Starostlivosť o anorektálne hemoroidy v lete
Ako náhle sa vysloví slovo hemoroid, mnohí z nás si presne vedia predstaviť, čo to je. Pokiaľ trpia hemoroidmi, toto slovo je určite podvedome spojené aj s nepríjemnými pocitmi bolesti či svrbenia v oblasti konečníka. Čo ale hemoroidy sú a ako sa o ne starať v letnom období? Pripravili sme pre vás niekoľko základných informácií, ktoré by ste mali poznať, ak hemoroidy postihli aj vás, alebo ak si myslíte, že nimi trpíte.
Čo je hemoroid?
Hemoroid je vlastne kŕčová žila, ktorá sa vyskytuje v oblasti konečníka. Cievy v tele sú rovné a pružné, aby mohli reagovať na zmeny stavu tela stiahnutím sa alebo rozšírením sa. Akonáhle cieva stráca pružnosť, jej stena ochabuje a na tomto mieste sa vytvára priestor – výduť, kde krv mení svoje tokové vlastnosti. Ak sa toto ochabnutia vyskytuje na cievach v konečníku, hovoríme o hemoroidoch.
Pokiaľ sa výduť (uzlík) nachádza vnútri v konečníku a nie je ho vidieť, označujeme ho ako o vnútorný hemoroid. Vonkajší hemoroid sa prejavuje tak, že sa výduť nachádza vo vonkajšom okolí konečníka za rektálnym sfinkterom. Túto výduť je vidno, poprípade si ju viete nahmatať.
Ako vzniká hemeroid?
Príčiny vzniku hemoroidov sú rôzne, ale dali by sa rozdeliť do dvoch základných skupín a to:
- vznik hemoroidu kvôli ochabnutosti ciev,
- vznik hemoroidu kvôli zlému vyprázdňovaniu sa – defekácii.
Obe príčiny spolu súvisia a jedna ovplyvňuje druhú. Vyprázdňovanie stolice, defekácia organizmu, nastáva keď sa v čreve nahromadí trávenina, odstráni sa z nej voda a usporiada sa do tvaru stolice. Tlak vytvorený vplyvom stolice spustí vnútorný mechanizmus a telo dostane signál o nutnosti navštíviť toaletu. Následne sa brušné svaly svojim tlakom postarajú o vytlačenie stolice cez konečník a defekácia prebieha bez problémov.
Kvalitu stolice ovplyvňuje veľkosť tlaku, ktorý musí byť vyvolaný na to, aby sa obsah v konečníku posunul a uvoľnil. Ak je stolica príliš tvrdá, musí byť brušný tlak oveľa vyšší a čím je vyšší brušný tlak, tým je vyšší aj nápor na cievy v oblasti konečníka. Ak sa často stolica uvoľňuje pri vysokom tlaku brušných svalov, cievy trpia dlhodobo a nastáva ich ochabnutie a zvyšuje sa riziko vzniku hemoroidu.
Pri výskyte kŕčových žíl na nohách sa dá predpokladať, že kvalita steny ciev je znížená aj v oblasti konečníka. Cievna stena je ovplyvňovaná mnohými faktormi. Ako prvú treba spomenúť genetickú predispozíciu pre vznik kŕčových žíl, ktorá sa zatiaľ nedá úplne eliminovať, no jej vplyv sa dá zmierniť. Medzi faktory, ktoré sa zmeniť dajú, patrí napríklad funkčnosť svalov, ktoré obklopujú cievy a pomáhajú im pri udržiavaní tlaku.
Ako zistiť či máte hemeroidy?
Hemoroid sa prejavuje bolesťami v oblasti konečníka. Táto bolesť nemusí byť prítomná iba pri vyprázdňovaní, ale aj pri vytváraní sa stolice v konečníku. Oblasť bolí, pretože stolica vytvára tlak na stenu cievy, tá mení svoj tvar, zaberá viac miesta a tak vytvára tlak na nervové zakončenia, ktoré sú dráždené a signalizujú bolesť.
Ďalším prejavom hemoroidov je krvácanie. Krv je červená, čerstvá. Môže sa nachádzať na povrchu stolice alebo na toaletnom papieri. Krvácanie nastáva kvôli malým porušeniam cievnej steny. Pri defekácii sa zvýšením tlakom krv uvoľní a vy vidíte jej prítomnosť. Okrem toho sa hemoroid môže prejavovať aj svrbením v oblasti konečníka, či bolestivosťou pri chôdzi alebo pri sedení.
Mám hemoroid – čo teraz?
Predovšetkým treba určite informovať o problémoch v anorektálnej (konečníkovej) oblasti lekára. Dnes je dostupných mnoho chirurgických postupov, ktoré dokážu hemoroid odstrániť.
Chirurgickému zásahu však predchádzajú aj terapeutické postupy založené na užívaní liečiv. Liečba sa predovšetkým zameriava na liečivá, ktoré spevňujú cievnu stenu. Ide o účinné látky, ktoré sú získavané predovšetkým z plodov pagaštanu konského – čiže z gaštanov. Od veľkosti postihnutia záleží, či sa tieto liečivá užívajú v tabletkách alebo sa aplikujú ako masti, gély, či čapíky.
Pri hemoroidoch platí aj potreba nutnosti zvýšenej hygieny anorektálnej hygieny. Letné obdobie prináša zvýšené potenie aj v intímnych oblastiach, čo môže prispieť k zápalovému prostrediu a k zvýšenej bolestivosti. Na intímnu oblasť môžete vymeniť toaletný papier za vlhčené utierky obsahujúce práve extrakty z liečivých rastlín, ako aj z pagaštanu konského.
Pokiaľ trpíte hemoroidmi je dôležité upraviť stravovanie tak, aby ste mali čo najmäkšiu stolicu, teda aby defekácia nastupovala pri čo najmenšom tlaku brušnej dutiny. Platí pravidlo, čím vyšší tlak pri defekácii, tým vyšší tlak na cievnu stenu v konečníku. Strava by mala obsahovať čo najviac vlákniny, mali by ste sa vyhýbať štipľavým a dráždivým jedlám a mali by ste piť dostatok tekutín. Ľahšie uvoľňovanie stolice viete dosiahnuť aj udržiavaním správnej mikroflóry v čreve, užívaním probiotík (jogurty, mliečne skvasy, tabletky) a prebiotík (výživa pre probiotické kultúry – laktulóza).
Hemoroidy mi spôsobujú bolesti, čo si vybrať – masť či čapík?
Pri akútnej bolesti či pri krvácaní hemoroidu je vhodné aplikovať si lokálnu liečbu, a teda rektálnu masť alebo rektálny čapík. Ľahké rozhodovanie kritérium je – formu liečby si vybrať podľa miesta umiestnenia hemoroidu. Ak sa nachádza hemoroid skôr vnútri, za análnym sfinkterom, môžete si vybrať čapík. Ak vás trápi vonkajší hemoroid, vyberte si masť. Samozrejme, masť sa dá aplikovať aj dnu do konečníka, no čapík je určený skutočne iba na zavádzanie do konečníka, za análny sfinkter.
Okrem stravovania, pitného režimu a zvýšenej hygieny viete cievam pomôcť spevniť ich steny aj užívaním vazoprotektív, predovšetkým s účinnými látkami z pagaštanu konského. V neposlednej rade je vhodné, aby ste navštívili lekára a aj napriek intímnosti hemoroidálneho problému s ním prediskutovali možnosti aj chirurgickej či inej terapie.
Doc. PharmDr. Andrea Gažová, PhD.
Ústav farmakológie a klinickej farmakológie, Lekárska fakulta Univerzity Komenského, Špitálska 24, 813 72, Bratislava