Zápal priedušiek bez teploty
Zápal priedušiek (bronchitída) je infekčné zápalové ochorenie dolných dýchacích ciest, ktoré je najčastejšie spôsobené bakteriálnou alebo vírusovou infekciou. V prípade, že vás zastihne škriabanie v krku, horúčka a silný kašeľ, hovoríme o akútnej bronchitíde. Druhý typ zápalu priedušiek sa nazýva chronická bronchitída, o ktorej sa často hovorí ako o zápale priedušiek bez teploty. Čo ju spôsobuje, aký má priebeh a ako ju liečiť?
Chronický zápal priedušiek
Ako sme už spomenuli, rozlišujeme akútnu a chronickú bronchitídu. Hlavnými príznakmi akútnej bronchitídy sú silný kašeľ, horúčka, bolesť na hrudi či škriabanie v krku. Pokiaľ sa akútny zápal priedušiek dostatočne nelieči a často sa opakuje, môže prejsť do takzvaného chronického štádia, čiže chronického zápalu priedušiek. Okrem opakovaného zápalu vplývajú na vznik chronickej bronchitídy tiež:
- fajčenie,
- prašné prostredie,
- pracovné prostredie (pokiaľ pracujete s textíliami, chemikáliami a podobne)
Chronický zápal priedušiek bez teploty – aké má príznaky?
Asi najvýraznejším príznakom chronickej bronchitídy je dlhodobý a často sa opakujúci kašeľ. Záchvaty kašľa vás môžu chytiť najmä ráno, pričom vykašliavate hustý zelený až žltozelený hlien. Tento kašeľ sa často mýli s takzvaným fajčiarskym kašľom. Ďalšie príznaky chronickej bronchitídy sú:
- Sipot
- Bolesť na prieduškách a v oblasti hrudníka
- Dýchavičnosť
- Malátnosť
- Únava
- Nechutenstvo
Chronický zápal priedušiek netreba podceňovať. Neliečené ochorenie môže totiž spôsobiť vážne zdravotné následky a poškodenie dýchacej sústavy – napríklad rozvoj choroby nazývanej chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP). CHOCHP je závažné ochorenie dýchacieho systému, pri ktorom dochádza k zápalovej reakcii v pľúcach a ich trvalému poškodeniu.
Liečba chronickej bronchitídy
Pokiaľ trpíte chronickou bronchitídou, je nevyhnutné liečbu konzultovať s lekárom, ktorý vykoná potrebné vyšetrenia a monitoruje váš zdravotný stav. Liečba prebieha v dvoch fázach:
- Odstránenie faktorov, ktoré chronickú bronchitídu spôsobujú, respektíve podporujú. V prípade, že ste fajčiar, prestaňte fajčiť. Vyhýbajte sa tiež pasívnemu fajčeniu, prašným a znečisteným miestam.
- Lekárom predpísaná liečba. Tá môže prebiehať pomocou antibiotík (v prípade, že má zápal bakteriálny pôvod) alebo pomocou liekov, ktoré pomáhajú zmierňovať zahlienenie a rozťahovať priedušky.
Lekár vám na základe vášho stavu môže odporučiť užívanie voľnopredajných liekov na uľahčenie vykašliavania, zriedenie hlienov a podporu činnosti priedušiek. Podporiť rekonvalescenciu môžete tiež čajmi s obsahom byliniek s pozitívnym účinkom na dýchaciu sústavu a vitamínovými doplnkami na podporu imunity.
Podpora imunity a liečby pri chronickom zápale priedušiek: