Tetánia u detí: Čo spúšťa ochorenie mladých ľudí, ako sa prejavuje a ako si s ním účinne poradiť?
Je veľmi pravdepodobné, že ste sa v poslednej dobe stretli s pojmom tetánia. Ide totiž o čoraz rozšírenejší problém postihujúci predovšetkým mladých ľudí, no a v niektorých prípadoch aj deti. Keďže úzko súvisí so stresom a vypätými situáciami, môže sa ozvať práve v období, keď sa vaše dieťa vracia do školy po prázdninách a čaká ho opätovné začlenenie do kolektívu či nabehnutie na každodenný rytmus školských povinností. Pozrite sa spolu s nami na to, aké faktory majú vplyv na vznik tetánie, ako rôzne sa môže prejaviť a ako s týmto problémom úspešne bojovať.
Čo je tetánia a prečo vzniká?
V prvom rade si musíme ujasniť, že tetánia nie je choroba. Je to stav zvýšenej neurologickej dráždivosti nervosvalového ústrojenstva, prejavujúci sa širokým spektrom príznakov. Primárnou príčinou vzniku tetánie je nedostatok dôležitých minerálov v tele, a to predovšetkým horčíka a v menšej miere aj vápnika. Na vznik tetánie však vplývajú aj iné faktory ako chronický stres, niektoré ochorenia, diétne chyby, hyperventilácia a podobne.
Ďalšie príčiny vzniku tetánie:
- nedostatok vitamínu D,
- alkalóza, čiže opak prekyslenia organizmu, ktorá môže vzniknúť napríklad pri opakujúcom sa vracaní,
- ochorenia prištítnych teliesok, ich znížená funkcia,
- ochorenia štítnej žľazy,
- chronické ochorenia ako napríklad cukrovka či chronické zápalové ochorenie čriev,
- psychické poruchy, neurózy, depresia a nadmerný stres,
- hladovka a redukčné diéty,
- užívanie niektorých liekov, napríklad diuretík alebo kortikosteroidov,
- zvýšená náchylnosť ku kŕčom.1
Tetánia príznaky – ako rozpoznáte, že má vaše dieťa tetanický záchvat?
Tetánia patrí k stavom so širokým spektrom príznakov. Na jednej strane sa totiž môže prejavovať špecificky, teda akútnym tetanickým záchvatom, na druhej strane je veľmi často možno pozorovať viacero nešpecifických príznakov.
Akútny tetanický záchvat
Akútny tetanický záchvat trvá niekoľko minút až hodín a sprevádzajú ho opakované kŕče svalstva. Najčastejšie ide o sťahy v oblasti rúk a nôh. Postihnutý môže pociťovať aj tŕpnutie končatín a kŕče v tvárovej oblasti. Pri tetanickom záchvate je postihnutý človek pri plnom vedomí, kŕče sú nepríjemné a bolestivé. Sprevádza ho často aj búšenie srdca, lapanie po dychu a zrýchlené hlboké dýchanie. Tomuto stavu sa hovorí aj hyperventilácia.2
Hlavné príznaky tetanického záchvatu sú:
- bolestivé svalové kŕče,
- pocit tŕpnutia v tvári a končatinách,
- pocit mravčenia alebo brnenia,
- zrýchlené dýchanie,
- strach, stres, emočné vypätie,
- búšenie srdca,
- pocit na odpadnutie,
- stiahnuté hrdlo a v niektorých prípadoch pocit dusenia sa.
Okrem akútneho tetanického záchvatu sa u detí a mladých ľudí často vyskytuje aj takzvaná latentná forma tetánie. Je o niečo miernejšia a prejavuje sa menej špecifickými príznakmi.
Latentná tetánia a jej príznaky
Príznaky latentnej tetánie sú najčastejšie sprevádzané:
- tŕpnutím končekov prstov, končatín alebo tváre v oblasti pier,
- suchom v ústach,
- bolesťou na hrudi,
- podráždením, únavou,
- závratmi,
- precitlivenosťou na hluk,
- bolesťou hlavy.
Chcete vedieť viac o tom, ako rozpoznať tetanický záchvat?
Zistite, aké príznaky vám pomôžu tetanický záchvat rozpoznať a prečítajte si, ako prebieha diagnostika a ako s ním bojovať.
Hyperventilačná tetánia
Hyperventilačná tetánia je v zásade záchvat tetánie spôsobený hyperventiláciou.3 Ak vaše dieťa hyperventiluje, odporúča sa dýchanie do papierového vrecúška. „Predýchavanie“ v tomto prípade nepomáha, nakoľko dieťa pri hyperventilácii vdychuje viac vzduchu, než organizmus potrebuje. Pri takomto vysokom príjme kyslíka potom dochádza k biochemickým zmenám v krvi a tie prispievajú k tetánii. Dýchanie do papierového vrecka pomáha zvýšiť obsah oxidu uhličitého v krvi. Ďalej sa odporúča s dieťaťom komunikovať a viesť ho k tomu, aby sa snažilo dýchať pokojne, pomaly a nie zhlboka.
Tetánia a tetanus nie je to isté
Mnohí ľudia si mýlia tetániu a tetanus, nakoľko sú si oba názvy podobné a dokonca sú oba tieto stavy sprevádzané svalovými kŕčmi. Medzi tetániou a tetanom je však veľký rozdiel. Zatiaľ čo tetániu spôsobuje primárne nedostatok horčíka v organizme, tetatus je ochorenie vyvolané bakteriálnou infekciou.
Pôvodcom infekcie je baktéria Clostridium tetani. Bežne sa nachádza v pôde a v črevách zvierat. Do tela sa tetanus dostane cez infekciu poranenej kože, pričom stačí malé povrchové zranenie a kontakt s infikovaným predmetom. Pri tetane sú ako prvé postihnuté svaly na tvári a krku, neskôr sa kŕče rozšíria a spôsobia špecifické ohnutie tela a nebezpečné kŕče dýchacieho svalstva.
Prečo je práve tetánia ochorením mladých?
Tetánia sa nazýva ochorením mladých ľudí, pretože najčastejšie postihuje práve mladých ľudí vo veku od 20 do 30 rokov. Nevyhýba sa však ani starším deťom a tínedžerom.V dnešnej rýchlej dobe sa kladú veľké nároky nielen na dospelých, ale často i na deti a mladých. Či už je to výchova v domácom prostredí, povinnosti v škole alebo množstvo záujmových činností, všetky tieto faktory ovplyvňujú to, ako sa dieťa cíti. Niektoré deti a mladí ľudia sú schopní zvládať vyššiu záťaž a nároky okolia ich „tlačia“ vpred. Iní však zvýšený nátlak, povinnosti a možno aj určitý pocit zodpovednosti znášajú o niečo horšie.
Tetánia je v drvivej väčšine prípadov spôsobená práve dlhodobým, priam až chronickým stresom. Často je navyše “skombinovaný” s inými faktormi, ako sú napríklad nedostatočný príjem vitamínov a minerálov, tráviace ťažkosti a podobne. Tie priamo vplývajú na nižšiu hladinu horčíka v organizme a ani neviete ako, no zrazu je tetánia “na svete”.
Prázdniny sú obdobím, kedy si deti oddýchnu od školy, učenia či hlučného kolektívu. Nabehnú tak na trošku iný a pokojnejší režim. U citlivejších jedincov je byť potom opätovný návrat do školských lavíc sprevádzaný strachom, stresom a inými nepríjemnými pocitmi, ktoré môžu stáť za spustením tetanického záchvatu. Na stres a strach môže vplývať tlak rodičov, zlá rodinná situácia, množstvo povinností, no napríklad aj šikana v kolektíve.
Tetánia liečba – čo vám alebo vášmu dieťatu pomôže zvládnuť tetániu a aká je prevencia?
Liečba i prevencia tetánie spočívajú v zásade v tých istých postupoch a sú dlhodobé. Ak sa u dieťaťa vyskytujú tieto stavy často a intenzívne, je dôležité, aby lekár vylúčil vplyv iných faktorov, napríklad chronických alebo autoimunitných ochorení.
V prípade, že je tetánia spôsobená nedostatkom magnézia a vápnika, prípadne iných látok, je kľúčové práve ich doplnenie. Dajte však pozor. Nestačí horčík doplniť jednorazovo. Dbajte na vyváženú stravu plnú vitamínov a minerálov z prírodných zdrojov. Ak je to potrebné, siahnite po vhodných doplnkoch stravy.
Dôležitý je tiež dostatočný príjem vitamínu D, ktorý okrem svojho dôležitého prínosu pre imunitný systém, zdravie kostí, pokožky či svalov, pomáha tiež udržiavať optimálnu hladinu minerálov v krvi.
Viete, ako telu účinne doplniť vápnik?
Kalciový sirup je skvelým spôsobom, ako telu doplniť vápnik potrebný pre správnu funkciu organizmu. Zistite viac.
Nezastupiteľné miesto má aj zdravá životospráva. Sem okrem stravy a príjmu vitamínov patrí tiež:
Dostatok spánku
Kvalitný oddych
Psychohygiena
Eliminácia stresu
Pohyb
Pitný režim
Nedostatok minerálov v krvi dieťatka vám pomôže diagnostikovať pediater. V závažnejších prípadoch, keď vyššie spomenuté postupy nezaberajú, je dobré zvážiť pomoc psychoterapeuta, psychológa či psychiatra. Nie je to tak dávno, čo bola tematika návštevy odborníka z tejto oblasti „tabuizovaná“. Našťastie sa však čoraz viac hovorí o tom, aké je psychické zdravie dôležité a že by sme sa oň mali starať rovnako ako o to fyzické.
Pokiaľ má vaše dieťa alebo niekto vo vašom okolí dlhodobé problémy so zvládaním tlaku a stresu ústiace až do nepríjemných tetanických záchvatov, prípadne iných ťažkostí, návšteva odborníka mu môže len a len pomôcť.
Zdroje použité v článku:
- TÓTH, L. Bc. Čo je to tetánia, tetanický syndróm, aké má príznaky a ako sa lieči? 2023. [online] [cit. 8-1-2024] Dostupné z: https://zdravoteka.sk/magazin/tetania/
- Redakcia portálu Lekár.sk Tetánia. 2019. [online] [cit. 8-1-2024] Dostupné z: https://lekar.sk/clanok/tetania
- TÓTH, L. Bc. Čo je hyperventilácia? Dýchavičnosť, tŕpnutie tváre, rúk, kŕče svalov. 2023. [online] [cit. 8-1-2024] Dostupné z: https://zdravoteka.sk/magazin/hyperventilacia-nie-len-stazene-dychanie-a-trpnutie-tvare-ruk-noh-az-svalove-krce/