Štípance od ploštíc: Ako ich rozpoznať, ošetriť a ploštíc sa účinne zbaviť?
Ráno sa zobudíte, na pokožke si nájdete červené svrbivé štípance a premýšľate: „Bol to komár, blcha alebo ploštica?“ Hoci by sa mohlo zdať, že vonkajšie parazity sú skôr problémom našich domácich miláčikov, nie je to tak. Komáre a ploštice vedia poriadne znepríjemniť deň aj človeku. Zatiaľ čo sa však proti komárom viete účinne chrániť pomocou sieťky, repelentu či elektrického odpudzovača, s plošticami je to o niečo komplikovanejšie.
Ani totiž nemusíte vedieť kedy a ako sa k vám dostali. Z ničoho nič sa len zobudíte celý doštípaný od vašich nových, krv sajúcich, „spolubývajúcich“. Prečítajte si o ploštici posteľnej viac a zistite, ako štípanec od ploštice rozpoznať, ako ho ošetriť a tiež to, ako sa ploštíc účinne zbaviť.
Ako vyzerajú ploštice?
Ploštice sú chrobáčiky s veľkosťou približne 5 – 9 mm. Nemajú krídla, nevedia skákať, lietať ani plávať a sú svetloplaché. Majú hnedosivú až hrdzavočervenú farbu a typické sú svojím ako keby plochým tvarom. Ploštice sa živia krvou stavovcov, pričom lovia v nočných hodinách. Svoju obeť hľadajú podľa tepla, ktoré vyžaruje telo, vydychovaného CO2 a tiež výlučkov potných žliaz.
To, že vás ploštica uštipla a doslova vám pije krv, pravdepodobne vôbec neucítite. Ploštice totiž pri uhryznutí vpúšťajú do rany znecitlivujúce látky. Vďaka tomu sa dokážu kŕmiť bez prerušenia do sýtosti. Od toho či a koľko sa ploštica „najedla“, potom závisí aj jej farba a tvar – nakŕmená ploštica je sfarbená viac do červena a je oblejšia.1

Výskyt a životný cyklus ploštice
Kedysi sa ploštice považovali za ukazovateľa zanedbaného a špinavého prostredia. A hoci je pravda, že v takýchto priestoroch sa vyskytujú veľmi často, môžu sa k vám „nasťahovať“ aj v prípade, že máte doma poriadok a pravidelne upratujete. Plošticu si totiž často prinesiete domov priamo na sebe a ani o tom nemusíte vedieť. Zachytí sa vám na batožinu či na oblečenie a príde s vami až domov. K prenosu dochádza napríklad na ubytovniach, internátoch, moteloch, ale tiež pri zamorení plošticami vo vašom blízkom susedstve a podobne.
Ploštice sa zdržujú v blízkosti svojho hostiteľa – súvisí to predovšetkým s tým, že majú radi teplo a nie sú schopné lietať ani skákať. Určite vás teda neprekvapí, že ploštica posteľná sa najčastejšie skrýva v posteliach, matracoch, gaučoch a podobne. Ploštice sa množia veľmi rýchlo a pri ich ničení je potrebné odstrániť a zahubiť všetky vývojové štádiá. Keďže sa počas dňa skrývajú a vyliezajú len v noci, pravdepodobne ich nájdete až po prvých štípancoch.1,2
Trus ploštice je ďalší z ukazovateľov ich výskytu
Okrem štípancov vám prítomnosť ploštíc prezradí aj ich trus. Ide o malé bodky, ktoré najčastejšie nájdete na plachte či posteľnej bielizni. Bodky sú červenohnedé a po rozpučení zanechávajú červenú krvavú stopu.
Životný cyklus ploštice posteľnej trvá zvyčajne niekoľko mesiacov, pričom samičky sú schopné naklásť 2 – 10 vajíčok denne. Tieto vajíčka majú bielu až žltú farbu a sú veľké asi 1 mm. Z vajíčka sa zhruba po týždni až dvoch začnú liahnuť lymfy. Majú bledú farbu a musia sa počas najbližších 3 dní nakŕmiť, inak uhynú. Z lýmf sa ďalej vyvíjajú larvy, ktoré prechádzajú viacerými vývojovými štádiami. Dospelosť dosiahnu zhruba po 10 týždňoch a žijú až 14 mesiacov. Bez potravy vydržia údajne celé mesiace.
Ako vyzerajú štípance od ploštice?
Niekedy môže byť naozaj ťažké odlíšiť, aký druh hmyzu je za štípanec zodpovedný. Väčšina štípancov sa totiž prejavuje začervenaním, opuchom a nepríjemným svrbením. Čo vám však pomôže odhaliť vinníka je to, že v prípade ploštíc sa zvyknú objavovať viaceré štípance blízko seba, ktoré vytvárajú akúsi líniu alebo cestičku.
Štípance od ploštíc si najčastejšie nájdete na odhalených častiach tela, prípadne na tých miestach, kde máte najtenšiu pokožku – čiže napríklad na končatinách, krku, chrbte, ale aj na bruchu či dokonca tvári.
Upozornenie:
Keďže ploštica posteľná vypúšťa pri satí krvi do rany enzýmy, môže sa u citlivejších ľudí objaviť kožná reakcia vo forme lézií – pľuzgierov podobných žihľavke. Miesto uštipnutia zvykne byť tiež bolestivé, opuchnuté a nezvyčajná nie je ani zvýšená teplota.
Ako štípance od ploštice ošetriť?
Pokiaľ sa u vás neobjavia závažnejšie reakcie, zvyčajne postačí domáca liečba.2 Ide v podstate o kombináciu dezinfekcie a prípravkov, ktoré potlačia nepríjemné prejavy uštipnutia, ako sú opuch, svrbenie a začervenanie.
Na dezinfekciu môžete použiť bežne dostupné dezinfekčné prípravky na rany. Obľúbený je napríklad:
- dezinfekčný roztok Betadine,
- Asept Sprej od Vitabalans,
- dezinfekčný roztok Jodisol,
- Alfasilver na ošetrenie rán a ďalšie.



Masť na štípance od ploštice
Po dezinfekcii naneste na postihnuté miesto masť, krém, gél či iný prípravok na štípance. Väčšinou ide o prípravky s prírodným zložením, alebo s obsahom antihistaminík, upokojujúcich, protizápalových a protisvrbivých zložiek. Nájsť masť špeciálne určenú na štípance od ploštice bude pravdepodobne náročné, no pokojne siahnite po prípravkoch, ako sú napríklad:



Upozornenie:
Hoci štípance od ploštíc svrbia, snažte sa ich neškriabať. Škriabaním si môžete to rany zaniesť infekciu, predĺžiť a skomplikovať hojenie.
Kedy je potrebné navštíviť lekára?
Na lekára by ste sa mali obrátiť v prípade, že ste na ploštice alergický, objavia sa u vás závažnejšie reakcie, prípadne vám domáca liečba nezaberá a stav sa zhoršuje.
Ako sa zbaviť ploštice?
Ak sa u vás ploštice zabývajú, budete mať pravdepodobne veľký problém zbaviť sa ich svojpomocne. Vedia sa totižto veľmi dobre schovať v rôznych švoch, záhyboch a zákutiach, rámoch postelí, drevenom nábytku a podobne, kde by vás možno ani vo sne nenapadlo ich hľadať. Okrem toho sú mnohé ploštice, respektíve niektoré ich vývojové štádiá, odolné voči bežne dostupným prípravkom. Preto je najlepším riešením zavolať si odborníkov na hubenie hmyzu, ktorí vám prídu príbytok deratizovať.
Ak sa plošticiam chcete vyhnúť, mali by ste dbať na poriadok, hygienu a čistotu. Vždy kontrolujte aj miesta, na ktorých sa chystáte prespať – napríklad počas výletov, dovoleniek a podobne. V prípade, že si domov nesiete nejaký starší kus nábytku, je tiež na mieste ho poriadne skontrolovať.
Zdroje použité v článku:
1. SÝKOROVÁ, L. Bc. Štípance od ploštice: príznaky, liečba a likvidácia + Ako sa zbaviť ploštíc? 2024. In: Zdravoteka.sk. [online] [cit. 31-7-2024] Dostupné z: https://zdravoteka.sk/magazin/trapia-vas-stipance-od-plostice/
2. Ploštice. 2019. In: Lekár.sk. [online] [cit. 31-7-2024] Dostupné z: https://lekar.sk/clanok/plotice