Rednutie vlasov nie je len problémom pánov. Aké sú príčiny jeho vzniku a čo vám pomôže?
Riedke vlasy – pre niekoho každodenná realita, pre iného zas znepokojivý objav pri česaní vlasov. Redšie vlasy totiž nemusia byť problémom u každého. U niektorých ľudí je prirodzené, že sú vlasy redšie a jemnejšie. Niekedy je však rednutie vlasov a ich vypadávanie spojené so životným štýlom, zdravím alebo dokonca aj s tým, ako sa o vlasy staráte. Často je príčinou diskomfortu, poklesu sebavedomia a stresu. Pozrite sa spolu s nami na to, čo rednutie vlasov spôsobuje a objavte prípravky vhodné na boj s riedkymi vlasmi u mužov i u žien.
Ako sa prejavuje rednutie vlasov?
Existuje hneď niekoľko prejavov rednutia vlasov. V prvom rade spozorujete, že vám vlasy viac vypadávajú – to znamená viac vypadnutých vlasov na vankúši či vašom oblečení a tiež plný odtok po každom zmývaní. V dôsledku vypadávania vlasov potom možno pozorovať:
- rozšírenie cestičky vo vlasoch,
- kúty vo vlasoch,
- zrednutie vlasov na temene hlavy,
- zmenu kvality vlasov – vlasy sú jemnejšie, krehkejšie, slabšie so zvýšenou lámavosťou.
Prečo vám rednú vlasy?
Za rednutím vlasov môže stáť jedna príčina, veľmi často však ide o kombináciu viacerých faktorov. K najčastejším príčinám, prečo rednú vlasy, patrí:
- Genetika: genetika zohráva svoju rolu aj pri kvalite a hustote vlasov. Pokiaľ majú vaši rodičia jemné a riedšie vlasy, prípade im s pribúdajúcim vekom rednú, je vyššia šanca, že sa daný problém vyskytne aj u vás.
- Hormonálne zmeny: hormóny sú pre chod organizmu veľmi dôležité. Pokiaľ nastane hormonálna nerovnováha, odrazí sa to na vašom zdraví a možno aj na vašich vlasoch. U žien môžu takéto zmeny vyvolať napríklad tehotenstvo, menopauza či problémy so štítnou žľazou.
- Stres: s chronickým stresom bojuje čím ďalej, tým viac ľudí. Podpisuje sa to i na vzhľade a zdraví ich vlasov. Stres totiž zvyšuje hladinu kortizolu a ten zas ovplyvňuje rastový cyklus vlasov.
- Nedostatočná výživa: Ak chcete mať husté a zdravé vlasy, nesmú vám chýbať vitamíny, minerály a iné živiny. Na vlasy najviac vplýva železo, biotín, zinok a vitamín D.
- Nesprávna starostlivosť: Nosíte vlasy každý deň stiahnuté v upnutom cope alebo inom účese? Pravidelne sa farbíte, žehlíte a kulmujete? To všetko môže priamo vplývať aj na zdravie vlasov a ich hustotu.
- Ochorenia a zdravotné ťažkosti: zdravie a vzhľad vlasov ovplyvňuje viacero ochorení, medzi nimi autoimunitné choroby, kožné ochorenia, ekzémy, alopécia, lupiny, rôzne zápaly atď.
Mikrozápaly vlasovej pokožky
Mikrozápaly sú veľmi častá príčina rednutia vlasov. Zápal, ktorý vznikne v okolí vlasových folikulov, môže spôsobiť oslabenie vlasového korienku. V prípade, že máte potom napríklad predispozíciu na dedičné vypadávanie vlasov, je u vás vďaka týmto zápalom oveľa vyššia šanca na stratu vlasov.1
Androgenetická alopécia
Androgenetická alopécia je geneticky podmienené vypadávanie vlasov, ktoré je ovplyvnené mužskými pohlavnými hormónmi androgénmi. Postihuje mužov i ženy. U mužov zvyčajne spôsobuje úplné plešatenie, u žien „len“ čiastočné. U mužov sa alopécia nepovažuje za ochorenie, ale prejav prirodzeného fyziologického starnutia.
Androgenetická alopécia u mladších žien je ovplyvnená najmä vrodenou citlivosťou vlasových folikulov na androgény. U žien v období pred a po menopauze sa na vzniku alopécie podieľa prirodzený pokles estrogénov, a s ním súvisiaca prevaha androgénov. Tento typ alopécie tvorí približne 90 % prípadov alopécie u žien.2,3

Čo na riedke vlasy?
Rednutie vlasov nemusí byť koniec sveta. V mnohých prípadoch ide o varovný signál, ktorým vám organizmus dáva najavo, že by ste sa mali lepšie stravovať, alebo trošku spomaliť a eliminovať stres. Inokedy ide o sprievodný jav nejakého ochorenia – v takom prípade je potrebné tento problém riešiť s lekárom. Vo všeobecnosti vám však s riedkymi vlasmi môže pomôcť:
- správna výživa,
- vhodná starostlivosť o vlasy a pokožku hlavy,
- eliminácia stresu,
- nezaťažujúca úprava vlasov.
Zabojujte s rednutím vlasov pomocou výživy
O tom, že potrebné živiny by ste mali ideálne prijímať v strave, ste už určite počuli. Buďme k sebe však úprimný – len málokto môže s čistým svedomím povedať, že sa stravuje tak, aby telo dostalo všetko, čo potrebuje. Väčšina z nás musí telu potrebné látky dodávať aj vo forme doplnkov stravy.
Ak chcete mať zdravé a husté vlasy, mali by ste dbať predovšetkým na prísun železa, zinku, biotínu, vitamínu D a omega-3 mastných kyselín.






Doprajte vlasovej pokožke vhodnú starostlivosť
Ak patríte k tým ľuďom, ktorí pri výbere kozmetických prípravkov prihliadajú primárne na to, ako daný šampón vonia, mali by ste svoju voľbu prehodnotiť. Oveľa dôležitejšie než vôňa je zloženie prípravku. V niektorých šampónoch, kondicionéroch a iných vlasových prípravkoch nájdete rôzne parfumované zložky, alergény, parabény a iné dráždivé látky. Tie môžu pokožku podráždiť, prípadne podporiť vznik zápalov a kožných ochorení.
Ak máte problémy s vypadávaním vlasov, vyberajte si zo šampónov a prípravkov určených na podporu rastu vlasov. Vyskúšajte napríklad:






Chráňte sa pred dlhodobým stresom
V súčasnosti je naozaj ťažké vyhnúť sa stresu úplne. Či už ide o pracovné povinnosti, vaše súkromné záležitosti alebo rýchlosť doby – stres je nám v pätách naozaj takmer na každom kroku. O to dôležitejšie je, aby sme proti nemu zabojovali tými správnymi prostriedkami.
Pokúste sa stres eliminovať čo najviac. Vytvorte si rutinu, ktorá dodá vášmu dňu systém a štruktúru. Snažte sa nájsť si počas dňa čas aj na seba, aby ste si oddýchli fyzicky i psychicky.
Niekto si najlepšie oddýchne v posilňovni, prípadne pri inej fyzickej aktivite, iný zas preferuje chvíľku ticha s vyloženými nohami. Je to na vás. Platí však, že psychohygiena by mala byť pevnou súčasťou vášho denného programu
Na pomoc so stresom môžete skúsi pomocníkov z radov byliniek a výživových doplnkov:



Chráňte vaše vlasy pred slnkom, teplom a inými vplyvmi
Vaše vlasy ovplyvňuje to, ako sa o seba staráte zvnútra, ale tiež to, akým vonkajším vplyvom sú vystavené. Na jednej strane na vlasy vplýva slnko, prípadne iné poveternostné vplyvy, no na druhej strane aj to, ako často sa fénujete, kulmujete alebo farbíte.
Toto všetko totiž ovplyvňuje zdravie a kvalitu vašich vlasov. Na ochranu pred UV žiarením vyskúšajte ochranné spreje na vlasy.
Ako na správny styling vlasov? Máme pre vás 3 jednoduché tipy:
- Ak si vlasy vypínate, prípadne češete do stiahnutých copov, skúste vlasy častejšie nosiť rozpustené.
- Pre vaše vlasy je zdravšie, ak nepoužijete fén, ale necháte ich voľne uschnúť.
- V prípade, že od používania fénu, kulmy alebo žehličky na vlasy neplánujete upustiť, používajte prípravky na ochranu vlasov pred teplom, tzv. termo ochranu.

Ako sa starať o vlasy v lete?
Slnko a vysoká vonkajšia teplota dokážu s vlasmi narobiť poriadnu šarapatu. Prečítajte si, ako vaše vlasy ochránite.
Zdroje použité v článku:
- Oficiálna stránka výrobcu Eucerin. Vypadávanie a rednutie vlasov – symptómy, príčiny a riešenie. 2025. [online] [cit. 6-5-2025] Dostupné:https://www.eucerin.sk/indikacie/scalp-and-hair-problems/vypadavanie-a-rednutie-vlasov
- PharmDr. Štefánia Laca Megyesi, PhD., MSc. Alopécia (stav zníženého množstva vlasov): Aké má príčiny a príznaky? 2023. [online] [cit. 6-5-2025] Dostupné: https://zdravoteka.sk/choroby/alopecia/
- KOŽUCHOVÁ, Z. Androgenetická alopécia a súčasné možnosti liečby. 2015. [online] [cit. 6-5-2025] Dostupné: https://www.solen.sk/storage/file/article/014402a9c125a061447d39d1a7da7617.pdf