Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Stresová inkontinencia: Prečo vám „cvrkne“ od smiechu a čo pomáha na inkontinenciu?

Slovo inkontinencia má pôvod v latinčine a znamená „neschopnosť zadržať“. Rozlišujeme inkontinenciu moču a fekálnu inkontinenciu, pričom ide o stavy, keď z rôznych príčin dochádza k samovoľnému a nechcenému úniku moču alebo stolice. Je to chúlostivý problém, za ktorý za mnohí ľudia hanbia a na lekára sa často obrátia až vo vyšších štádiách. Vtedy sú však už problémy v mnohých prípadoch horšie a liečba náročnejšia.

Inkontinencia môže mať rôzne príčiny, na základe ktorých je možné odlíšiť jej jednotlivé druhy. Jedným z takýchto druhov je aj tzv. stresová inkontinencia. Prečítajte si, čo ju spôsobuje a ako ju možno liečiť.

Čo by ste mali vedieť o inkontinencii?

Pokiaľ vás trápia problémy s únikom moču, je veľmi dôležité, aby lekár čo najskôr odhalil jeho príčinu. Nie u každého má tento problém rovnaký pôvod a priebeh. V niektorých prípadoch ide o dočasný problém, v iných môže ísť o poškodenie, ktoré vás potrápi dlhodobo. Inkontinencia ako taká totiž nie je chorobou, ale skôr príznakom iných zdravotných problémov. Vo všeobecnosti potrápi predovšetkým ženy vo vyššom veku, no nevyhýba sa ani mužom a mladším ľuďom. Aké typy inkontinencie poznáme?

stresovava inkontinencia

Stresová inkontinencia

urgentna inkontinencia

Urgentná inkontinencia

zdravie mozgu

Reflexná inkontinencia

inkontinencia z pretekania

Inkontinencia z pretekania

Stresová inkontinencia – únik moču pri smiechu, kýchnutí či prudkom pohybe

Močová sústava pozostáva z obličiek, močovodov, močového mechúra a močovej rúry. Mechúr držia na svojom mieste svaly panvového dna – tri vrstvy svalov, ktoré sú uchytené na lonovej spone, kostrči a sedacích kostiach. Majú veľmi dôležitú úlohu, a to predovšetkým v živote ženy. Okrem už spomínaného mechúra vplývajú totiž aj na zvierače, vnútorné ženské orgány (napr. maternicu) a dokonca aj na správne držanie tela. Pokiaľ tieto svaly ochabnú, môže to negatívne ovplyvniť hneď niekoľko aspektov života ženy, medzi nimi aj vznik inkontinencie.1  

stresova inkontinencia a jej priciny

Práve stresová inkontinencia je veľmi často zapríčinená ochabnutím svalstva panvového dna, prípadne nedostatočnou funkciou alebo poškodením zvieračov močovej rúry. Hlavným príznakom stresovej inkontinencie je, že dochádza k úniku moču pri náhlej zmene vnútrobrušného tlaku. Spôsobiť únik môže teda napríklad:

inkontinencia pri smiechu

Smiech

vlhký kašeľ - ikona

Kašeľ

unik mocu pri kychnuti

Kýchanie

znizena unava

Prudký pohyb

prudke postavenie sa

Rýchle postavenie sa

chodza po schodoch

Chôdza po schodoch

cvicenie

Cvičenie

zohnutie sa

Zohnutie sa

V niektorých prípadoch môže dôjsť len k „cvrknutiu“, čo znamená, že z mechúra unikne len pár kvapiek moču. Pri ťažších štádiách stresovej inkontinencie môže však dôjsť aj k úniku takého množstva moču, že je potrebná výmena oblečenia.

Aké sú možné príčiny vzniku stresovej inkontinencie?

Okrem toho, že stresová inkontinencia je celkom bežná u žien vo vyššom veku, môžu na ňu vplývať aj faktory ako:

  • tehotenstvo a pôrod,
  • nadváha,
  • fajčenie,
  • chronický kašeľ,
  • poškodenie nervov v krížovej oblasti,
  • operácia panvy alebo prostaty (u mužov)2.

Stresová inkontinencia u mužov

Príznaky stresovej inkontinencie u mužov sú rovnaké ako u žien – dochádza pri nej k samovoľnému a nechcenému úniku moču pri smiechu, kýchaní či kašľaní. Tento typ inkontinencie nie je však u mužov tak častý ako u žien. Objavuje sa najmä ú tých pánov, ktorí nedávno podstúpili operáciu prostaty.

Inkontinenčné pomôcky pre mužov:

Stresová inkontinencia, jej liečba a čo môžete urobiť pre prevenciu?

V rámci liečby stresovej inkontinencie vám lekár v prvom rade odporučí zmenu životného štýlu. Je potrebné obmedziť jedlá a nápoje, ktoré pôsobia nadmieru močopudne. Mali by ste tiež prijímať dostatok tekutín, avšak dajte pozor, aby ste nepili veľké množstvo vody naraz. Ďalej by ste mali tiež:

  • mať dostatok fyzickej aktivity,
  • precvičovať svalstvo panvového dna, vhodné sú predovšetkým Kegelove cviky,
  • dbať na pravidelné močenie a precvičovanie mechúra,
  • dodržiavať močenie podľa rozvrhu (pokiaľ vám lekár takýto rozvrh pripraví), pomáha to totiž trénovať mechúr a zvierače a zlepšovať pravidelnosť močenia.

Lekár vám tiež môže predpísať lieky s pozitívnym účinkom na sliznicu močovej trubice a jej okolia. V niektorých prípadoch sa odporúča aj elekrostimulácia. Pri nej sa pomocou vaginálne zavedenej sondy a nízkofrekvenčných prúdov podnecuje funkcia svalov panvového dna.

Mnohé ženy (a aj muži) sa za problémy s únikom moču hanbia. V konečnom dôsledku sa niet čomu čudovať – fungovanie v neustálom strese, či vám „náhodou neujde“, strach či bude dostupná toaleta a tiež hygienická stránka veci, toto všetko dokáže skomplikovať každodenný život. Práve prevencia a vhodne nastavená liečba vám však môžu pomôcť popasovať sa s únikom moču a zlepšiť tak kvalitu vášho života. Niektoré z liečebných metód inkontinencie sú vhodné aj ako preventívne opatrenia –zamerať by ste sa mali predovšetkým na zdravý životný štýl, pitný režim, dostatok pohybu a gymnastiku svalstva panvového dna.

 

operativna liecba stresovej inkontinencie

Operačná liečba stresovej inkontinencie u žien

Pri ťažkých a stredne ťažkých prípadoch inkontinencie môže lekár odporučiť operatívnu liečbu stresového úniku moču. Existuje viacero zákrokov, pomocou ktorých sa obnovuje podpora močovej trubice. Najčastejšie sa v takýchto prípadoch vykonávajú takzvané páskové metódy. Začiatkom 90. rokov minulého storočia sa začala používať operačná technika TVT (Tension-free Vaginal Tape), ktorá je modifikáciou klasických páskových metód. Ide o minimálne invazívny zákrok, pri ktorom sa pomocou krátkeho vaginálneho rezu zavádza popod močovú rúru prolénová páska v tvare slučky. TVT páska zabezpečí fixáciu močovej rúry o vnútornú plochu lonových kostí. Ide o metódu, ktorá zaznamenala 66 – 97% úspešnosť a zaraďuje sa k dlhodobým riešeniam, nakoľko sa účinnosť zavedenej pásky nezmení ani po 36 mesiacoch od operácie. 3

Medzi ďalšie zákroky patrí tiež operácia laserom, ktorá sa vykonáva ambulantne. Pri tomto zákroku sa pomocou laserových lúčov zahrieva tkanivo, v dôsledku čoho sa skracujú kolagénové tkanivá a dochádza k stimulácii vzniku nových. Ide o bezbolestný zákrok.

Počuli ste už o hyperaktívnom močovom mechúre?

Ide síce o iný typ inkontinencie, avšak spolu so stresovou inkontinenciou patria k najčastejším formám úniku moču. Hyperaktivita mechúra patrí k urgentnej inkontinencii – známená to totiž náhle a neodkladné nutkanie na močenie. Často ho môže vyvolať (alebo podporiť) zvuk tečúcej vody. Príčinou vzniku syndrómu hyperaktívneho mechúra môže byť neliečená cukrovka, poruchy centrálneho nervového systému, vek, porucha sliznice mechúra, ale aj infekcia močových ciest či zväčšená prostata.

Čo okrem liečby vám môže pri stresovej inkontinencii moču a hyperaktívnom mechúre pomôcť?

Život s inkontinenciou môže byť náročný, a to predovšetkým v prípade, že vás trápia jej ťažšie formy. Okrem poctivej liečby a dodržiavania inštrukcií lekára vám však môže pomôcť aj používanie zdravotníckych pomôcok na inkontinenciu. Ide predovšetkým o vložky a nohavičky, ktoré sú špeciálne upravené tak, aby zadržali moč a bránili zápachu. Vyberať môžete z pomôcok určených pre dámy, ale aj pre pánov, a to od rôznych výrobcov. Medzi obľúbené značky inkontinenčných pomôcok patrí napríklad Tena či MoliCare.

Inkontinenčné pomôcky Tena pre ženy:
Inkontinenčné pomôcky MoliCare:
caje pri inkontinencii

Ktoré čaje vám môžu pomôcť pri úniku moču?

Vedeli ste, že vám pri liečbe inkontinencie môžu pomôcť aj čaje? Pozrite si náš výber urologických čajov, čajov pre ženy, ale aj pre mužov s pozitívnymi účinkami na močovú sústavu. Zistite viac a nájdite čaj, ktorý pomôže aj vám.

Zdroje použité v článku:

[1] Anatómia svalov panvového dna u žien. Essity Hygiene and Health AB. 2022. [online] [cit. dňa 23.1.2023] Dostupné z https://www.tena.sk/tenalady/o-inkontinencii/clanky/anatomia-svalov-panvoveho-dna-u-zien
[2] What is Stress Urinary Incontinence (SUI)? Urology Care Foundation. 2023. [online] [cit. dňa 23.1.2023] Dostupné z https://www.urologyhealth.org/urology-a-z/s/stress-urinary-incontinence-(sui)
[3] VARGOVČÁK M., Inkontinencia moču – diagnostika a liečba. Via practica. 2005. [online] [cit. d§a 23.1. 2023] Dostupné z https://www.solen.sk/storage/file/article/Vargovcak.pdf

Neprehliadnite