlane svrbivé a objavujú sa na nich zvláštne škvrny. Sprievodnými príznakmi sú aj nevoľnosť, bolesť kostí, hnačka či tmavý moč. Pri cukrovke zase svrbivé dlane sprevádza suchá pokožka. Spôsobuje ju vysoká hladina cukru v krvi. Na dlaniach sa môžu ale nemusia objaviť aj červené hrbolčeky.
Karpálny tunel
Pokiaľ svrbenie dlaní sprevádza aj necitlivosť rúk, bolesť, slabosť, či dokonca brnenie prechádzajúce až do lakťa alebo chrbta, je veľmi pravdepodobné, že príčinou je syndróm karpálneho tunela. Ide o stlačenie, prípadne zovretie nervu v dlani vplyvom jednostranného zaťažovania ruky.
Aj tento stav patrí do rúk lekára. Môže totiž postúpiť do veľmi bolestivého štádia a odstaviť vás na niekoľko dní až týždňov na PN. Z preventívneho hľadiska vám pomôže nosenie bandáží, vyhýbanie sa monotónnym pohybom ruky, robenie si prestávok pri práci a užívanie niektorých výživových doplnkov.