Vianočné prejedanie a trávenie časť 1: Ako si pomôcť od nepríjemných príznakov pálenia záhy či žlčníkových problémov?
Vianoce sú bezpochyby časom hojnosti. Stoly sa prehýbajú pod množstvom jedla a zákuskov, častejšie siahame po poháriku alkoholu. Počas sviatkov si chceme oddýchnuť od denného kolotoča povinností a zhonu, a preto dlhšie vylihujeme v posteli, či trávime čas pred televíznou obrazovkou. Daňou za prejedanie a málo fyzickej aktivity však u mnohých býva nielen prírastok na váhe, ale aj rôzne problémy s trávením, ktoré vedia poriadne znepríjemniť toto čarovné obdobie roka. Na čo sa vopred pripraviť a ako si pomôcť, ak sa tráviaci problém počas Vianoc vyskytne, vám prezradí nasledujúci článok.
Vyhnite sa najväčším vianočným diétnym chybám
Na Vianoce, častejšie ako inokedy, sadáme k bohato prestretému stolu s cieľom vychutnať si všetky dobroty. Štedrá večera na mnohých miestach Slovenska tradične pozostáva z viacerých chodov, z ktorých treba podľa zvyku ochutnať – či už sú to oblátky s medom, kapustnica alebo ryba so zemiakovým šalátom. Počas sviatkov sa obyčajne v jedle neobmedzujeme, na tanier si nakladáme väčšie porcie jedla, jeme častejšie a neskoršie ako v bežné dni a medzi jedlami pojedáme rôzne sladké i slané pochutiny. Na stole sa objavujú mastné a ťažké jedlá, napríklad majonézový šalát alebo vyprážaná ryba, sladené nápoje (kola, džúsy), rôzne krémové zákusky, ako i väčšie množstvo tvrdého alkoholu a vína. Takáto kombinácia sladkého, slaného a kyslého spolu s alkoholom však často ,,nesadne“ nášmu tráveniu, ktoré nás práve počas sviatkov môže prekvapiť nepríjemnými problémami, najmä pálením záhy, bolesťami žalúdka či žlčníka.
Pálenie záhy
Pálenie záhy, odborne nazývané pyróza, možno charakterizovať ako pálivú bolesť za hrudnou kosťou alebo v epigastriu (oblasti nad žalúdkom), ktorá je vyvolaná návratom žalúdočného obsahu do pažeráka. Kyslá žalúdočná šťava, ktorá obsahuje najmä kyselinu chlorovodíkovú a rôzne tráviace enzýmy, dráždi citlivú sliznicu pažeráka, čo vyvoláva typickú pálivú bolesť1.
Pokiaľ k návratu žalúdočných štiav do pažeráka a páleniu záhy dochádza opakovane, hovoríme o ochorení – gastroezofágovom refluxe (GERD). Najčastejšou príčinou GERD je porucha pažerákového zvierača, ktorý normálne funguje ako ,,ventil“ a zatvorením alebo otvorením prepúšťa jedla z pažeráka do žalúdka. Ak zvierač dostatočne neuzatvára prechod medzi pažerákom a žalúdkom, žalúdočný obsah sa môže do pažeráka spätne vracať a dráždiť, prípadne až poškodzovať sliznicu2. Časté a opakované pálenie záhy preto netreba podceňovať.
Upozornenie
Na pálenie záhy sú všeobecne náchylnejšie muži, tehotné ženy, fajčiari a osoby vystavené nadmernému stresu.
Bežné, občasné pálenie záhy zvyčajne nie je nebezpečné a najčastejšie býva následkom konzumácie nevhodnej stravy, najmä3:
- mastných a vyprážaných jedál,
- sladkostí s vysokým obsahom rafinovaného cukru,
- aromatických a korenistých pokrmov (cibuľa, cesnak),
- kyslých potravín (citrusov, paradajok),
- kávy,
- alkoholu,
- sladených a bublinkových nápojov.
Pálenie sa zvyčajne zhoršuje v polohe ležmo, ktorá uľahčuje spätný návrat žalúdočného obsahu do pažeráka. Pacient môže pociťovať kyslú pachuť v ústach, z ktorej ho môže napínať na vracanie, alebo sa mu môže kyslo grgať. U pacientov s opakovaným pálením záhy alebo gastroezofágovým refluxom je niekedy prítomný i kašeľ, ktorý vzniká vtedy, keď sa aerosól kyseliny chlorovodíkovej zo žalúdka dostane do dýchacích ciest a podráždi ich. Takýto typ kašľa nereaguje na bežné lieky proti kašľu.
Prvá pomoc pri pálení záhy
Základom prvej pomoci pri pálení záhy je dodržiavať režimové opatrenia, ktoré pomôžu bolesť zmierniť1:
- upraviť stravu – znížiť príjem tukov a cukru,
- jesť častejšie, ale menšie porcie – vyhýbať sa nárazovému prejedaniu,
- obmedziť potraviny, ktoré vám preukázateľne spôsobujú ťažkosti,
- po najedení si hneď neľahnúť, ale počkať aspoň 3 hodiny,
- spať vo vyvýšenej polohe.
Uľaviť od nepríjemného pálenia záhy pomôžu aj voľnopredajné lieky zo skupiny antacíd alebo inhibítorov protónovej pumpy, s výberom ktorých vám ochotne poradí váš lekár alebo lekárnik. Antacidá neutralizujú kyselinu chlorovodíkovú, ktorá je zodpovedná za kyslosť žalúdočného obsahu, vďaka čomu pôsobia ako ochrana slizníc pri prenikaní natráveného obsahu žalúdka do pažeráka. Zmierňujú pálenie záhy a môžu pomôcť i pri žalúdočnej nevoľnosti alebo bolestiach žalúdka3. Nemajú sa užívať dlhodobo, iba príležitostne.
Upozornenie
Keďže antacidá menia pH žalúdka, môžu ovplyvňovať vstrebávanie iných liečiv. Z uvedeného dôvodu sa odporúča užívanie iných liekov aspoň 2 hodiny pred alebo po podaní antacida.
Na rozdiel od antacíd, ktoré neutralizujú už vytvorená kyselinu, inhibítory protónovej pumpy blokujú tvorbu novej kyseliny. V súčasnosti predstavujú najúčinnejšiu terapiu príznakov gastroezofágového refluxu, vrátane pálenia záhy1,3. Hoci väčšina liekov z tejto skupiny je viazaná na lekársky predpis, menšie balenia pantoprazolu, omeprazolu alebo ezomperazolu na zvládnutie akútnych symtómov sú dostupné v lekárni aj bez predpisu.
Príliš veľa jedla neprospieva žalúdku
Priznajme si – každý z nás sa už cez sviatky prejedol tak, že po jedle už len odfukoval. Konzumácia veľkého množstva výdatného jedla totiž rozťahuje steny žalúdka a vyvoláva nepríjemný tlak, ktorý pociťujeme ako plnosť alebo ťažobu na žalúdku,či nafúknuté brucho. Niekedy sa pridruží i bolesť brucha alebo kŕče.
Podobne ako pálenie záhy, ani ťažoba na žalúdku z prejedania nie je závažným problémom, ak sa vyskytne iba občasne. Naštartovať trávenie pomôžu rôzne bylinné preparáty alebo čaje, ktoré sa dajú pripraviť aj z bežných surovín v domácnosti. Medzi bylinky, ktoré sa tradične používajú pri problémoch s trávením, patria napríklad4:
Mäta pieporná (Mentha piperita)
Trváca rastlina s drevnatou stonkou z čeľade hluchavkovité (Lamiaceae), ktorá je v našich končinách hojne rozšírená. Listy mäty sa po stáročia využívajú v západnej i východnej medicíne na podporu trávenia, chuti do jedla a pri tráviacich ťažkostiach. Vďaka obsahu mentolu pôsobia karminatívne (proti nadúvaniu), spazmolyticky (uvoľňujú kŕče), antiemeticky (proti zvracaniu) a antisepticky.
Rumanček kamilkový (Matricaria recutita)
Ľudovo nazývaný harmanček alebo kamilka, je liečivá rastlina s typickými bielymi jazykovitými kvetmi so žltým stredom. Už od staroveku sa používa pri tráviacich poruchách (dyspepsii), žalúdočných kŕčoch, plynatosti a kolikách. Priaznivý účinok rumančeka na tráviaci trakt je podporený jeho silnými protizápalovými vlastnosťami.
Iberka horká (Iberis amara)
Jednoročná až dvojročná rastlina pochádza z juhovýchodnej Európy a kvitne malými bielymi kvetmi. Extrakt z iberky obsahuje veľké množstvo flavonoidov a glukozinolátov, ktoré podporujú prirodzené pohyby (motilitu) tráviacej rúry a posun potravy zo žalúdka do čriev.
Archangelika lekárska (Angelica archangelica alebo A. officinalis
Silne aromatická bylina, ktorá môže dorastať až do výšky 2 metrov. Koreň angeliky sa využíva v tradičnom liečiteľstve pri tráviacich ťažkostiach a nechutenstve, pridáva sa i do známeho ,,žalúdočného“ likéru – benediktínky.
Palina pravá (Artemisia absinthium)
Účinné látky z paliny – horčiny, podporujú tvorbu a vylučovanie tráviacich štiav a žlče, podporujú chuť do jedla a zlepšujú trávenie.
Sladkovka hladkoplodá (Glycyrrhiza glabra)
Známa ako sladké drievko, má upokojujúci a ochranný účinok na žalúdočnú sliznicu, napríklad pri zápaloch.
Ďumbier lekársky (Zingiber officinale)
Známejší podnázvom zázvor, pochádza z juhovýchodnej Ázie a pravdepodobne patrí medzi jedno z najstarších domestikovaných ochucovadiel a korenín. Obsahové látky koreňa zázvoru stimulujú tvorbu slín, žalúdočnej šťavy a žlče, čím podporujú trávenie a chuť do jedla. Zázvor pôsobí blahodarne pri kolikách, zmierňuje kŕče, potláča nevoľnosť a pocit na zvracanie.
Ďalšie byliny a koreniny
napríklad rasca lúčna (Carum carvi), fenikel obyčajný (Foeniculum vulgare), bedrovník anízový – aníz (Pimpinella anisum), anízovec pravý – badián (Illicium verum) a škoricovník cejlónsky – škorica (Cinnamomum verum alebo C. zeylanicum) – patria medzi hojne využívané koreniny pri príprave jedál a pečení. Okrem využitia v kuchyni majú však i mnohé liečebné benefity. Obsahujú aromatické silice, ktoré pomáhajú uvoľňovať kŕče v oblasti žalúdka a čriev, pôsobia proti nadúvaniu a zápalu.
Čaje sa oplatí mať v zásobe.
Či už vás potrápi prechladnutie, žalúdočné problémy alebo sa len jednoducho potrebujete zahriať, čaje a bylinné zmesi je vždy dobré mať doma v zásobe. U nás nájdete široký výber rôznych bylinných i ovocných zmesí.
Upozornenie
V prípade čajov alebo čajových zmesí určených na podporu trávenia nikdy neprekračujte odporúčané dávkovanie. Ak súčasne užívate iné lieky, poraďte sa o vhodnosti čajov s vaším lekárom alebo lekárnikom.
Pri pocite plnosti, nadúvania, alebo plynatosti po príjme ťažko stráviteľných rastlinných alebo tučných jedál je vhodné trávenie podporiť aj podaním zmesi pankreolytických enzýmov (tzv. pankreatínu), ktoré pomáhajú štiepiť prijaté tuky, cukry a bielkoviny.
Žlčník sa rád ozýva cez sviatky hojnosti
Žlčník je malý dutý orgán nachádzajúci sa v brušnej dutine pod pravým pečeňovým lalokom, v ktorom sa zhromažďuje a zahusťuje žlč vytvorená v pečeni. Hlavnou zložkou žlče je voda, žlčové kyseliny (kyselina cholová a chenodeoxycholová), cholesterol, minerály a žlčové farbivá (najmä bilirubín z rozpadnutých červených krviniek). Žlč sa z pečene dostáva do žlčníka žlčovodoma zo žlčníka následne odteká žlčovým vývodom do časti tenkého čreva – dvanástnika (duodena), kde pomáha tráviť tuky procesom, ktorý nazývame emulgácia.
Za normálnych podmienok sa žlč vypudzuje sťahmi žlčníka na základe povelu od hormónu cholecystokinínu, ktorý je tvorený dvanástnikom po príjme potravy. Pokiaľ však žlč obsahuje priveľa cholesterolu alebo bilirubínu, alebo ak sa žlčník dostatočne nevyprázdňuje, môže dochádzať k tvorbe žlčníkových kameňov (cholelitiáze), ktoré upchávajú žlčové cesty a znemožňujú ďalšiemu odtoku žlče.
Upchatie žlčových ciest a stáza žlče v žlčníku je častou príčinou žlčníkových záchvatov, ktoré sa prejavujú nepríjemnou, pichľavou kolikovou bolesťou pod pravým rebrovým oblúkom, niekedy vyžarujúcou do chrbta. Kolikové bolesti sa obvykle objavujú po konzumácii väčšieho množstva mastného a ťažkého jedla, preto sú vianočné sviatky obzvlášť zaťažkávacím obdobím pre osoby trpiace žlčníkovými problémami. Žlčníkový záchvat môžu sprevádzať i nešpecifické tráviace ťažkosti, ako nevoľnosť, nadúvanie alebo zvracanie. Záchvaty sa častejšie objavujú u starších, tehotných alebo u osôb s nadváhou5.
Upozornenie
Pokiaľ je pri žlčníkovom záchvate prítomná triaška alebo horúčka, alebo je bolesť príliš intenzívna, je potrebné kontaktovať lekára – môže sa totiž jednať o zápal žlčníka alebo žltačku.
Ak vás počas sviatkov pochytí žlčníkový záchvat, základom liečby je dodržiavať prísnu hladovku a následne pokračovať v nízkotukovej diéte. Odporúča sa vynechať konzumáciu mastných, vyprážaných jedál, olejov, masla, vajíčok, semien, ako i čerstvého a kysnutého pečiva. Chudé biele mäso a zeleninu možno šetrne pripraviť dusením alebo na pare. Samozrejmosťou je dodržiavanie pitného režimu, najmä dostatočný príjem čistej, neperlivej vody alebo bylinných čajov, napríklad z repíka, rumančeka, mäty, púpavy, čakanky, pestreca alebo jablčníka.
Proti bolesti, ktorú spôsobujú kŕče (spazmy) hladkých svalov žlčníka, pomôžu voľnopredajné lieky zo skupiny spazmolytík, ako butylskopolamín alebo drotaverín. Lekár vám môže predpísať i kombináciu spazmolytika s analgetikom (napr. pitofenónu s metamizolom). Tvorbu žlče v pečeni a jej správne vylučovanie zo žlčníka podporia aj liečivá zo skupiny choleretík a cholekinetík, ktoré obsahujú fenipentol, hymekromón alebo prírodné bylinné silice (α-pinén, β-pinén, kamfén, cineol, mentón, mentol, borneol). Tieto látky navyše pôsobia aj hepatoprotektívne, čo znamená, že chránia a regenerujú pečeň.
Rady na záver
Aby ste cez Vianoce neskončili s nepríjemnou bolesťou brucha, pálením záhy alebo žlčníkovým záchvatom, pamätajte, že základom v stravovaní je striedmosť. Hoci plné stoly chutného jedla na Vianoce zvádzajú k častejšej konzumácii väčšieho množstva potravy, skúste im odolať a ani cez sviatky sa neprejedať. Do jedálnička zaraďte dostatok vlákniny vo forme ovocia, zeleniny a celozrnných potravín. Namiesto posedávania a vylihovania na gauči využité voľné dni na prechádzku na čerstvom vzduchu alebo zimné športy – pohyb totiž výborne naštartuje trávenie a prospeje celkovému fyzickému i psychickému zdraviu.
Trápia vás iné tráviace problémy?
Plynatosti, zvracaniu, hnačke či zápche v dôsledku prejedenia z vianočných dobrôt sme sa povenovali v ďalšom článku. Prečítajte si, ako si od týchto ťažkostí uľaviť a čo vám môže pomôcť.
Zdroje použité v článku:
1. KUŽELA, L. a OLTMAN, M. Gastroezofágová refluxová choroba. Via practica 2008; 5(10): 410-412
2. MARTINČEKOVÁ, M. Možnosti liečby porúch trávenia. Praktické lekárnictvo 2012; 2(2): 70-71
3. Heartburn. In: my.clevelandclinic.org [online] [cit. 6.12.2022]. Dostupné na: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/9617-heartburn-overview
4. VALUSSI, M. Functional foods with digestion-enhancing properties. Int J Food Sci Nutr 2012; 63 Supplp 1: 82-9
5. SIGMON, D.F.; DAYAL, N. a MESEEHA M. Biliary Colic. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island(FL): Stat Pearl Publishing; 2022