Niekedy vám s bolesťou pomôže jednoduchá termoterapia: Aký je jej účel, kedy sa nesmie používať a ako striedať teplo a chlad?
Termoterapia je pomocná metóda využívaná v medicíne, vďaka ktorej je možné zmierniť nepríjemné prejavy chorôb pohybového ústrojenstva. Jedná sa o jednoduchú terapiu s pomerne širokým vplyvom na ľudské tkanivá. Pri jej aplikácii je však nutné zohľadniť niektoré javy a tiež myslieť na to, že sa v istých prípadoch neodporúča. Preto by ste si ju nemali „naordinovať sami“.
Liečba teplom sa využíva hlavne na zníženie bolesti a opuchu. Používa sa pri nej lokálne aplikované teplo alebo chlad, no svoju tradíciu v našich podmienkach má aj využitie termálnych prameňov, kde teplo pôsobí na celý organizmus. Prečítajte si o termoterapii viac, zistite, čo všetko k nej patrí a či je vhodná aj vo vašom prípade.
Čo je to termoterapia?
O termoterapii, alebo tiež teploterapii či teploliečbe, môžeme zjednodušene hovoriť ako o liečbe teplom. Takéto liečenie spočíva v aplikácii tepla alebo chladu za účelom zmien kožnej, vnútrokĺbnej či jadrovej teploty, so zámerom zlepšiť prejavy niektorých ochorení.
Ak aplikujeme teplo, jedná sa o termoterapiu. Ak aplikujeme chlad, hovoríme o kryoterapii. Oba spôsoby sú užitočnými doplnkami pri liečbe pohybového systému, vrátane jeho poranení. Všeobecne môžeme tvrdiť, že aplikácia tepla či chladu má priaznivé účinky pri bolestiach kĺbov, svalov a mäkkých tkanív. V zásade vplýva na:
- metabolizmus tkaniva,
- prietok krvi tkanivom,
- zápal ako prirodzenú reakciu organizmu,
- zmiernenie opuchu a podobne,
- bolesť.
Termoterapiu je možné využiť v rehabilitačných zariadeniach, v kúpeľoch, ale tiež v domácich podmienkach ako prídavnú možnosť liečenia niektorých ochorení.
Ako to celé funguje?
Prekrvenie kože je riadené hlavne autonómnym nervovým systémom a hormónmi. Pri podchladení dochádza reflexne k zvýšeniu aktivity tých nervov, ktoré zabezpečujú zúženie ciev. Tým sa zachová vyššie telesné teplo v jadre. Naopak, zvyšujúce sa teploty jadra napríklad počas horúčky sa premietajú ako rozšírenie periférnych ciev, vedúce k zvýšeniu kožného prekrvenia. Takýmito mechanizmami sa udržuje telesná teplota v primeraných, normálnych hodnotách, vďaka čomu je organizmus odolný voči rôznym formám tepelného stresu. Navyše, teplo môže priamo spomaľovať až zastavovať periférnu bolesť.
Okrem autonómneho nervového systému sa na regulácii telesnej teploty podieľajú aj chemické látky, akými sú histamín alebo prostaglandíny. Ich pôsobenie vedie k rozšíreniu krvných ciev.

Aký je účel termoterapie?
Cieľom tohto typu fyzikálnej liečby je zmeniť teplotu tkaniva v cieľovej oblasti za účelom vyvolania biologickej odpovede tkaniva, aj celého organizmu. V praxi to znamená, že miesto, na ktoré aplikujete termoterapiu, by malo napríklad odpuchnúť či prestať bolieť.
Väčšinou doručuje tepelnú energiu do cieľového tkaniva s minimálnym dopadom na okolité tkanivá. Treba však zdôrazniť, že pri aplikácii takejto liečby vo väčšom rozsahu môže i významnejšie vplývať na kardiovaskulárny, nervový i ďalšie orgánové systémy. V odborných kruhoch sa neustále diskutuje, pri ktorom ochorení je vhodné použiť ktorý typ termoterapie, pričom sa prihliada aj na pocitovú odozvu pacienta.
Účinok tepla na tkanivá súvisí s vazodilatáciou
Lokálnym zvyšovaním teploty kože či mäkkých tkanív dochádza k zvýšeniu prietoku krvi, a to tým, že sa rozširujú krvné cievy v tejto oblasti, t.j. nastúpi vazodilatácia. Tiež sa zvyšuje rýchlosť metabolizmu a tkanivo sa roztiahne. Teplo zvyšuje príjem kyslíka a urýchľuje hojenie tkanív, ale aj zvyšuje rozpad látok.
Účinok chladu na tkanivá je spojený s vazokonstrikciou
Znížením teploty kože či mäkkých tkanív nastane lokálny pokles prietoku krvi, t.j. dochádza k vazokonstrikcii, zúženiu ciev. Reflexne po niekoľkých minútach dochádza k rozšíreniu ciev, čiže aj po priložení chladivého obkladu sú po 10 minútach cievy rozšírené.1 Ak dôjde k zníženiu teploty kĺbu pod 30 °C, dochádza k lokálnym zmenám metabolizmu, napríklad sa spomalí enzymatická degradácia chrupavky. Tým dochádza k obmedzeniu poškodenia.
Aplikácia tepla a chladu – ako termoterapia prebieha?
Tepelná terapia má na organizmus prirodzený efekt
Samotná aplikácia tepla za účelom prehrievania povrchových tkanív prebieha pomocou horúcich zábalov, parafínových kúpeľov, uterákov, slnečného žiarenia, sauny, tepelných zábalov, parných kúpeľov a podobne. V hlbších vrstvách organizmu sa dá pozitívny tepelný efekt vyvolať niektorými typmi elektroliečby – ultrazvukom, rázovou vlnou a infračerveným žiarením.
Predpokladá sa, že zahrievanie do hĺbky organizmu:
- vedie k zníženiu nervovej citlivosti,
- zvyšuje prietok krvi,
- zvyšuje metabolizmus tkanív,
- znižuje citlivosť svalového vretienka,
- vedie k svalovej relaxácií.
Teplo stimuluje tepelné receptory, tzv. termoreceptory. Tie sú spojené s kožnými krvnými cievami. Ich stimulácia vedie k vyplaveniu látky, pôsobku s názvom bradykinín. Ten uvoľňuje steny hladkého svalstva a to tiež vedie, podobne ako efekt nervového systému, k vazodilatácii. Inými mechanizmami zas dochádza k zníženiu svalového napätia a k svalovej relaxácii. Tento jav je obzvlášť vyhľadávaný pri chorobách spojených so zmenami svalového napätia (tonusu).

Cvičenie v teplej vode
Cvičenie vo vode sa nazýva aj hydroterapia a aquaterapia. V rámci rehabilitácie alebo komplexnej kúpeľnej liečby je veľmi obľúbená a má celkové pôsobenie na organizmus. Pomáha vyrovnať sa s bolesťou, ale tiež zlepšuje pohybové možnosti pri viacerých ochoreniach, či už pohybových, alebo neurologických. Teplo vody pôsobí blokovaním prenosu bolestivých vzruchov, ovplyvňuje aj držanie tela a samotné segmenty chrbtice. Pozitívne vplýva na vnútornú rovnováhu organizmu a kožnej bariéry. Svojím prirodzeným vplyvom na zápal vedie k celkovej stabilizácii.
Kryoterapia – aplikácia chladu
Kryoterapiasa realizuje pomocou ľadových obkladov, kúpeľov, chladiacich gélových obkladov, studeného vzduchu a sprejov2. Najviac je účinná pri poranení mäkkých tkanív. Zmierni opuch a zlepšuje rozsah pohybu, tzv. hybnosť. Aj napriek tomu nie je celkom jasný účinok takejto liečby v rámci dlhodobého liečebného plánu.

Liečba pomocou termoterapie
Dôkazy priaznivého účinku termoterapie sa týkajú hlavne ovplyvňovania bolesti pri niektorých ochoreniach pohybového systému. Okrem osteoartritídy, reumatických ťažkostí či bolesti krížovej oblasti sa ich priaznivý vplyv na bolesť uplatňuje aj pri silnej menštruácii. Často sa teploliečba kombinuje s inými rehabilitačnými prístupmi – cvičením, elektroliečbou či masážou.
Termofor vám prinesie úľavu pri bolestivej menštruácii


Počuli ste už o peloidoch?
V liečbe majú svoje miesto i peloidy – pevné minerálne a organické hmoty, teda bahná či rašeliny.3 Po úprave sa medicínsky využívajú ako obklady, nátery, zábaly či kúpeľ. Ich vlastnosťou je, že pomaly vydávajú teplo. Zvyčajne sa aplikujú na kožu. Takáto liečba sa používa odpradávna. Peloidy sa napríklad získavali z bahna v mŕtvych ramenách riek. Okrem pomoci pri pohybových problémoch môžu byť využité aj pri niektorých kožných ochoreniach, hovoríme o ich duálnom pôsobení.
Indikácie, kontraindikácie a nepriaznivé účinky termoterapie
Teploliečbu je možné využiť:
- pri zápaloch,
- pri náhlych i dlhotrvajúcich bolestiach,
- pri zníženom rozsahu pohyblivosti,
- pri hojení,
- pri svalových kŕčoch,
- k uvoľneniu svalového napätia,
- pri podvrtnutí členka spojenom s poškodením väziva.
Liečba teplom môže byť prospešná aj v tehotenstve, pri zhoršenej cirkulácii, srdcovej nedostatočnosti, slabej tepelnej regulácii, opuchoch.
Treba sa však pri aplikácii tepelnej celostnej liečby vyvarovať jeho pôsobeniu pri aktívnom kĺbnom zápale reumatického typu, hlavne pri vyšších teplotách vody ako je bežná teplota tela. Teplo zvyšuje prietok krvi a svalovú relaxáciu, čo je obzvlášť prospešné pri niektorých ochoreniach lokomócie (schopnosti pohybu). Aj hydrostatický účinok vody zmierňuje bolesť, znížením periférneho opuchu.
Upozornenie:
Prikladanie teplých obkladov je kontraindikované pri akútnych stavoch pohybového aparátu. Tiež nie je vhodné túto liečbu používať pri nedávnom krvácaní, pri zrazeninách, tumoroch. Pri otvorených ranách tiež nie je vhodné aplikovať teplo. K nežiadúcim účinkom patria popáleniny, mdloby, krvácanie a poškodenie kože. Je na mieste spomenúť, že prechodné kolísanie tlaku krvi môže spôsobiť tiež nepríjemnosti, je preto na odbornom zvážení, či sa teplo aplikuje u pacientov s kardiovaskulárnymi ochoreniami, hlavne u tých rizikových.
Kryoterapia je indikovaná na rôzne stavy. Radíme sem dlhotrvajúcu bolesť, pomliaždeniny, akútne opuchy po úrazoch, svalové kŕče. Pri jej aplikácii je potrebné myslieť na to, aby nedošlo k vzniku omrzlín, a teda dávkovať chladiacu zmes v pravidelných časových intervaloch s prestávkami.
Upozornenie:
Liečba chladom sa nesmie aplikovať pri niektorých poruchách citlivosti kože alebo zlej tolerancii chladu. K nežiadúcim účinkom tejto liečby radíme smrť tkaniva v dôsledku dlhotrvajúcej vazokonstrikcie, choroby z nedokrvenia a zrazeniny menších ciev. Ak sa po aplikácii ľadu objavia podliatiny, môže sa jednať o nepriaznivú reakciu.




Pri použití voľnopredajných teploliečebných pomôcok, ako sú napríklad gélové obklady, vankúšiky, termofory alebo vyhrievané deky, odporúčame poradiť sa so svojím ošetrujúcim lekárom. Fyzikálna liečba spadá do kompetencie lekára z odboru fyziatria, pomôcť môže aj fyzioterapeut.
Použitie termoterapie má ako svojich zástancov, tak i odporcov. Aj napriek tomu sa však táto liečba využíva celosvetovo – pri znižovaní bolesti a na zlepšenie pohyblivosti. Navyše, v kombinácii s inými formami fyzikálnej liečby je možné dosiahnuť pozoruhodne dobré výsledky aj pri takých chorobách, ktoré vážnym spôsobom narušili schopnosť pohybu pacienta alebo tiež v prípadoch, kedy je farmakologická liečba liekmi kontraindikovaná. V nemalej miere tu zohráva svoju rolu aj ekonomický ukazovateľ a jednoduchosť samotnej aplikácie takejto terapie. Ak vás preto trápia niektoré zo spomenutých problémov, poraďte sa s vaším lekárom o zaradení termoliečby do vášho liečebného plánu.
Lorem IpsuHrejivé náplasti či chladivé gély – patria k termoliečbe?m
Hoci nejde o termoliečbu v pravom slova zmysle, aj tieto prípravky a pomôcky pracujú s reakciou tela na zahrievanie alebo ochladzovanie. Hrejivé náplasti si našli fanúšikov u ľudí, ktorých trápia bolesti pohybového aparátu, chrbta či krížov. Veľmi často v nich nájdete kapsaicín, ktorý okrem iného, pomáha aj so zmierňovaním bolesti.



Chladivé gély sa zas postarajú o boľavé a unavené svaly po ťažkej námahe alebo fyzickej aktivite. Obsahujú zložky ako mentol, kostihoj, CBD a podobne.


Zdroje použité v článku:
1. Physiopedia contributors. Thermotherapy. 2024. Physiopedia [online] [cit. 02.28.2025]. Dostupné z: https://www.physio-pedia.com/index.php?title=Thermotherapy&oldid=354673
2. NADLER, F. S. a kol. The Physiologic Basis and Clinical Applications of Cryotherapy and Thermotherapy for the Pain Practitioner. 2004. PainPhysician [online] [cit. 02.28.2025]. Dostupné z: https://www.painphysicianjournal.com/current/pdf?article=MTU3&journal=20
3. SPIŠÁK, L. a kol. Klinická balneologie. 2010. Karolinum. str.19-20 [cit. 02.28.2025]. Dostupné z: ISBN 978-80-246-1654-4