Máte rozhádzané trávenie po dovolenke? Prečítajte si, čo vám môže pomôcť
Leto sa spája nielen s krásnym počasím, dlhými dňami a zmrzlinou, ale aj s vytúženou dovolenkou. Strávite týždeň či dva niekde pri vode, užijete si pokoj od každodenných povinností a starostí. Úprimne, koľkí z nás si vtedy povedia: „A čo, veď som na dovolenke!“ a vyskúšajú miestnu špecialitu, doprajú si dupľu alebo vychladený drink na pláži. Práve tieto naše dovolenkové „výstrelky“ často vyústia do toho, že sa domov vrátime s rozhádzaným trávením a zistením, že po dovolenke by sa zišla ešte nejaká tá žalúdočná rekonvalescencia. Objavte s nami pár tipov na prípravky, ktoré vám s tráviacimi ťažkosťami môžu pomôcť.
Ako sa prejavuje rozhádzané trávenie?
Najčastejšie prejavy rozhádzaného trávenia sú:
Hnačka
Pálenie záhy
Nadúvanie
Nevoľnosť a zvracanie
Grganie
Strata chuti do jedla
Čo všetko môže vaše trávenie rozhádzať?
Cítite ťažobu na žalúdku, krúti vám črevá a rozmýšľate, čo také ste jedli, keď je vám tak zle? Rozhádzaný žalúdok však nemusíte mať len z jedla. Príčinou ťažkostí môže byť stres, cestovanie, ale dokonca aj faraónova pomsta. Aké sú teda najčastejšie príčiny rozhádzaného žalúdku?
Stres
Áno, vieme. Dovolenka je predsa tých pár dní v roku, kedy všetok stres hodíte za hlavu a užívate si voľné dni, pravdepodobne niekde pri vode. Avšak stres nemusíte mať len z práce či každodenných starostí. Stresujúce pre vás môžu byť svojím spôsobom aj pozitívne zážitky – napríklad adrenalínový výlet, cestovanie na nejaké špeciálne miesto či vzrušenie z toho, že sa konečne dostanete na miesto, o ktorom ste vždy snívali. Toto všetko môže spôsobiť produkciu stresových hormónov pôsobiacich na peristaltiku (pohyb) čriev.
Cestovanie
Zvykne vás pred cestou potrápiť takzvaná cestovateľská horúčka? Ak áno, pravdepodobne poznáte nervózne pobehovanie hore dolu po byte, či máte naozaj všetko, ale tiež pobehovanie na toaletu, lebo vaše črevá sa pred cestou zrejme potrebujú poriadne vyprázdniť. Iným prípadom je zas spiatočná cesta domov, keď si vaša hlava začne plne uvedomovať, že sa blíži návrat do reality všedných dní.
Ak vás trápi nevoľnosť z cestovania (kinetóza), môžu vám pomôcť tablety Kinedryl. Slúžia na pomoc pri predchádzaní a liečbe nevoľnosti spôsobenej cestovaním dopravnými prostriedkami.
Zlé jedlo a nepravidelná strava
Jedlo na dovolenke je kapitola sama o sebe. Idete do cudziny, možno do exotickej krajiny plnej jedál od výmyslu sveta. Vyskúšate miestnu špecialitu na trhu či niekde v reštaurácii a ťažkosti sú na svete. Môže ísť o jedlo pripravené spôsobom, na ktorý vaše trávenie nie je zvyknuté, ale tiež o nedostatočnú tepelnú úpravu a podobne.
Poriadne rozhádzať telo dokáže aj to, ak sa počas dovolenky stravujete nepravidelne, a to predovšetkým v prípade, že za normálnych okolností máte svoj zaužívaný režim. Váš žalúdok a črevá dostanú takpovediac šok a chvíľu im môže trvať, kým sa spamätajú. Vo veľkej miere to však závisí aj od celkovej citlivosti trávenia. Niektorí ľudia majú „azbestový“ žalúdok – môžu skonzumovať a skombinovať kadečo a nič im nie je. Iným stačí ochutnať malé množstvo niečoho nového a už o chvíľu utekajú na toaletu.
Ľad v drinku
Veľký výkričník patrí pitnej vode. Tráviace ťažkosti spôsobené pitím vody v zahraničí (a predovšetkým v exotických krajinách) je tak častou príčinou tráviacich ťažkostí, až si to vyslúžilo vlastný názov – faraónova pomsta. V zahraničí vám odporúčame piť vždy len balenú vodu, nikdy nie vodu z kohútika. Veľký pozor si tiež dávajte na rôzne kokteily a nápoje podávané na pláži či v reštaurácii. Samotný nápoj môže byť totiž v poriadku, no s vašimi črevami zatočí ľad vyrobený z pitnej vody.
Pitie studených nápojov
Ako poslednú, ale rozhodne nemenej dôležitú, príčinu žalúdočných problémov musíme spomenúť pitie studených nápojov na rozhorúčené telo. Prečo je to problém? Okrem toho, že pitie ľadových nápojov vás neochladí tak, ako by ste si priali, môže spôsobiť žalúdočné kŕče, hnačku a nevoľnosť.
Aby ste v lete účinne uhasili smäd a bezpečne ochladili organizmus, odporúča sa piť vodu izbovej teploty. Studené nápoje totiž môžu pri zvýšenej a nadmernej konzumácii spôsobiť telu šok. To sa na jednej strane prejavuje tým, že organizmus sa bude snažiť telo ohriať, takže vám v konečnom dôsledku bude ešte teplejšie, no a na druhej strane môže dôjsť k spomínaním tráviacim problémom a iným zdravotným komplikáciám.
Ktoré lieky na trávenie by vám nemali chýbať v cestovnej lekárničke?
Cestovná lekárnička slúži ako prvá pomoc. Mala by preto obsahovať základné lieky a pomôcky, ktoré by vám v prípade potreby pomohli s bežnými ťažkosťami. Zabaľte si teda:
- prípravky na drobné ranky,
- lieky na bolesť a horúčku,
- prípravky proti hnačke, zápche a nadúvaniu,
- pomôcky pre ženy,
- lieky na trávenie a nevoľnosť,
- probiotiká.
Ako napraviť trávenie po dovolenke?
Detox
Jedným zo spôsobov, ako účinne reštartovať organizmus, je detox. Existuje viacero spôsobov, ako na to. Niektorí preferujú detox pomocou smoothie nápojov, konzumácie len určitých potravín a pitia veľkého množstva tekutín. Iní si zas radi pomôžu doplnkami stravy s obsahom rastlinných zložiek, vitamínov a iných látok s detoxikačnými účinkami.
Diéta
Pozor na ťažké, mastné a nezdravé jedlá. Po dovolenke plnej dobrôt potrebujete organizmu dať trošku vydýchnuť. Doprajte mu dostatok vlákniny, vyváženej a zdravej stravy. Konzumujte probiotické potraviny, ako sú napríklad jogurty, kefír, acidofilné mlieko či niektoré syry. Zaobstarať si môžete tiež probiotické kaše. Sú skvelou voľbou pre rýchle a zdravé raňajky. Nezabúdajte samozrejme ani na zeleninu a ovocie.
V prípade, že máte žalúdok ako na vode, trápi vás nevoľnosť či hnačka, je diéta vyslovene nevyhnutná. Vhod vám môžu prísť sucháre, ryža, všeliek s názvom slepačí vývar a podobne.
Pravidelná strava
V rámci „podovolenkového resetu“ trávenia by ste určite nemali zabúdať ani na pravidelné stravovanie. Jedlo, ktoré skonzumujete počas dňa, by malo byť rozdelené do viacerých chodov. Dôležité sú predovšetkým raňajky, ktoré naštartujú vaše trávenie a dodajú vám energiu hneď od rána. Ideálne by ste potom mali mať po ruke nejakú tú zdravú desiatu, obed, olovrant a večeru.
Probiotiká
Probiotiká sa mnohým ľuďom spájajú predovšetkým s užívaním antibiotík. Áno, pokiaľ sa liečite antibiotickou liečbou, probiotiká by ste užívať mali. Pomáhajú totiž nastoliť rovnováhu v tráviacom trakte a udržiavať dobré baktérie v prevahe nad tými škodlivými. Neplatí to však len pri užívaní liekov. Probiotiká možno užívať aj preventívne, počas dovolenky a samozrejme aj po nej, pokiaľ potrebujete dať trávenie trošku do poriadku.
Bylinkové čaje
Pomoc pri žalúdočných ťažkostiach ponúka aj samotná príroda, a to vo forme byliniek. Niektoré pomáhajú upokojiť rozhádzaný žalúdok, iné zmierňujú kŕče či dokonca pomáhajú pri hnačke. Zaobstarať si môžete hotové bylinné zmesi na žalúdok a črevá alebo siahnite po jednozložkovom čaji – napríklad mätovom čaji, čaji z paliny pravej alebo repíka lekárskeho.
Ako sa hovorí, najlepší liek je prevencia. Preto by ste ani počas dovolenkového ošiaľu nemali zabúdať na svoje telo a trávenie. Stravujte sa s mierou. Radšej si overte zdroje potravín i nápojov a uvidíte, že sa vaša šanca na pohodovú dovolenku bez tráviacich ťažkostí rapídne zvýši.