Prečo je vitamín B2 – riboflavín dôležitý a ako ho telu dodávať v potrebnom množstve?
Ribloflavín, alebo teda vitamín B2, je mikroživina dôležitá pre zdravý vývoj, rast a funkciu buniek. Telo je do určitej miery schopné vytvárať si tento vitamín v črevnom mikrobióme, avšak vyprodukuje ho len malé množstvo, ktoré pre potreby organizmu nestačí. Je preto dôležité, aby sme jeho dostatok prijímali stravou, prípadne ho telu dodávali vo forme vitamínových doplnkov. Prečítajte si viac o tomto vitamíne a objavte jeho pozitívne účinky na vaše zdravie.
Čo by ste mali vedieť o riboflavíne?
Riboflavín je jedným z vitamínov skupiny B a je rozpustný vo vode. Tento vitamín je prirodzene prítomný v niektorých potravinách, pridáva sa do niektorých potravinárskych výrobkov a je dostupný aj ako doplnok stravy. Riboflavín je základnou zložkou dvoch hlavných koenzýmov, flavínmononukleotidu (FMN) a flavínadeníndinukleotidu (FAD). Tieto koenzýmy hrajú hlavnú úlohu pri:
- výrobe energie,
- funkcii, raste a vývoji buniek,
- metabolizme tukov, liekov a steroidov.1
Okrem toho riboflavín:
- premieňa skonzumovanú potravu na energiu, ktorú organizmus potrebuje na to, aby cez deň dokázal fungovať.
- plní dôležitú úlohu aj pre zdravie kože, očí, nervovej sústavy a prispieva k udržaniu zdravia slizníc a normálneho množstva červených krviniek.
- pomáha bojovať s oxidačným stresom a prispieva k zníženiu únavy.
Denná dávka riboflavínu, ktorú telo potrebuje pre svoju funkciu, je zhruba 1 až 1,2 mg. Táto hodnota sa však mení na základe viacerých faktorov. Organizmus potrebuje väčšie množstvo riboflavínu napríklad pri zápaloch, infekciách, po operáciách, ale aj počas tehotenstva či kojenia. Na odporúčanú dennú dávku navyše vplýva aj vek a pohlavie. Odporúčaná denná dávka riboflavínu podľa veku človeka je2:
- 0 až 6 mesiacov – 0,4 mg,
- 7 až 12 mesiacov – 0,45 mg,
- 1 až 3 roky – 0,5 mg,
- 4 až 8 rokov – 0,6 mg,
- 9 až 14 rokov – 1 mg,
- 15 až 18 rokov – 1,4 mg,
- dospelé ženy – 1,3 mg,
- dospelí muži – 1,3 mg,
- tehotné ženy – 1,5 mg,
- dojčiace ženy– 1,7 mg.
Na čo riboflavín pomáha?
Riboflavín má viacero prospešných účinkov na naše zdravie. Výskumy v tomto smere ešte stále prebiehajú. Existuje však niekoľko štúdií, ktoré sa venujú napríklad jeho pôsobeniu v rámci prevencie migrén, anémie a sivého zákalu.
Prevencia migrény
Boli vykonané štúdie, ktorých výsledky preukázali, že zrejme existuje spojitosť medzi riboflavínom, mitochondriálnymi bunkami a migrénou. Riboflavín podporuje funkciu buniek a práve mitochondrie vytvárajú energiu potrebnú pre ľudské telo. Okrem toho sa hovorí, že riboflavín môže zmierňovať stres a minimalizovať zápal nervov prispievajúcich k migréne. Záver štúdií teda naznačuje, že pravidelné užívanie riboflavínu v rámci prevencie môže pomôcť ľudom s chronickými migrénami.3
Chráni zrak
Strava bohatá na riboflavín a iné vitamíny skupiny B môže pomôcť znížiť riziko vzniku sivého zákalu. Sivý zákal spôsobuje problémy so zrakom, ako sú napríklad rozmazané či dvojité videnie. Vo všeobecnosti je u ľudí trpiacich dlhodobým nedostatkom vitamínu B2 vyššie riziko vzniku tohto ochorenia.
Prirodzené zdroje riboflavínu
Riboflavín sa prirodzene nachádza vo viacerých potravinách rastlinného aj živočíšneho pôvodu. Najviac ho nájdete napríklad v:
- mäse a vnútornostiach (hlavne v pečeni),
- morských rybách,
- mlieku a mliečnych výrobkoch,
- zelenine, napríklad v brokolici, špenáte či karfiole,
- cereálnych produktoch,
- vlašských orechoch,
- vajíčkach.
Nepokryje vaša strava potrebné množstvo riboflavínu? Doplňte si ho pomocou vhodných doplnkov
Okrem jednozložkových doplnkov, nájdete riboflavín aj v niektorých B-komplex doplnkoch:
Ako sa prejavuje nedostatok vitamínu B2?
Ak vám chýba vitamín B2, pravdepodobne sa u vás objavia:
- boľavé „potrhané“ kútiky,
- pocit pálenia na perách,
- pálenie jazyka a zápaly ďasien,
- zápaly spojiviek a štípanie v očiach,
- chudokrvnosť,
- svetloplachosť,
- poruchy nervovej funkcie.4
Riboflavín pre deti
Vo všeobecnosti platí, že pokiaľ má dieťa zdravú a vyváženú stravu, nie je za normálnych okolností potrebné, aby užívalo vitamíny vo forme doplnkov stravy. Ak ale pozorujete, že vašej ratolesti zrejme nejaký ten vitamín chýba, poraďte sa o vhodných doplnkoch s pediatrom. Vitamín B2 je napríklad súčasťou mnohých B komplex doplnkov. Doplnky s obsahom riboflavínu a iných, pre deti prospešných, vitamínov sú napríklad:
Zdroje použité v článku:
1. Riboflavin. In: National Institutes od Health. 2022. [online] [cit. 14-2-2024] Dostupné z: https://ods.od.nih.gov/factsheets/Riboflavin-HealthProfessional/
2. 4 Health Benefits of Riboflavin (Vitamin B2) In: Cleveland Clinic. 2023. [online] [cit. 14-2-2024] Dostupné z: https://health.clevelandclinic.org/vitamin-b2
3. GAUL, C. a kol. Improvement of migraine symptoms with a proprietary supplement containing riboflavin, magnesium and Q10: a randomized, placebo-controlled, double-blind, multicenter trial. 2015. [online] [cit. 15-2-2024] Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25916335/
4. Vitamín B2 (Riboflavín). In: Zdravopédia. 2024. [online] [Cit. 14-2-2024] Dostupné z: https://zdravopedia.sk/ucinne-latky/vitaminy/vitamin-b2-riboflavin