Budú vám stačiť len nosné kvapky? Poradíme, ako sa nádchy zbaviť čo najrýchlejšie
Vírusové aj bakteriálne infekcie môžu mať rôzne sprievodné symptómy. Jedným z nich je nádcha a s tým spojený tečúci či zatekajúci sekrét z nosnej dutiny. Sekrét z nosa sa však môže vytvárať aj pri alergii alebo príliš veľkej zime. Ide teda o celoročný problém, ktorý sa týka mladších, starších, žien aj mužov – jednoducho každého.
Prečo nám tečie z nosa?
Sekrét, ktorý pri nádche vzniká, je v podstate ochranným mechanizmom sliznice nosa. Tým, že sa zvlhčuje, sa sliznica chráni pred zanesením či vyplavením nečistôt. Akonáhle sa v oblasti nosných dutín nachádza alergén, alebo v nej prebieha nejaký zápalový proces, dutiny napuchnú. Tento stav samozrejme nevidíme navonok, ale nadbytočná tekutina jednak zabraňuje voľne dýchať, a jednak vyteká z nosných dierok.
Túto tekutinu odborne nazývame sekrét či výtok, ľudovo ju však označuje ako „sople“. Ich závažnosť môžete rozlíšiť práve podľa farby, akú majú. Pri bežnej nádche bývajú číre, no farby ako žltá či zelená signalizujú prítomnosť prebiehajúcej infekcie.
S nádchou účinne zabojujete aj doma
Existuje niekoľko terapeutických postupov, ako nádchu vyliečiť. Najzákladnejšou a najjednoduchšou možnosťou sú nosné kvapky či sprej do nosa. Nie všetky spreje či kvapky do nosa však obsahujú rovnaké účinné látky. Jedna skupina liečiv zmenšuje opuch nosných slizníc tak, že sťahujú rozšírené cievy – túto skupina nazývame dekongestíva. Druhou skupinou sú predovšetkým slané a veľmi slané roztoky, ktoré fyzikálne-chemickou cestou pôsobia na opuch sliznice.
Čo je lepšie, kvapky či spreje?
V zásade nezáleží, ktorý typ lieku si vyberiete, pokiaľ bude obsahovať správne účinné látky. Rozdielom medzi kvapkami a sprejmi je len v ich aplikácii – kvapky sa kvapkajú a spreje sa sprejujú. Pri aplikácii nosných kvapiek je ideálne zakloniť hlavu alebo si ľahnúť. Nosný sprej má výhodu v možnej aplikácii aj v stoji. V mnohých ohľadoch sú teda spreje praktickejšie, no pre mnoho ľudí sú nepríjemné, a tak siahajú radšej po nosných kvapkách. Pred aplikáciou nosných kvapiek či spreju si dobre vyčistite nos, a teda sa vysmrkajte.
Obľúbeným bojovníkom proti nádche sú aj slané roztoky
Slané roztoky poznáme v troch rôznych koncentráciách:
- neutrálne (izotonické) – tie predovšetkým čistia nosné sliznice,
- menej slané (hypotonické) – sú vhodné na čistenie a aj pri alergiách,
- veľmi slané (hypertonické) – používajú sa predovšetkým na odstraňovanie symptómu upchatého nosa.
Slané roztoky sa používajú aj na čistenie nosa, takže pri nádche môžete kľudne najprv siahnuť po slanom roztoku a potom aplikovať klasické kvapky či sprej. Ako bude slaný roztok pôsobiť? Po aplikácii slaného roztoku sa v nose vyskytne príliš slané prostredie. Keď je na sliznici vysoká koncentrácia solí, organizmus a nosná sliznica sa začne „brániť“, a to presunutím tekutiny z nosnej dutiny na jej povrch. Následne tekutina – teda výtok, z nosa vytečie. Ide teda o podobný „princíp“, ako keď posolíte uhorku a na nej sa vytvoria kvapky uhorkovej šťavy. Tým, že sa tekutiny z nosnej dutiny presunú na sliznicu, opuch sa zmenší a vám sa uľahčí dýchanie.
Čo robiť, ak sa vám vplyvom nádchy upchávajú dutiny?
Upcháva vám výtok z nosa dutiny? Aj takéto prípady sa stávajú. Ide o horšie štádium nádchy, zväčša skôr o zápal, než o bežné podráždenie či alergiu. Pri upchatých dutinách vám pomôžu napríklad bylinné výťažky v podobe tabliet, kvapiek či sirupov. Bylinné extrakty uvoľnia zaseknutý sekrét a po dvoch-troch dňoch sa hlieny začnú odlupovať a uvoľňovať. V tomto prípade pomáha aj suché teplo, nahrievanie, či inhalácia byliniek alebo slaných roztokov.
Pokiaľ hlieny zatekajú, treba ich vykašliavať. V takom prípade je vhodné aplikovať prípravky na vykašliavanie, napríklad sirupy. Pri takýchto stavoch nepodceňte ani pitný režim. Je ideálne dopĺňať tekutiny bylinnými čajmi, predovšetkým zmesami prieduškových čajovín alebo vykašliavacích bylín, ako je napríklad slez. Ani nádcha a jej priebeh sa nemá podceniť a preto, ak váš stav trvá pridlho a nezlepšuje sa, je potrebné navštíviť vášho ošetrujúceho lekára.