Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Niekedy vám s bolesťou pomôže jednoduchá termoterapia: Aký je jej účel, kedy sa nesmie používať a ako striedať teplo a chlad?

Čo je to termoterapia?

Termoterapiu je možné využiť v rehabilitačných zariadeniach, v kúpeľoch, ale tiež v domácich podmienkach ako prídavnú možnosť liečenia niektorých ochorení.

Ako to celé funguje?

Prekrvenie kože je riadené hlavne autonómnym nervovým systémom a hormónmi. Pri podchladení dochádza reflexne k zvýšeniu aktivity tých nervov, ktoré zabezpečujú zúženie ciev. Tým sa zachová vyššie telesné teplo v jadre. Naopak, zvyšujúce sa teploty jadra napríklad počas horúčky sa premietajú ako rozšírenie periférnych ciev, vedúce k zvýšeniu kožného prekrvenia. Takýmito mechanizmami sa udržuje telesná teplota v primeraných, normálnych hodnotách, vďaka čomu je organizmus odolný voči rôznym formám tepelného stresu. Navyše, teplo môže priamo spomaľovať až zastavovať periférnu bolesť.

Okrem autonómneho nervového systému sa na regulácii telesnej teploty podieľajú aj chemické látky, akými sú histamín alebo prostaglandíny. Ich pôsobenie vedie k rozšíreniu krvných ciev.

ako funguje termoliecba

Účinok tepla na tkanivá súvisí s vazodilatáciou

Lokálnym zvyšovaním teploty kože či mäkkých tkanív dochádza k zvýšeniu prietoku krvi, a to tým, že sa rozširujú krvné cievy v tejto oblasti, t.j. nastúpi vazodilatácia. Tiež sa zvyšuje rýchlosť metabolizmu a tkanivo sa roztiahne. Teplo zvyšuje príjem kyslíka a urýchľuje hojenie tkanív, ale aj zvyšuje rozpad látok.

Účinok chladu na tkanivá je spojený s vazokonstrikciou

Znížením teploty kože či mäkkých tkanív nastane lokálny pokles prietoku krvi, t.j. dochádza k vazokonstrikcii, zúženiu ciev. Reflexne po niekoľkých minútach dochádza k rozšíreniu ciev, čiže aj po priložení chladivého obkladu sú po 10 minútach cievy rozšírené.1 Ak dôjde k zníženiu teploty kĺbu pod 30 °C, dochádza k lokálnym zmenám metabolizmu, napríklad sa spomalí enzymatická degradácia chrupavky. Tým dochádza k obmedzeniu poškodenia.

Aplikácia tepla a chladu – ako termoterapia prebieha?

cvicenie v teplej vode
Cvičenie v teplej vode

Cvičenie vo vode sa nazýva aj hydroterapia a aquaterapia. V rámci rehabilitácie alebo komplexnej kúpeľnej liečby je veľmi obľúbená a má celkové pôsobenie na organizmus. Pomáha vyrovnať sa s bolesťou, ale tiež zlepšuje pohybové možnosti pri viacerých ochoreniach, či už pohybových, alebo neurologických. Teplo vody pôsobí blokovaním prenosu bolestivých vzruchov, ovplyvňuje aj držanie tela a samotné segmenty chrbtice. Pozitívne vplýva na vnútornú rovnováhu organizmu a kožnej bariéry. Svojím prirodzeným vplyvom na zápal vedie k celkovej stabilizácii.

Počuli ste už o peloidoch?

V liečbe majú svoje miesto i peloidy – pevné minerálne a organické hmoty, teda bahná či rašeliny.3 Po úprave sa medicínsky využívajú ako obklady, nátery, zábaly či kúpeľ. Ich vlastnosťou je, že pomaly vydávajú teplo. Zvyčajne sa aplikujú na kožu. Takáto liečba sa používa odpradávna. Peloidy sa napríklad získavali z bahna v mŕtvych ramenách riek. Okrem pomoci pri pohybových problémoch môžu byť využité aj pri niektorých kožných ochoreniach, hovoríme o ich duálnom pôsobení.

Upozornenie:

Prikladanie teplých obkladov je kontraindikované pri akútnych stavoch pohybového aparátu. Tiež nie je vhodné túto liečbu používať pri nedávnom krvácaní, pri zrazeninách, tumoroch. Pri otvorených ranách tiež nie je vhodné aplikovať teplo. K nežiadúcim účinkom patria popáleniny, mdloby, krvácanie a poškodenie kože. Je na mieste spomenúť, že prechodné kolísanie tlaku krvi môže spôsobiť tiež nepríjemnosti, je preto na odbornom zvážení, či sa teplo aplikuje u pacientov s kardiovaskulárnymi ochoreniami, hlavne u tých rizikových.

Upozornenie:

Liečba chladom sa nesmie aplikovať pri niektorých poruchách citlivosti kože alebo zlej tolerancii chladu. K nežiadúcim účinkom tejto liečby radíme smrť tkaniva v dôsledku dlhotrvajúcej vazokonstrikcie, choroby z nedokrvenia a zrazeniny menších ciev. Ak sa po aplikácii ľadu objavia podliatiny, môže sa jednať o nepriaznivú reakciu.

Pri použití voľnopredajných teploliečebných pomôcok, ako sú napríklad gélové obklady, vankúšiky, termofory alebo vyhrievané deky, odporúčame poradiť sa so svojím ošetrujúcim lekárom. Fyzikálna liečba spadá do kompetencie lekára z odboru fyziatria, pomôcť môže aj fyzioterapeut.

Zdroje použité v článku:

1. Physiopedia contributors. Thermotherapy. 2024. Physiopedia [online] [cit. 02.28.2025]. Dostupné z: https://www.physio-pedia.com/index.php?title=Thermotherapy&oldid=354673
2. NADLER, F. S. a kol. The Physiologic Basis and Clinical Applications of Cryotherapy and Thermotherapy for the Pain Practitioner. 2004. PainPhysician [online] [cit. 02.28.2025]. Dostupné z: https://www.painphysicianjournal.com/current/pdf?article=MTU3&journal=20
3. SPIŠÁK, L. a kol. Klinická balneologie. 2010. Karolinum. str.19-20 [cit. 02.28.2025]. Dostupné z: ISBN 978-80-246-1654-4

Neprehliadnite