Ulcerózna kolitída je nepríjemné črevné zápalové ochorenie. Ukážeme vám príznaky, liečbu a tipy, ako s ňou plnohodnotne žiť
Ulcerózna kolitída, colitis ulcerosa,je nazývaná aj ako vredový zápal hrubého čreva. Je to zápalové črevné ochorenie, ktoré je spojené so zápalom a vredmi v tráviacom trakte. Postihuje výstelku hrubého čreva a konečníka. U väčšiny ľudí s týmto ochorením sa príznaky objavujú postupne, nie náhle. Spočiatku teda ani nemusíte vedieť, že sa toto ochorenie rozvíja aj u vás alebo vášho blízkeho. Poďte sa pozrieť, ako sa prejavuje a aké varovné signály si na sebe všímať.
Upozornenie:
Ulcerózna kolitída môže viesť k život ohrozujúcim komplikáciám. Síce nie je možné ju úplne vyliečiť, no novodobá liečba vedie k dlhotrvajúcemu ústupu ťažkostí, k takzvanej dlhodobej remisii. Znamená to, že ochorenie síce nikdy nevymizne, ale človek dokáže dostať pod kontrolu nepríjemné príznaky.
Čo to je ulcerózna kolitída a aké sú príčiny jej vzniku?
Ulcerózna kolitída je chronické zápalové ochorenie tráviaceho traktu, ktoré postihuje hrubé črevo (kolon) a konečník (rectum). Ide o autoimunitné ochorenie, pri ktorom imunitný systém napáda vlastnú črevnú sliznicu, čo vedie k zápalu a tvorbe vredov. Zápal začína zvyčajne v konečníku a môže sa šíriť do vyšších častí hrubého čreva.
Presná príčina ulceróznej kolitídy nie je známa. V minulosti sa prisudzoval vznik tohto ochorenia strave a stresu. V súčasnosti sa vedci domnievajú, že samotná diéta a stres nevedú k vzniku tohto ochorenia, no môžu ho potencovať, teda zhoršiť.
Jednou z možných príčin ulceróznej kolitídy je zhoršená funkcia imunitného systému1. Keď sa imunita organizmu snaží bojovať proti patogénom, akými sú baktérie či vírusy, vedľajším efektom takéhoto boja je aj porušenie buniek v tráviacom trakte. Vrodená predispozícia tiež zohráva rolu pri tomto ochorení. Je však dôležité podotknúť, že nie vždy má ulcerózna kolitída rodinný výskyt.
Príznaky ulceróznej kolitídy
- Hnačka, často s krvou alebo hnisom
- Konečníkové krvácanie – s malým množstvom krvi v stolici
- Bolesť brucha a kŕče
- Bolesť konečníka
- Náhlosť k vyprázdňovaniu, alebo urgentná defekácia
- Neschopnosť sa vyprázdniť aj napriek urgencii
- Strata váhy
- Únava
- Horúčka
- U detí spomalený rast
Príznaky ulceróznej kolitídy sa môžu meniť v závislosti od intenzity zápalu a miesta, v ktorom sa nachádza. Samotný priebeh je tiež rôzny. Niekedy je spojený s tzv. periódami, kedy úplne ustúpi do úzadia, inokedy sa príznaky zhoršia.
Typy ulceróznej kolitídy
Lekári často klasifikujú toto ochorenie podľa lokalizácie, kde sa nachádza. Príznaky sa môžu vzájomne prekrývať. Typy ulceróznej kolitídy sú:
- Ulcerózna proktitída – zápal je obmedzený na oblasť okolo análneho otvoru – čiže konečník. Niekedy sa tento typ ochorenia prejavuje len krvácaním z konečníka.
- Proktosigmoiditída – zápal je obmedzený na tú časť hrubého čreva, ktorej hovoríme kľučkovitá, teda colon sigmoideum, a na konečník. Jedná sa vlastne o koncové časti hrubého čreva. Príznaky zahŕňajú krvácavé hnačky, brušné kŕče a neschopnosť črevného pohybu napriek urgencii.
- Ľavostranná kolitída – zápal sa rozširuje z konečníka cez kľučku hrubého čreva až po zostupný tračník. Príznaky zahŕňajú krvavú hnačku, brušné kŕče a bolesti na ľavej strane brucha, naliehanie k defekácii.
- Pankolitída, alebo extenzívna kolitída2 – pri tomto type ochorenia je postihnuté celé hrubé črevo. Prejavuje sa krvavými hnačkami, stratou telesnej hmotnosti, ale aj záchvatmi spojenými s kŕčmi a bolesťami.
Kedy vyhľadať lekára?
Lekára vyhľadajte vtedy, pokiaľ si pri vyprázdňovaní všimnete v stolici krv, pociťujete bolesti brucha, stolica je hnačkovitá a nereagujete na voľnopredajnú liečbu. Tiež je dôležité navštíviť odborníka, pokiaľ nás hnačka budí v noci zo spánku, prípadne je prítomná horúčka v trvaní 1 – 2 dni. Aj napriek tomu, že ulcerózna kolitída nie je fatálnym ochorením, jedná sa o vážny stav, ktorý môže niekedy vyústiť aj do život ohrozujúcich komplikácií.
Aké sú rizikové faktory?
Ulcerózna kolitída sa vyskytuje v rovnakom percente u mužov aj u žien. K rizikovým faktorom tejto choroby radíme vek – zvyčajne ulcerózna kolitída začína pred 30. rokom života, no môže sa objaviť v ktoromkoľvek veku. Svoju úlohu zohráva aj genetika. Je väčšie riziko, že sa u človeka vyvinie ulcerózna kolitída, pokiaľ sa objaví u jeho blízkych príbuzných, teda rodičov či súrodencov.
Ulceróznu kolitídu nepodceňujte. Komplikácie sú závažné
Neliečený a zanedbaný stav môže vyvolať:
- Silné krvácanie
- Dehydratáciu
- Silne opuchnuté hrubé črevo, tzv. toxické megacolon
- Dieru v hrubom čreve, tzv. perforované hrubé črevo, prederavenie
- Zvýšené riziko krvných zrazenín v cievach
- Zápal kĺbov, kože a očí
- Zvýšené riziko rakoviny hrubého čreva
- Stratu kostného tkaniva, osteoporózu
Ako sa diagnostikuje ulcerózna kolitída?
Endoskopia s tkanivovou biopsiou je jedinou cestou k určeniu definitívnej diagnózy ulceróznej kolitídy. Iné typy testov môžu vylúčiť iné ochorenia, napríklad Crohnovu chorobu. K potvrdeniu ulceróznej kolitídy je potrebná diagnostika pomocou krvných testov a vzorky stolice. Pri vyšetrení krvi je možné zistiť, či nie je v organizme prítomná anémia. Stáva sa to napríklad vtedy, ak sú prítomné straty krvi tráviacim traktom, ako pri ulceróznej kolitíde.
Vo vzorke stolice sa zisťujú biele krvinky alebo niektoré proteíny, ktoré môžu svedčiť o tomto ochorení. Tiež je možné dokázať infekčné agens, ako baktérie či parazity.
Kľúčovým vyšetrením na potvrdenie ulceróznej kolitídy je kolonoskopia. Používa sa tenká hadica s kamerou na konci, ktorá sa zavádza cez análny otvor a dá sa pomocou nej pozorovať v reálnom čase prostredie hrubého čreva. Počas tohto vyšetrenia je možné odobrať vzorky tkaniva a zaslať ich následne do laboratória nabiopsiu. Ako predvyšetrenie pred samotnou kolonoskopiou sa vykonáva flexibilná sigmoidoskopia. Ukáže kľučkovitú časť čreva.

Zo zobrazovacích metód sa na diagnostiku využíva klasický röntgen (na snímkovanie brucha pri niektorých ochoreniach, napríklad pri podozrení na črevnú perforáciu), ďalej CT (aby sa zistilo, ako veľmi je črevo zapálené) a CT enterografia či MR enterografia (používajú sa hlavne na vylúčenie zápalu v tenkom čreve).
Ako sa lieči ulcerózna kolitída?
Liečba ulceróznej kolitídy zahŕňa medikamentóznu liečbu alebo chirurgickú terapiu. Liečba je veľmi individuálna od stavu pacienta. Lieky, ktoré zaberajú u jedného, nemusia zabrať u druhého. Niekedy preto trvá dlhší čas, kým lekár nastaví tú správnu liečbu, ktorá bude pacientovi „sedieť“. Vo všeobecnosti sa na liečbu ulceróznej kolitídy používajú tieto lieky:
Protizápalové lieky
- 5-aminosalicyláty – sulfasalazín, mesalamín, balsalazín, olsalazín. Volí sa taká forma lieku, ktorá je najvhodnejšia. Môžu to byť tablety, alebo čapíky.
- Kortikosteroidy – prednizon, budesonid. Používajú sa pri takej ulceróznej kolitíde, na ktorú nezaberá iná liečba. Nežiadúcim účinkom kortikosteroidov je potlačenie imunitného systému, preto sa takáto liečba neodporúča dlhodobo.
Supresory imunitného systému – tieto lieky potláčajú imunitu tým, že znižujú samotný zápal. U niektorých pacientov takáto terapia účinkuje dobre
- Azathioprin a merkaptopurín – imunosupresíva používané v liečbe zápalových črevných ochorení. Často sa kombinujú s liekmi zo skupiny biologických liekov (viď nižšie). Keďže majú nežiadúce účinky, je potrebné pravidelné monitorovanie krvi, či nie je poškodený pankreas a pečeň.
- Cyklosporín – tento liek sa používa u pacientov, ktorým nezvykne zaberať žiadny iný liek. Neodporúča sa užívať ho dlhodobo pre sériu vážnych nežiadúcich účinkov.
- Liečba „malými molekulami“ – tofacitinib, upadacitinib, ozanimod – tiež sa používajú vtedy, keď iné lieky nezaberajú. Vedľajšími účinkami môže byť tvorba krvných zrazenín, ťažkosti so srdcom, preto treba stav i liečbu pravidelne kontrolovať.
Biologická terapia –takáto liečba cieli na bielkoviny imunitného systému:
- Infliximab, adalimumab, golimumab – nazývajú sa aj inhibítory tumor nekrotizujúceho faktora, neutralizujú bielkovinu produkovanú imunitným systémom.
- Vedolizumab – liek blokuje zápalové bunky, aby nešli na miesto zápalu.
- Ustekinumab – dáva sa u pacientov, ktorí nereagujú, alebo zle tolerujú inú liečbu. Jedná sa o blokovanie bielkoviny spôsobujúcej zápal.
Iné medikamenty – také, ktoré pomáhajú pri jednotlivých symptómoch ulceróznej kolitídy:
- Lieky proti hnačke – antidiarhoiká – dobre zvykne účinkovať loperamid3. Vždy je potrebné poradiť sa pri užívaní týchto liekov so svojím lekárom.

- Lieky proti bolesti – pri miernej bolesti lekár zvykne odporučiť paracetamol, nepodávajú sa lieky ibuprofén, naproxén či diklofenak, lebo zhoršujú samotné ochorenie.
- Spazmolytiká – niekedy sa podávajú na prevenciu brušných kŕčov.
- Doplnky so železom – ak je prítomná krvácavá stolica, až rozvinutá chudokrvnosť, je potrebné dodávať telu vo zvýšenom množstve železo.


Chirurgický zákrok pri ulceróznej kolitíde
Chirurgický zákrok môže eliminovať ulceróznu kolitídu. Zahŕňa odstránenie celého hrubého čreva a konečníka. Vo väčšine prípadov to zahŕňa tzv. ileoanálnu anastomózu. Chirurg vytvorí z konca tenkého čreva vak, ktorý našije na análny otvor. Vďaka tomu nie je potrebný vývod na kožu a vonkajší vak na exkrementy. V niektorých prípadoch sa to však bez stómie, teda vyústenia čreva navonok, nezaobíde.
Dohľad nad rakovinou hrubého čreva
Keďže je pri ulceróznej kolitíde prítomné zvýšené riziko rakoviny hrubého čreva, vhodný je skríning – teda cielená pravidelná kontrola, či sa táto choroba u pacienta nerozvinula. Zvykne sa robiť pravidelná kolonoskopia v rozmedzí 1 – 2 rokov. Ak je zápal lokalizovaný len na konečník, pacient nemá zvýšené riziko rakoviny čreva.
Ako plnohodnotne žiť s ulceróznou kolitídou? Zamerajte sa na úpravu životného štýlu
Niektoré diétne opatrenia môžu výrazne zlepšiť kvalitu života ľudí s ulceróznou kolitídou. Ak vy alebo váš blízky trpíte touto chorobou, dbajte najmä na tieto diétne opatrenia:
- Obmedzte konzumáciu mliečnych výrobkov – niektorí pacienti s ulceróznou kolitídou pociťujú zhoršenie príznakov pri jedení výrobkov z mlieka. Odporúča sa preto obmedziť tieto výrobky na minimum.
- Jedzte menšie porcie – odporúča sa počas dňa radšej zjesť 5 – 6 menších porcií, ako zjesť 2 – 3 veľké porcie.
- Pite dostatok tekutín – odporúča sa čistá voda a bylinné čaje. Nie sú vhodné sladené nápoje ani alkohol, ktoré len zhoršujú hnačku.
Rovnako dôležitá je pri ulceróznej kolitíde eliminácia stresu. Najúčinnejšou metódou je vyhnúť sa stresu úplne – a teda napríklad zmeniť zamestnanie. Okrem toho pomáha:
- Pravidelný pohyb a cvičenie – aj mierne cvičenie bez prílišnej záťaže redukuje stres, zmierňuje depresiu a zlepšuje priebeh ulceróznej kolitídy.
- Biofeedback – technika na redukciu stresu. Pomáha znižovať svalové napätie a spomaliť akciu srdca pomocou špeciálneho prístroja.
- Pravidelná relaxácia a dychové cvičenia – pomôcť môžu napríklad dychové cvičenia, meditácia, jóga, relax v saune či v prírode – čokoľvek, čo vám pomáha zrelaxovať a oddýchnuť si.

Trápia vás tráviace ťažkosti?
Máme pre vás riešenie. Pozrite si širokú ponuku liekov a doplnok na zdravé trávenie, pečeň a žlčník. Zbavte sa nafukovania, hnačky či pálenia záhy. Všetky produkty vám doručíme s expresne rýchlou dopravou.
Zdroje použité v článku:
1. MAYO CLINIC STAFF: Ulcerative colitis. 2022. Mayoclinic [online] [cit. 07.28.2024]. Dostupné z: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/ulcerative-colitis/symptoms-causes/syc-20353326
2. HIGUERA, V. a kol.: What Is Ulcerative Colitis? Healthline [online] [cit. 07.28.2024]. Dostupné z: https://www.healthline.com/health/ulcerative-colitis
3. WEBMD EDITORIAL CONTRIBUTORS: Ulerative Colitis (UC). 2023. WebMD [online] [cit. 07.28.2024]. Dostupné z: https://www.webmd.com/ibd-crohns-disease/ulcerative-colitis/what-is-ulcerative-colitis