Aký je rozdiel medzi sennou nádchou a nádchou z prechladnutia?
Sennú alergickú nádchu si množstvo ľudí zvykne pomýliť s prechladnutím. Pri obidvoch totiž človeka potrápi upchatý nos, výtok z nosa, a tak príznaky môžu vyzerať veľmi podobne. Pre správny postup liečby je však dôležité zistiť, čo nádchu spôsobuje. Liečba aj režimové opatrenia u oboch prebiehajú rozdielne.
Kým nádcha z prechladnutia vymizne do pár dní a lieči sa spolu s ďalšími symptómami prechladnutia, senná nádcha sa objaví vždy po kontakte s alergénom. Najčastejšie sa objavuje sezónne, počas peľového obdobia, výnimkou však nie je ani jej celoročné trvanie. Ide o jeden z najčastejších prejavov alergií, ktorý má síce neinfekčný charakter, no dokáže znepríjemniť bežné činnosti dňa. Ako teda sennú nádchu rozoznať od bežného prechladnutia a ako ju účinne liečiť?
Rozdiely medzi sennou nádchou a nádchou z prechladnutia
Charakteristika sennej nádchy
Nástup: ihneď po kontakte s alergénom
Trvanie: vždy počas prítomnosti alergénu
Nákazlivosť: nie je infekčná a nemôžete ju preniesť ďalej
Typ nádchy: upchatý nos,výtok z nosa s riedkym vodnatým hlienom, bez horúčky
Ďalšie príznaky: kýchanie, podráždenie nosa a hrdla, slzenie či svrbenie očí
Príčina: alergén – peľ, prach, roztoče či srsť
Charakteristika nádchy z prechladnutia
Nástup: jeden až tri dni po vystavení sa vírusu
Trvanie: tri až sedem dní, trvá až do vyliečenia
Nákazlivosť: má infekčný charakter a môžete ju preniesť na blízkych
Typ nádchy: upchatý nos,výtok z nosa s vodnatým alebo hustým žltým hlienom
Ďalšie príznaky: bolesti svalov a kĺbov, zvýšená teplota až horúčka, veľká únava
Príčina: prechladnutie alebo chrípka
Rozdiel medzi sennou nádchou a nádchou z prechladnutia je v jej príčine, ale aj v sprievodných príznakoch. Sennú nádchu spôsobujú viaceré vnútorné a vonkajšie alergény. Bežné sú roztoče, plesne a srsť domácich zvierat. Počas peľovej sezóny od jari do jesene sú to rôzne druhy peľov zo stromov a rastlín. Práve doba a okolnosti vzniku nádchy vám môžu veľa povedať o tom, či je nádcha alergického charakteru.
Ako rozpoznať, či vás trápi senná nádcha alebo ste prechladli? Skúste si uvedomiť, aké boli okolnosti vzniku nádchy. Mohli ste prechladnúť? Alebo ste v dobe vzniku nádchy prišli do kontaktu s nejakým alergénom? Ak áno, rozpamätajte sa, či vám nádchu nespôsobil už niekedy v minulosti. Pri sennej nádche môže veľa napovedať ročné obdobie či konkrétny mesiac, kedy nádcha vznikla. Pokiaľ vás v danom období trápi nádcha každý rok, a nenesie si so sebou znaky prechladnutia ani chrípky, s veľkou pravdepodobnosťou pôjde práve o alergickú nádchu.
Alergia sa môžete prejaviť až v dospelosti. Je všeobecne rozšíreným mýtom, že alergia sa prejavuje už od narodenia. Môže sa však u vás rozvinúť prakticky v akomkoľvek veku, aj v dospelosti.
Liečba sennej alergickej nádchy
Alergickú nádchu je potrebné správne liečiť. Ak ju totiž budete ignorovať, môže dôjsť k vzniku vážnejších zdravotných ťažkostí. Liečba by mala patriť predovšetkým do rúk lekára alergológa, ktorý podľa typu alergénu a pridružených príznakov navrhne vhodnú formu liečby.
Najčastejšie sa používajú antihistaminiká. Dokážu blokovať histamín, ktorý sa vyplavuje pri kontakte s alergénom a spôsobuje alergickú reakciu. Niektoré antihistaminiká sú dostupné len na lekársky predpis, iné sú voľnopredajné. Ich úlohou je pôsobiť proti všetkým prejavom alergie – od sennej nádchy, cez slzenie očí až po kýchanie. Vo všeobecnosti sa uprednostňujú tie lieky bez sedatívnych účinok, ktoré neovplyvňujú bdelosť ani aktivitu človeka.
Voľnopredajné antihistaminiká a antialergiká z našej lekárne:
Očné kvapky a spreje do nosa na alergiu:
Okrem tabletových antihistaminík sa používajú aj prípravky určené na lokálne použitie – očné kvapky na svrbenie a slzenie v očiach a nosné spreje na sennú nádchu. Z tejto kategórie z našej online lekárne vyberáme:
Liečba nádchy z prechladnutia
Nádcha z prechladnutia sa, pochopiteľne, lieči inak. Základom sú spreje a kvapky na uvoľnenie upchatého nosa, aby ste mohli voľne dýchať.
Súčasťou liečby prechladnutia však bývajú aj iné lieky. Tie by ste mali voliť podľa toho, aké ďalšie príznaky vás trápia. Pokiaľ máte horúčku, siahnite po antipyretikách – liekoch na zníženie horúčky. Ak máte bolesti kĺbov, upchaté dutiny a celkovo sa cítite unavený, siahnuť môžete napríklad po liekoch ako Paralen Grip, Theraflu, Coldrex či Sinupret. Ak začínate kašľať, horúčky sa neviete zbaviť a cítite sa zle, navštívte lekára.
Pri nádche z prechladnutia je tiež dôležité zvýšiť pitný režim, k čomu vám dopomôžu bylinkové čaje. Mali by ste veľa oddychovať, nasadiť si ľahšiu stravu, doplniť vitamíny a dopriať si dostatok spánku, ideálne aj cez deň. Práve to je kľúčom k rýchlemu uzdraveniu.