Voľnopredajné lieky proti úzkosti
Pocity nervozity, neistoty, strachu či ohrozenia môžu prerásť až do úzkostí. Jedná sa o prirodzenú reakciu organizmu na situácie, ktoré v nás vyvolávajú stres. Takáto psychická nepohoda ale z dlhodobého hľadiska negatívne pôsobí na naše zdravie, a preto je potrebné proti úzkosti bojovať. V jej začiatkoch tak môžete urobiť pomocou voľnopredajných liekov.
Ako sa úzkosť môže prejavovať?
Úzkosť sa odborne nazýva anxieta. Môžu za ňu byť zodpovedné psychické i fyziologické príčiny, a rovnako môže mať psychické i somatické príznaky. Tie najčastejšie sú:
- pocit napätia, strachu, obáv, poruchy spánku, nespavosť,
- problém s koncentráciou,
- podráždenosť, hnev,
- migréna a bolesť hlavy,
- svalové napätie, tlak na hrudníku,
- hnačka, pocity nevoľnosti,
- zvýšenie krvného tlaku.
Príčinou úzkosti vo väčšine prípadov bývajú práve emocionálne stresory, no úlohu môžu zohrávať aj genetické predispozície.
Lieky na úzkosť bez lekárskeho predpisu
Pri liečbe miernych prejavov úzkosti, prípadne stresu, môžu byť nápomocné voľnopredajné lieky a doplnky. Obsahujú predovšetkým vitamíny zo skupiny B, guajfenezín, horčík alebo výťažky z bylín, ktoré majú upokojujúci účinok.
Čo sa týka konkrétnych obľúbených produktov, jedná sa napríklad o Guajacuran, ktorý obsahuje spomínanú účinnú látku guajfenezín a môže účinkovať aj na zníženie pocitov napätia. Persen obsahuje výťažky z bylín, a to z medovky, mäty a valeriány lekárskej. Magne B6 s obsahom horčíka a vitamínu B6 majú zase pozitívny vplyv na psychický stav človeka.
Ďalšie bylinky, ktoré majú pozitívny účinok na psychiku, sú ľubovník, chmeľ, mučenka, rhodiola alebo levanduľa. Okrem užívania voľnopredajných produktov alebo pitia čajov z upokojujúcich bylín môžete vyskúšať aj praktizovanie relaxačných cvičení, meditácie a taktiež si dopriať dostatok spánku, vďaka čomu sa váš organizmus ukľudní po fyzickej aj psychickej stránke.