Seborea a psoriáza – aký je medzi nimi rozdiel? Zistite, čo ich spája a v čom sa líšia
Seborea a psoriáza sú kožné ochorenia, ktoré trápia mnoho ľudí. Majú podobné príznaky, čo je veľmi častou príčinou toho, že si ich ľudia mýlia. Hoci však tieto ochorenia vyzerajú veľmi podobne, ide o dve rôzne kožné ochorenia líšiace v príčine vzniku, vzhľade i prejavoch. Čítajte ďalej a zistite, aký je medzi seboreou a psoriázou rozdiel a objavte tipy i rady, ako s nimi bojovať.
Čo je seborea a čo psoriáza?
Seborea, dermatitis seborrhoica, seboroická dermatitída, všetky tieto pojmy pomenovávajú to isté ochorenie. Seborea je zápalové ochorenie kože, pri ktorom dochádza k nadmernej tvorbe kožného mazu a premnoženiu lipofilných kvasiniek rodu Malassezia. Tieto kvasinky žijú na pokožke prirodzene. Ak však dôjde k ich premnoženiu, spôsobujú zápal, nadmerné šupinatenie a odlupovanie kože.
Vznik seborey je podmienený zvýšenou tvorbou kožného mazu, preto sa najčastejšie objavuje práve v tých obdobiach života, kedy sa vplyvom hormónov vaša pokožka prirodzene mastí viac. Seborea je bežná u bábätiek, adolescentov a mladých dospelých ľudí. Nemožno však povedať, že by sa dospelým a starším ľuďom úplne vyhýbala. Ak sa u vás toto ochorenie totiž raz objaví, je veľká šanca, že vás bude sprevádzať až do konca života.
Psoriáza je autoimunitné zápalové ochorenie kože. Presná príčina jej vzniku nie je doteraz známa. Vie sa však, že vznik tohto ochorenia je podmienený genetikou a určitým vyvolávacím faktorom. K najčastejším vyvolávačom patrí stres organizmu, infekcie, zápalové ochorenia kože, hormonálne vplyvy, zlá životospráva, vonkajšie vplyvy a dokonca aj užívanie niektorých liekov. Podobne ako seborea, ani psoriáza nepatrí medzi infekčné ochorenia.
Keďže je psoriáza autoimunitné ochorenie, jej prejavy spúšťa imunitný systém, ktorý prehnane reaguje na niektorý zo spúšťačov. V dôsledku toho dochádza k zrýchlenej tvorbe kožných buniek, ktoré sa nestíhajú odlupovať, hromadia sa na povrchu kože a vedú k vzniku zapálených ložísk pokrytých bielymi, až akoby striebristými šupinkami.
Aké má seborea príznaky?
V prvom rade je potrebné povedať, že seborea sa zvyčajne tvorí na tých častiach pokožky, ktoré majú viac mazových žliaz, prípadne majú tendenciu sa zapariť. Jedným zo špecifickejších príznakov je preto jej výskyt na:
- pokožke hlavy,
- na tvári,
- v obočí, oblasti brady a fúzov,
- na pokožke uší, očných viečok,
- medzi lopatkami, pod prsiami, podobne.
Seborea sa na pokožke prejavuje začervenanými plôškami na pokožke, ktoré majú zvyčajne oválny tvar. Môžu byť ružovej, prípadne akoby hnedo-červenej farby s tmavším stredom a jasným ohraničením. Ložiská seborey sa môžu spájať do väčších máp, pričom sú pokryté takzvanými mastnými lupinami žltej farby.
Upozornenie:
Seborea je chronické, čiže dlhodobé ochorenie, ktoré má tendeciu vracať sa. Nie je však infekčné. Nemusíte sa teda báť, že pokiaľ ju máte, prenesiete ju aj na niekoho iného.
Ako vyzerá psoriáza a aké má príznaky?
Ložiská psoriázy, nazývané aj plaky, sú ostro ohraničené a majú ružovú farbu. Na povrchu týchto ložísk sa postupne vytvárajú suché, striebristé šupinky. Šupiny na povrchu ložiska sa môžu ľahko odlúpiť a ložiská sa spájajú do väčších „máp“. V prípade poškriabania nie je nezvyčajné, že ložisko krváca. Medzi ďalšie príznaky psoriázy patrí:
- suchá pokožka,
- svrbenie, prípadne praskanie pokožky,
- šupinatenie pokožky,
- zmeny na nechtoch (tzv. psoriáza nechtov),
- bolesť kože,
- bolesť kĺbov.
Čo by ste mali vedieť o psoriáze?
Prečítajte si viac o vzniku i spúšťačoch psoriázy, spoznajte typy tohto ochorenia a vhodné spôsoby liečby.
Je rozdiel medzi liečbou seborey a liečbou psoriázy?
Seborea, podobne ako aj iné kožné ochorenia, by sa mala liečiť pod dohľadom lekára. Len dermatológ vám totiž dokáže nastaviť vhodnú liečbu. Nesmiete zabúdať na to, že každý človek je iný a to isté platí aj o jeho pokožke. Z toho vyplýva, že to, čo pomáha vášmu blízkemu, nemusí platiť pre vás. Dermatológ vie zhodnotiť všetky potrebné faktory a vybrať liečbu, ktorá bude šitá na mieru pre vašu pokožku.
Seborea sa lieči lokálne a v prípade ťažkých foriem aj systémovo – čiže pomocou liekov na vnútorné užitie. Lokálna liečba prebieha pomocou rôznych prípravkov – šampónov, tinktúr, mastí, krémov a podobne, ktoré obsahujú:
- antimykotiká pôsobiace proti kvasinkám,
- keratolytiká, čiže látky zmäkčujúce šupinky,
- protizápalové liečivá, alebo aj kortikosteroidy (dostupné na predpis).
Psoriáza sa zaraďuje medzi nevyliečiteľné ochorenia, čo znamená, že ak sa u vás už raz prejaví, budete ju mať s najväčšou pravdepodobnosťou do konca života. Vhodná terapia a starostlivosť o pokožku však dokáže vo veľkej miere zmierniť prejavy ochorenia a zlepšiť zdravie vašej pokožky.
Základom liečby psoriázy je lokálna terapia. Využíva sa vo väčšine prípadov a pokiaľ nie je dostačujúca, zvyčajne sa prechádza na systémovú liečbu. V rámci lokálnej liečby psoriázy sa používajú:
- lieky nehormonálnej povahy na báze vitamínu D a vitamínu A,
- topické kortikosteroidy (pri akútnych zápalových stavoch),
- liečivá pomáhajúce odstrániť šupinky,
- látky na zmäkčenie a premastenie pokožky s obsahom kyseliny salicylovej, mliečnej alebo urey.
Psoriáza sa zvykne prejaviť na miestach, kde máte prirodzene suchšiu pokožku – napríklad na lakťoch a kolenách. Bežne sa však plaky vytvoria aj na vlasovej pokožke, na tvári, nechtoch, pokožke nôh i rúk, dolnej časti chrbta či chodidlách. Výber vhodného prípravku na psoriázu podlieha teda okrem iného aj oblasti, na ktorú ho budete aplikovať.
Malé zhrnutie: Aký je teda rozdiel medzi seboreou a psoriázou a čo majú spoločné?
- Seborea aj psoriáza sú zápalové ochorenia kože. Zatiaľ čo seborea má základ v nadmernej produkcii kožného mazu a premnožených kvasinkách, psoriáza je geneticky podmienené autoimunitné ochorenie.
- Seborea sa môže časom úplne stratiť, no v mnohých prípadoch sa zvykne objavovať počas celého života. Psoriáza je chronické a zatiaľ aj nevyliečiteľné ochorenie. Taktiež vás teda bude sprevádzať do konca života.
- Obe ochorenia sa prejavujú šupinatením pokožky. Pri seborei ide o veľké, mastné, až akoby žlté šupiny, zatiaľ čo psoriáza je charakteristická suchými, bielymi až striebristými šupinkami.
- Pri dodržiavaní liečby dokážete zmierniť príznaky oboch ochorení a oddialiť ich vzplanutie.
- Pri oboch ochoreniach je nevyhnutná správna starostlivosť o pokožku. Psoriáza spôsobuje nadmerné vysušovanie pokožky, takže by ste si mali zaobstarať kvalitné hydratačné a vyživujúce prípravky podporujúce zdravie kožnej bariéry. Nezabúdajte – zdravá koža rovná sa odolnejšia koža. Pri seborei je kľúčová tvorba kožného mazu – pokiaľ ju ale chcete znížiť, nesmiete pokožku vysušovať. Suchá koža má totiž potrebu tvoriť kožného mazu viac, takže čím viac ju vysušujete, tým viac sa bude brániť a mastiť. Aj v tomto prípade teda platí, že by ste mali siahnuť po kvalitnej hypoalergénnej kozmetike, ktorá pokožku upokojí, hydratuje, vyživí a nebude ju dráždiť.
Sú prípravky na seboreu vhodné aj pri psoriáze?
Pri výbere prípravku na starostlivosť o pokožku so seboreou alebo psoriázou by ste vždy mali zohľadniť špecifické potreby vašej pokožky, ale taktiež by ste sa mali dobre pozrieť na prípravok samotný. Niektoré sú určené len pre konkrétne typy pokožky, prípadne vyslovene pre určité kožné ochorenie. Pravdepodobne sa častejšie stretnete s prípravkami, ktoré sú určené aj pre pokožku so sklonom k atopii, aj k psoriáze. Avšak dermokozmetické produkty na dennú starostlivosť sú veľmi často vhodné nielen pre spomínaný atopický ekzém a psoriázu, ale aj seboreu či iné kožné problémy.
Spočíva to práve v tom, že pokožka so sklonom k týmto problémom a ochoreniam je zvyčajne suchá, namáhaná, potrebuje hydratáciu, výživu, látky, ktoré podporia obnovu kožnej bariéry, upokoja podráždenie a podobne.