Ako sa prejavuje zadná nádcha a ako ju liečiť?
Nádcha je azda to najčastejšie ochorenie horných dýchacích ciest. Ide o vírusovú infekciu vyvolávajúcu zápal, zvýšenú produkciu hlienu, opuch slizníc a upchatie nosa. Pri „klasickej“ nádche dochádza k zvýšenému výtoku, čo vás núti podchvíľou siahnuť po vreckovke a poriadne sa vysmrkať. Pri zadnej nádche však k neustálemu fúkaniu nosa nedochádza. Zadnú nádchu totiž charakterizuje nadmerné zatekanie hlienov z nosa do nosohltana a jeho hromadenie v hrdle.
Ako sa zadná nádcha prejavuje?
Nádcha je sama o sebe väčšinou sprievodným príznakom iných ochorení, ako sú napríklad zápaly prínosových dutín, zápal horných dýchacích ciest alebo dokonca alergie. Práve to je dôvod, prečo sa okrem spomínaného zatekania často objavujú aj symptómy ako:
- kašeľ,
- pocit zahlienenia alebo „knedle“ v krku,
- odkašliavanie,
- pocit upchatého nosa,
- pocit tlaku v dutinách,
- horúčka,
- zachrípnutie.
Liečba zadnej nádchy: Ako postupovať?
Liečba zadnej nádchy prebieha na základe toho, aká je jej vyvolávacia príčina (vírusy alebo baktérie). V prípade, že vás nádcha trápi dlhodobo, respektíve máte neustály pocit upchatého nosa a husté tmavé hlieny, mali by ste sa obrátiť na lekára. Ten urobí stery a potrebné testy, ktoré potvrdia alebo vyvrátia bakteriálnu infekciu. Pri pozitívnom náleze vám lekár predpíše lokálnu liečbu vo forme kvapiek, sprejov a podobne.
Pokiaľ však bakteriálna infekcia nie je potvrdená, používajú sa na liečbu zadnej nádchy voľnopredajné lieky na nádchu doplnené o prípravky tlmiace sprievodné prejavy ochorenia. Obľúbený je napríklad liek Sinupret, ktorý pomáha riediť hlieny a uľahčuje ich vylučovanie z tela. V prípade, že má zadná nádcha pôvod v alergii, pomôžu vám lieky z radov antihistaminík.
Okrem liekov vám od zadnej nádchy uľaví aj:
- dostatočný príjem tekutín, a to predovšetkým vody, ktorú môžete doplniť napríklad o bylinné čaje,
- zvlhčovanie ovzdušia, nakoľko suchý vzduch dráždi sliznice,
- výplach nosa pomocou konvičky či špeciálneho spreja s obsahom morskej vody.
Výplach nosa
Pravidelný výplach nosa pomocou konvičky a roztoku s obsahom NaCl (čiže klasickej soli) je skvelý spôsob, ako môžete zlepšiť zdravie vašej nosovej sliznice. Pomáha nie len pri samotnej liečbe, ale obľúbený je aj v rámci prevencie, pravidelnej starostlivosti a nedajú naň dopustiť ani mnohí alergici. Ak pre vás výplach konvičkou nie je to pravé, siahnite po sprejoch do nosa na báze morskej soli ako napríklad Quixx či Physiomer. Tie pomáhajú so zvlhčovaním nosovej sliznice a uľahčujú smrkanie.
Zadná nádcha u detí
Deti, a to predovšetkým tie menšie, si nevedia samé vyfúkať nošteky. Preto sú mamičkám veľmi nápomocné odsávačky na soplíky. Je veľmi dôležité, aby ste dieťatku soplíky poctivo odsávali. Plný noštek mu totiž spôsobí problémy nielen s dýchaním, ale aj spánkom či kŕmením.
Pri odsávaní soplíkov si dávajte pozor, aby ste odsávačku nepoužívali príliš dlho a ani príliš často. Mohli by ste dieťatku totiž narušiť sliznicu nosa, prípadne spôsobiť narušenie cievok. Najideálnejšie je odsávať pred spánkom alebo kŕmením, kedy upchatý noštek dieťatku prekáža najviac.