Tachykardia alebo zrýchlený srdcový tep: Aké sú jej príčiny, možné komplikácie a liečba? Zistite, ako tachykardiu rozoznáte a kedy treba spozornieť
Tachykardia patrí medzi srdcové arytmie. Arytmia je stav, kedy srdce bije inak, ako je bežné – teda buď rýchlejšie, pomalšie alebo nepravidelne. Pri tachykardii srdce pumpuje krv rýchlejšie. Frekvencia úderov myokardu za minútu je teda vyššia oproti norme, čo znamená, že srdce bije rýchlejšie.
Keď sa tachykardia vyskytuje pri zvýšenej záťaži, hlavne fyzickej, ide o prirodzený jav. Pri vysokej fyzickej záťaži (napríklad športe) je totiž potrebná väčšia dodávka krvi do tkanív, prevažne svalov. Takýto stav nazývame fyziologická tachykardia. Ak sa však tachykardia vyskytuje často aj v pokoji, môže ísť o signál, že niečo nie je v poriadku. Aké sú riziká tohto stavu a ako ho včas rozpoznáte? Všetko vám vysvetlíme v nasledujúcich riadkoch.
Čo je to tachykardia?
Tachykardia patrí medzi tachyarytmie, teda tie poruchy rytmu srdca, ktoré sú spojené s jeho rýchlejšou frekvenciou. Pre pochopenie celého tohto javu by sme si mali najprv pripomenúť, ako srdce funguje. Predstavme si ho ako pumpu. Táto pumpa počas celého života vypudzuje krv do ciev, čím zabezpečuje dodávku živín i výmenu plynov.
Srdce je zložené z predsiení a komôr. Okrem svojej typickej svaloviny, chlopní či vnútornej výstelky, má v sebe prítomný aj prevodový systém. Prevodový systém srdca je súbor špecializovaných buniek a vlákien, vďaka ktorým je vytváraný, generovaný a presúvaný vzruch z predsiení do komôr. Samotný vzruch tu pritom zabezpečuje sťahovanie svaloviny srdca. Takto dochádza k vypudeniu krvi ako z predsiení do komôr, tak i z komôr do malého a veľkého krvného obehu.
K prevodovému systému patrí jednak tzv. sinoatriálny uzol, atrioventrikulárny uzol, a potom sú tu prítomné zväzky vlákien či ramienka, ktoré zasahujú až do svaloviny srdcových komôr. Keď sa vzruch vytvorí v sinoatriálnom uzle, inak nazývanom aj prirodzený pacemaker (udavač rytmu), je prenášaný skrze predsiene k atrioventikulárnemu uzlu a odtiaľ na svalovinu komôr.
Tachykardia vzniká ako následok zmeny tohto prevodového systému. Sú však aj ďalšie mechanizmy, ktoré priamo i nepriamo ovplyvňujú akciu srdca a rýchlosť pumpovania krvi. Patria k nim nervové, hormonálne i iné látkové pôsobky. Aj preto pri zvýšenom strese, napätí, fyzickej aktivite či rozrušení dochádza k prechodnej tachykardii. Takáto tachykardia však zväčša neznamená nič vážne.
Ako delíme tachykardiu?
Tachykardiu potom delíme na fyziologickú, ktorá spontánne odznie po stimule (napríklad po športe), a na patologickú, ktorá súvisí so zmenami samotného srdca. Pri niektorých činnostiach spojených so zvýšeným stresom, ako adrenalínové športy, tiež dochádza k prechodnej tachykardii.
Podľa toho, kde tachykardia vzniká, rozlišujeme:
- Sínusová tachykardia – je bežná pri záťaži, vzniká ako ovplyvnenie sinoatriálneho uzla nervovým systémom.
- AC junkčná tachykardia – pochádza z oblasti atriventrikulárneho spojenia.
- AV reentry tachykardia – súvisí s prídatnými dráhami, abnormálnymi vodivými spojkami medzi predsieňami a komorami.
- Predsieňová tachykardia – jej pôvod je v svalovine predsiení, mimo oblasť sinoatriálneho uzla1.
- Paroxyzmálna supraventrikulárna tachykardia – niekedy sa vyskytne pri intenzívnom cvičení, v podobe prechodného záchvatu tachykardie.
- Ďalšie typy, napríklad junkčná neparoxyzmálna tachykardia či multifokálna predsieňová tachykardia – bývajú tu aj iné zmeny v distribúcii signálu prevodovým systémom srdca. Vyskytujú sa napríklad ako doprovodná komplikácia akútneho infarktu myokardu.
Upozornenie:
U dospelého je normálna rýchlosť srdca okolo 72 úderov za minútu. O tachykardii hovoríme vtedy, ak táto rýchlosť vystúpi na viac ako 100 úderov v jednej minúte. Novorodencom a deťom pumpuje prirodzene srdce krv rýchlejšie, v rozmedzí od 90 – 150 úderov za minútu, v závislosti od veku.
Aké sú príčiny vzniku tachykardie?
Okrem zvýšenej fyzickej námahy, kedy je tachykardia potrebná, rozlišujeme ďalšie príčiny tohto stavu, ktoré vedú k nezdravej, neprirodzenej tachykardii:
- Horúčka2
- Nadmerná konzumácia alkoholu
- Nadmerná konzumácia kofeínu v káve, energetických nápojoch či výživových doplnkoch
- Užívanie nikotínu či nelegálnych stimulantov
- Zmeny tlaku krvi v zmysle arteriálnej hypertenzie alebo hypotenzie
- Zmeny hladín elektrolytov, teda minerálov v tele – najmä sodík, draslík, vápnik, horčík
- Niektoré medikamenty
- Zvýšená činnosť štítnej žľazy, hypertyreóza
- Ochorenia nadobličiek, napríklad nádor typu feochromocytómu
- Chudokrvnosť, anémia
- Infarkt myokardu
Niekedy príčina tachykardie nie je jasná. Vo všeobecnosti však môže byť pri tomto ochorení svalovina srdca zmenená, napríklad po infarkte zjazvovatená. Niektoré látky vrátane telu vlastných hormónov priamo vplývajú na rýchlosť srdca. Tiež autonómna, teda samostatne fungujúca časť nervového systému, vplýva na rýchlosť akcie srdca; vidíme to napríklad ako doprovodný príznak niektorých ochorení mozgu a miechy.
Prejavuje sa tachykardia aj navonok?
Tachykardia je často bezpríznaková, teda asymptomatická. Keď sa vyskytne pri zvýšenej námahe, zvykne sa spontánne po oddychu upraviť. Ak sa objavia prejavy, charakterizujeme ich ako:
- Búšenie srdca, palpitácie
- Bolesti na hrudníku3
- Strata vedomia v podobe mdlôb
- Točenie hlavy
- Únava
- Potenie
- Zrýchlený pulz
- Pocit nedostatku vzduchu, dýchavičnosť
Lekára vyhľadajte vtedy, pokiaľ sa búšenie srdca vyskytuje opakovane a prichádza aj v pokoji, nielen v súvislosti so záťažou či stresom. Ak pociťujete diskomfort v oblasti hrudníka, či už v podobe zadýchavania sa alebo bolesti, je lepšie vyhľadať odbornú pomoc čo najskôr. Pri mdlobách či závratoch vyhľadanie odborníka tiež neodkladajte.
Rizikové faktory a komplikácie tachykardie
Rizikové faktory pre vznik tachykardie sú starnutie, poruchy srdcového rytmu v anamnéze a vysoký krvný tlak.
Tachykardia môže viesť k niektorým nadväzujúcim komplikáciám, závisiacich od typu tachykardie, rýchlosti srdcovej frekvencie a dĺžky trvania tachykardie. Ako vážna komplikácia môže tachykardiu sprevádzať úzkosť, niekedy spojená aj so strachom o život.
Jednou z možných komplikácií tachykardie je náhla srdcová zástava, deje sa však zriedkavo. Nie celkom typickou komplikáciou je aj vznik krvnej zrazeniny, ktorá môže vyplávať zo srdca a spôsobiť náhlu cievnu mozgovú príhodu. Tento stav sa deje hlavne pri iných poruchách rytmu.
Niekedy pri liečbe iného ochorenia dôjde aj k úprave tachykardie – jedná sa napríklad o liečbu porúch štítnej žľazy či nádorov nadobličky.
Preventívne opatrenia pri tachykardii
- Dajte stop fajčeniu
- Prijímajte stravu s nízkym obsahom soli
- Pravidelne cvičte
- Obmedzte príjem alkoholu a tiež kofeínu
- Udržiavajte si telesnú hmotnosť v norme
- Naučte sa zvládať stres pomocou relaxačných techník
- Doprajte si pravidelný, kvalitný a dostatočný spánok
- Pravidelne si kontrolujte si krvný tlak, hladinu cukru a tiež cholesterol
V dlhodobom meradle dochádza k zlepšeniu funkcie srdca ako pumpy pri adaptácii organizmu na fyzickú záťaž – to znamená športom. Trénovanosť vedie k zlepšeniu celkovej vitality kardiovaskulárneho systému. Pravidelná fyzická aktivita teda prospieva zdraviu kardio-vaskulárneho systému.
Ako sa tachykardia odborne diagnostikuje?
Lekár pozorne vyšetrí pacienta a odoberie anamnézu. V prípadoch tachykardie je možné nájsť zrýchlený pulz na zápästí, ako aj počuť zrýchlenú srdcovú činnosť pomocou auskultácie. Vďaka tomuto vyšetreniu sa tiež bližšie špecifikuje, o aký typ arytmie sa jedná. Akými spôsobmi možno tachykardiu diagnostikovať?
- EKG – elektrokardiografia. Poslúži pri rozlíšení tachykardie v rámci viacerých porúch rytmu. Toto vyšetrenie pomáha rozlíšiť ďalšie arytmie od tachykardií, vrátane ďalších tachyarytmií. Patrí k nim predsieňový flutter či fibrilácia predsiení. Komorové tachyarytmie, ktoré je tiež možné objaviť cestou EKG, bývajú spojené s nepriaznivou prognózou.
- Holterov monitoring – možno poznáte aj pod názvom „holter“. Je to prenosné elektrokardiografické zariadenie, ktoré pacient „nosí“ jeden a viac dní. Zaznamenáva srdcovú aktivitu počas každodenných činností. Vďaka nemu je možné odhaliť rôzne arytmie. Jeho obdobou je monitor kardiovaskulárnych udalostí, ktorý je nutné stlačiť počas prebiehajúcej nepríjemnej udalosti spojenej so zmenenou akciou srdca.
- Echokardiogram – hodnotí srdce a srdcové chlopne spolu s prúdením krvi srdcom.
Okrem vyššie uvedených vyšetrení sa používa klasický röntgen hrudníka, CT a MR vyšetrenie srdca. V niektorých prípadoch je tiež možné využiť koronárny angiogram, napríklad pri podozrení na prekonaný infarkt či pri palpitáciách (k vylúčeniu ischemickej choroby srdca).
Záťažové testy sa robia s cieľom odhaliť súvis niektorých arytmií s fyzickou záťažou. Je vďaka nim možné oddiferencovať, či sa jedná o bežnú záťažovú tachykardiu alebo poškodenie srdca. Tieto testy zahŕňajú chôdzu po bežiacom pásme či šliapanie na stacionárnom bicykli.
Je možné tachykardiu nejako liečiť?
Cieľom terapie tachykardie je spomaliť srdcovú frekvenciu k norme, a tiež zabrániť epizodickým výkyvom. K spôsobom, akými je možné spomaliť akciu srdca, patrí:
- Vágový manéver – súvisia s aktiváciou blúdivého nervu. Patrí sem napríklad Valsavov manéver, pri ktorom úsilne zadržiavame dych proti uzavretej hlasivkovej štrbine. Pri tomto manévri dochádza k spomaleniu akcie srdca. Tiež priloženie ľadu na tvár alebo vyvolanie kašľa môžu spomaliť srdcovú frekvenciu.
- Medikamenty – niektoré lieky spomaľujú akciu srdca – napríklad betablokátory, blokátory vápnikových kanálov.
- Kardioverzia – používa sa elektrický výboj na obnovenie a stabilizáciu srdcového rytmu. Používa sa v prípadoch, keď nefungujú iné spôsoby.
- Katétrová ablácia – cestou flexibilnej hadičky, katétra, sa dostane lekár k srdcu pacienta a pomocou tepelnej energie vytvára drobné jazvy v srdci, ktorých prítomnosť blokuje nepravidelné elektrické signály.
- Kardiostimulátor implantovaný pod kožou – keď zariadenie deteguje nepravidelnú frekvenciu srdca, vyšle elektrický impulz, ktorý obnovuje srdcový rytmus.
- Implantovateľný kardioventer-defibrilátor (ICS) – je umiestnený pod kožou v oblasti pod kľúčnou kosťou a neustále kontroluje srdcový rytmus. Pri nepravidelnej akcii srdca vyšle nízkoenergetické alebo vysokoenergetické výboje k obnove srdcového rytmu. Tento spôsob terapie sa odporúča v prípadoch, pokiaľ je vysoké riziko vzniku komorovej fibrilácie či komorovej tachykardie.
- Bludisko – drobné rezy v predsieňach srdca, podľa vzoru bludiska, vytvárajú časom jazvy. Cez jazvu nemôže prechádzať elektrický signál
- Chirurgia – niekedy je potrebná chirurgická intervencia na otvorenom srdci k deštrukcii ďalšej elektrickej dráhy spôsobujúcej tachykardiu. Používa sa len vtedy, keď iné možnosti liečby nefungujú, alebo pri sanácii ďalšieho srdcového ochorenia.
Ajmalín je alkaloid z rastliny Rauwolfia seprentina. Pokladá sa za výhodné antiarytmikum, ktoré spomaľuje prevod vzruchov v srdcovom svale. Odporúča sa pri záchvatovitých tachykardiách4 a iných arytmiách. Nie je vhodný pri sprievodných ochoreniach štítnej žľazy a pri kolapsových stavoch spojených s tachykardiou.
Pri všetkých chorobách srdca je dôležitá správna životospráva. Aj pri tachykardii je teda potrebné okrem zdravej kardioprotektívnej diéty zaradiť do bežného života pohyb. Niektoré cvičenia ako jóga či klasické dychové cviky môžu z dlhotrvajúceho hľadiska zlepšiť funkčnosť dýchacieho a kardiovaskulárneho systému. Tiež je podstatné vyhýbať sa škodlivým látkam, čo môže viesť k lepšej vitalite organizmu a šetreniu srdca ako pumpy.
Podporte svoje srdce tými správnymi doplnkami
Najlepším spôsobom, ako si udržať zdravé srdce a cievy, je určite zdravý životný štýl. K nemu patrí aj dostatočný príjem dôležitých látok, ktoré podporujú zdravie srdca a kardio-vaskulárnej sústavy. Objavte tieto doplnky v našej ponuke a nájdite si vhodnú prevenciu pred ochoreniami srdca.
Zdroje použité v článku:
1. KLENER, P. a kol. Vnitřní lékařství. Třetí, přepracované a doplněné vydání. Tachyarytmie. 2006. s.225. [cit. 11.18.2024]. Dostupné z: ISBN 80-7262-430-X (Galén), ISBN 80-246-1252-6 (Karolinum)
2. MAYO CLINIC STAFF: Tachycardia. 2023. MayoClinic [online] [cit. 11.18.2024]. Dostupné z: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/tachycardia/symptoms-causes/syc-20355127
3. ALTOMARA, D. a kol.: Supraventricular Tachycardia (SVT): What Is It? 2023. WebMD [online] [cit. 11.18.2024]. Dostupné z: https://www.webmd.com/heart-disease/atrial-fibrillation/what-is-supraventricular-tachycardia
4. MIKA, K.: Fytoterapia z pera lekára. Srdcovocievne choroby. Arytmie. 2016. Osveta. s.445-448 [cit. 11.18.2024]. Dostupné z: ISBN 978-80-8063-436-0