Prečo je železo pre tehotné ženy dôležité a ako ho doplniť?
Železo patrí medzi najdôležitejšie minerály, podieľajúce sa na správnom fungovaní nášho organizmu. Na jeho nízku hladinu môžu trpieť napríklad tehotné ženy, ktoré by však o jeho dostatočné množstvo mali dbať obzvlášť. Dlhodobý nedostatok železa totiž môže ohroziť zdravie matky a, samozrejme, aj dieťaťa. Je ale potrebné dbať o primerané množstvo, pretože ani nadbytok železa nie je zdraviu prospešný.
Prečo je železo v tehotenstve potrebné?
Jednou z hlavných funkcií železa je tvorba hemoglobínu, krvotvorba a transport kyslíka v krvi. Počas tehotenstva sa podieľa na zásobovaní matky a dieťaťa kyslíkom. V približne prvých štyroch mesiacoch gravidity matka poskytuje dieťaťu železo zo svojich zdrojov v organizme, a potreba železa postupne prirodzene narastá s tým, ako sa vyvíja dieťatko. V prípade, že má tehotná matka málo železa, dochádza k obmedzenému prístupu ku kyslíku zo strany bábätka a k problémom s dýchaním – no a tu zrejme nemusíme ani spomínať, že ide o veľmi vážnu situáciu. Dostatočné množstvo železa v krvi matky je počas celého tehotenstva kľúčové pre správny vývin dieťaťa.
Ako sa prejavuje nedostatok železa v tehotenstve?
Nedostatok železa v krvi počas tehotenstva sprevádzajú nepríjemné symptómy. Rizikovú skupinu v tomto prípade tvoria ženy, ktoré už v minulosti trpeli anémiou, trápi ich časté zvracanie a ranné nevoľnosti, sú tehotné v mladom veku, sú vegánky alebo vegetariánky, darovali krv alebo majú viacplodové tehotenstvo. Najčastejšie prejavy anémie sú:
- únava, malátnosť, závraty, vyčerpanie, problémy s koncentráciou,
- dýchavičnosť,
- bolesti hlavy,
- bledá pokožka,
- studené ruky alebo nohy,
- nízky krvný tlak.
Ako možno prijať železo počas tehotenstva?
Ohľadom príjmu železa počas tehotenstva by sa mala každá žena poradiť so svojím lekárom. Určite nie je správnym krokom užívať ho preventívne, pretože nadbytok železa môže byť taktiež nebezpečný a spôsobiť tráviace ťažkosti, vracanie, hnačky a podobne.
Ak sa teda rozhodnete užívať železo pomocou voľnopredajných výživových doplnkov, prekonzultujte to s gynekológom. Čo sa týka dennej dávky, zvyčajne by mala tehotná žena prijať okolo 30 mg železa, no závisí to aj od iných faktorov a je dobré si toto množstvo potvrdiť s odborníkom. Pred otehotnením by sa malo jednať približne o 18 mg denne. K potravinám bohatým na železo patrí napríklad brokolica, špenát, niektoré orechy, tofu alebo obilniny. K správnemu vstrebávaniu železa prispieva vitamín C.
Doplnky zo železom, ktoré môžu užívať aj tehotné ženy
Skôr ako po jednozložkových doplnkoch siahajú ženy v očakávaní po komplexných prípravkoch – a teda takých, ktoré obsahujú navyše napríklad aj kyselinu listovú či iné potrebné látky. Niektoré doplnky pre tehotné sú dokonca určené len pre určitú fázu tehotenstva, pretože obsah a koncentráciu potrebných látok prispôsobujú stupňu gravidity (pokiaľ sa o bábätko ešte len snažíte aj pre vás existuje množstvo doplnkov podporujúcich zdravie a otehotnenie). Na záver sme preto pre vás vybrali niektoré obľúbené doplnky našich zákazníčok: