Raynaudov syndróm: Možná príčina studených končatín
S pocitom studených končatín sa stretáva veľmi veľa ľudí. Je to nepríjemný stav, ktorým trpia ľudia bez ohľadu na to, či je leto alebo zima. V chladnom alebo mrazivom počasí sa pocity zintenzívňujú a mnohí ľudia sa nedokážu poriadne zahriať. Pocit studených končatín pritom môže mať rôznu príčinu – od nízkej teploty prostredia, cez nesprávnu životosprávu až po ochorenia krvného obehu.
Ak teda často mávate studené končatiny, je dôležité zistiť, čo ich spôsobuje. Vo väčšine prípadov nejde o žiadnu vážnu diagnózu a často pre zlepšenie stačia režimové opatrenia. V niektorých prípadoch však môže ísť o chronický problém nazývaný Raynaudov syndróm alebo o prejav nejakého vážnejšieho ochorenia.
Kedy sú studené končatiny bežným javom?
S pocitom studených končatín sa spájajú príčiny ako:
- nízka teplota prostredia,
- nedostatok pohybu,
- psychický stav a stres,
- hormonálna nerovnováha,
- nedostatok živín,
- chudokrvnosť,
- chronické ochorenia1.
Reakcia tela na zmenu teploty tela alebo prostredia je automatická. Ak je telesná teplota do 37°C, prekrvenie do koncových časti tela je prirodzené. Akonáhle sa zníži teplota prostredia, telo si začne zhromažďovať zásoby tepla na ochranu vnútorných orgánov stiahnutím periférnych ciev. Znížením prietoku krvi v končatinách sa teplo do týchto častí nedostane a tkanivá sú menej zásobované kyslíkom. Preto majú zvyčajne prsty modrastú farbu. Po zahriatí sa cirkulácia opäť obnoví. Pokiaľ máte teda studené ruky v chladnom prostredí alebo pri nedostatku pohybu (napríklad keď sa dlho nehýbete), ide o normálny jav.
Na pocit studených alebo spotených rúk môže mať vplyv aj stres alebo úzkosť. Taktiež ide o normálny stav. Telo tak reaguje na adrenalín, ktorý sa vyplavuje automaticky v stresových situáciách2.
Vplyv iných ochorení na studené končatiny je na posúdení odborníka, pretože nie vždy je príčinou pridružené ochorenie. Dlhodobo znížený krvný tlak môže umocňovať takéto ťažkosti, pretože s ním je obmedzená celková cirkulácia krvi. Prax dokazuje, že s vyšším pocitom chladu trpia ľudia s poruchami krvného obehu, ďalej ľudia trpiaci ochorením diabetes mellitus, aterosklerózou, kŕčovými žilami alebo hypotyreózou (znížená funkcia štítnej žľazy). Vážnym ochorením môže byť ischemická choroba končatín, pri ktorej sa sťahujú tepny, končatiny sú tým menej prekrvené a plus je prítomná bolesť a pocit ťažkých nôh1.
Upozornenie
Vznik nedokrvenia koncových častí tela môže byť spôsobený aj nesprávnou životosprávou alebo nedostatočným pohybom. Sedavá práca, obezita, fajčenie alebo málo športových aktivít prispieva k zhoršovaniu termoregulácie.
Ako rozpoznať, že práve u vás ide o Raynaudov syndróm? Dôležitá je správna diagnostika
Pri správnej diagnostike Raynaudovho syndrómu treba brať do úvahy všetky informácie od samotného pacienta1. Počas diagnostiky bude lekár zisťovať:
- Ako často sa objavujú príznaky a ako dlho pretrvávajú
- Aký je priebeh ťažkostí
- Profesiu pacienta
- Rodinnú anamnézu
- Prekonané a tiež aktuálne prítomné ochorenia a úrazy
- Užívanie liekov
Spúšťačom Raynaudovho syndrómu, nazývaného aj Raynaudov fenomén, je záchvatová vazokonstrikcia (sťah ciev) na periférnych častiach tela, najčastejšie spôsobená chladom. Ide v podstate o nedokrvenie koncových častí tela, predovšetkým prstov na rukách a nohách, uší alebo nosa. Tento nekomfortný stav popísal ako prvý v roku 1862 vo svojej dizertačnej práci francúzsky lekár Maurice Auguste Gabriel Raynaud2.
Studené končatiny sú však zväčša len miernym prejavom tohto problému. Jeho rozvoj môže trvať niekoľko rokov, pričom príznaky sa objavujú postupne. Nastupujú záchvaty, ktoré môžu byť nárazové, asymetrické (striedanie končatín) a často bolestivé. Pri vážnejších stavoch môže dôjsť k trofickým zmenám na končekoch prstov, nekróze a v konečnom štádiu aj ku gangréne3.
Primárny Raynaudov fenomén
Raynaudov fenomén rozdeľujeme na 2 typy: primárny a sekundárny. Primárny Raynaudov nemá organický podklad. Príčina nie je celkom objasnená, ide v podstate o krátke záchvatové sťahy ciev v trvaní približne 30 minút. K takému to stavu dochádza pri znížení teploty prostredia na 13 – 15 °C.
Až 7-krát častejšie sa vyskytuje u žien, a to vo veku 20 – 40 rokov. Tieto ženy trpia vyššou potivosťou, častejšími bolesťami hlavy, migrénami, zvýšenou únavou alebo palpitáciami (záchvevy srdca). V období hormonálnych zmien, ako je tehotenstvo a menopauza, príznaky zvyknú odznieť. Rynaudov fenomén je ťažké diagnostikovať. Pacienta je nutné sledovať najmenej dva roky, pričom treba brať do úvahy aj iné systémové ochorenia. Odporúčané sú krvné testy alebo zobrazovacie vyšetrenia (ultrazvuk, CT)1.
Fázy Raynaudovho fenoménu podľa farebnej zmeny pokožky2
1. fáza
Zbelenie jedného alebo všetkých prstov, strata citlivosti (digiti mortui)
2. fáza
Nahromadenie krvi v cievach, začervenanie alebo zmodranie prstov
3. fáza
Začervenanie prstov a dlaní z dôvodu nahromadenia krvi po uvoľnení spazmu
Nie všetci ľudia si prejdú všetkými troma fázami. Niektorým len zbelejú prsty, vzácnejšie je omodrenie. K zafarbeniu kože sa pridáva mravčenie, tŕpnutie, pichanie a znecitlivenie rúk.
Sekundárny Raynaudov fenomén
Práve sekundárny Raynaudov fenomén sa nazýva tiež Raynaudov syndróm. Medzi bežnou populáciou sa však tieto 2 pojmy často zamieňajú. Aj napriek tomu, že príznaky aj priebeh sú rovnaké, príčina je na rozdiel od primárnej choroby známa. Buď vzniká ako pridružený syndróm ku chronickej chorobe alebo ako dôsledok opakujúcej sa nevhodnej pracovnej činnosti2.
Príčiny Raynaudovho syndrómu ako prejavu popri chronickom ochorení sú:
- Ochorenia ciev: ateroskleróza, varixy, trombóza, embólia
- Nervové ochorenia: detská obrna, syndróm karpálneho tunela
- Systémové ochorenia: autoimunitné ochorenia, reumatoidná artritída, lupus erythematodes, hypotyreóza, diabetes mellitus
- Užívanie liekov: námeľové alkaloidy, ß-blokátory, α-sympatomimetiká, protinádorový liek bleomycín
- Otrava ťažkými kovmi: arzén, olovo
- Infekčné ochorenia: mononukleóza, hepatitída, borelióza
- Faktory práce a prostredia: dlhodobý chlad, omrzliny v minulosti, vibrácie
Traumatický Raynaudov syndróm je dôsledkom povolania
Sekundárny syndróm na traumatickom podklade vzniká z príčiny dlhodobých vibrácií. Ide o profesijné ochorenie u ľudí, ktorí pracujú s vibračnými alebo pneumatickými nástrojmi po dobu niekoľkých desiatok rokov. V zahraničí sa tento syndróm označuje termínom Hand-arm vibrating syndrome (HAVS) a na Slovensku je zaradený medzi odškodňujúce ochorenia. Postihuje predovšetkým cievy, nervy, ale aj kosti, šľachy či svaly4.
Dlhotrvajúci stav sekundárneho syndrómu prináša so sebou riziko poškodenia kože, vznik vredov a odumieranie kožného tkaniva, čo je riešiteľné len chirurgicky2. Je preto vhodné riešiť problém hneď, ako naň prídete. Odporúčania a terapia studených končatín spočíva v prvom rade v režimových opatreniach. Ľudia s týmto problémom by mali:
Nosiť teplé funkčné oblečenie
Najlepšie je oblečenie bez umelých vlákien
Mať pestrú stravu bohatú na vitamíny a minerály
Predovšetkým vitamín B, horčík a železo.
Zahrnúť do svojho programu pohyb
Vhodný je beh, turistika, bicyklovanie alebo plávanie.
Zdroje použité v článku:
1. HOLLAND, K. 2020. Symptoms and Causes of Poor Circulation in the Arms and Legs [online]. [cit. 2023-02-07]. Dostupné na: https://www.healthline.com/health/poor-circulation-symptoms-causes#diagnosis
2. Raynaud’s disease, 2022 [online]. [cit. 2023-02-07]. Dostupné na: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/raynauds-disease/symptoms-causes/syc-20363571
3. MAHEĽOVA L. a kol. Raynaudov fenomén ako súčasť choroby z vibrácií. Via pract., 2012; 9(3): 120-122, www.solen.sk, 2012
4. BRHEL, P. Raynaudův syndrom způsobený prací s vibrujícími nástroji. Interní Med. 2007; 9(10): 444-447, www.internimedicina.cz, 2007