Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Zlatý stafylokok na koži – čo to je a ako ho liečiť?

Zlatý stafylokok je zaužívaný ľudový názov pre baktériu Staphylococcus aureus. Ide o patogénnu baktériu, čo znamená, že je pôvodcom širokej škály infekčných ochorení. Ak sa zamýšľate nad tým, kde by ste zlatého stafylokoka mohli chytiť, asi vás prekvapí, že ho už možno máte. Zlatý stafylokok sa totiž úplne bežne vyskytuje na ľudskej koži či napríklad na sliznici nosa – a to dokonca bez toho, aby spôsoboval zdravotné problémy. Čítajte ďalej a zistite, kedy môže zlatý stafylokok spôsobiť infekciu, ako sa prejavuje a lieči.

Kde môžete chytiť zlatého stafylokoka?

Mnohí ľudia majú zlatého stafylokoka prirodzene na pokožke – niektorí len krátkodobo, iní dlhodobo a dokonca sú aj takí, čo ho budú mať navždy. Každý deň môžete stretnúť množstvo ľudí, ktorí sú prenášači stafylokoka a vôbec o tom nevedia, pretože sa u nich neobjavili príznaky infekcie. Za to vďačíme imunitnému systému. Ten totiž vo väčšine prípadov „udrží baktérie na uzde“.

Prenos baktérií prebieha priamym kontaktom s infikovaným človekom a kvapôčkovou infekciou. Baktérie po prenose však nemusia hneď spôsobiť zdravotné ťažkosti. Zlatý stafylokok sa stane problémom vtedy, keď dôjde k oslabeniu vášho imunitného systému – napríklad pri prechladnutí alebo chrípke, prípadne ak dôjde k narušeniu kožnej bariéry kože a baktérie sa dostanú do vnútorného prostredia organizmu.

Ako sa zlatý stafylokok na koži prejavuje?

Najčastejšie sa zlatý stafylokok prejaví na pokožke, a to vo forme vyrážok a pľuzgierov naplnených hnisom alebo tekutinou, ktoré po zaschnutí vytvoria na koži hnedé chrasty. Infikované miesto je začervenané, opuchnuté, svrbí a môže bolieť. Pri závažnejších prípadoch sa objavujú otvorené rany a horúčka. Medzi najznámejšie ťažkosti vyvolané stafylokokovou infekciou patrí napríklad absces, impetigo, infekčná celulitída, folikulitída či stafylokokový syndróm obarenej kože.

Jednotlivé prejavy a ich závažnosť sa líšia podľa toho, aký orgán infekcia postihne, aká silná je vaša imunita a ako hlboko sa stafylokok dostane. Zlatý stafylokok môže spôsobiť vznik vredov v podstate hocikde na tele, a to dokonca aj na tvári, v okolí úst a podobne. Najčastejšie sa však prejaví na tých miestach, kde sa pokožka viac potí a kde dochádza k jej zapareniu – napríklad podpazušie.

Priebeh liečby zlatého stafylokoka na koži

Keďže ide o bakteriálnu infekciu, je potrebná antibiotická liečba. Nie vždy však musia zabrať prvé lekárom predpísané antibiotiká. Stafylokoky patria totiž k baktériám, ktoré môžu byť rezistentné voči niektorým antibiotickým liečivám. Lekár vykoná potrebné testy, aby čo najpresnejšie určil diagnózu, zváži závažnosť infekcie a odporučí vám tú najvhodnejšiu liečbu.

Pri kožných infekciách zlatým stafylokokom je veľmi dôležité dodržiavať zvýšené hygienické opatrenia, prípadne dezinfikovať pacienta i predmety, s ktorými prichádza do kontaktu. Na dezinfekciu rán sa používajú prípravky s obsahom jódu alebo koloidného striebra.

 

Pri liečbe stafylokokových infekcií je dôležité posilňovanie imunity

Aby vaše telo dokázalo s infekciou bojovať, potrebuje silnú imunitu. Tú môžete podporiť zdravou stravou a vhodnými doplnkami. Odporúčajú sa napríklad doplnky s obsahom echinacey, rakytníka, zázvoru, cesnaku, šalvie, materinej dúšky a samozrejme vitamínov C, D a zinku.

Neprehliadnite