Zdržiavanie moču môže byť nebezpečné. Prečo by ste s návštevou toalety nemali čakať a kedy je zadržiavanie moču problémom?
Zrejme každý z nás sa raz za čas dostane do situácie, kedy aj napriek silnému nutkaniu „odskočiť si na malú“, musí vydržať. Pokiaľ zadržiavate moč raz za čas a na krátku dobu, ide v podstate o bežnú a nie práve nebezpečnú záležitosť. Ak však moč zadržiavate často a dlho, môžete si spôsobiť nemalé problémy. Zistite viac o následkoch zadržiavania moču a tiež o retencii – diagnóze, pri ktorej moč zadržiavate, aj keď by ste nechceli. Máme pre vás tiež pár tipov, ako pomôcť zlepšiť zdravie vašej močovej sústavy a zmenšiť tak riziko retencie, ale i inkontinencie.
Aký má močový mechúr objem?
Močový mechúr je svalový vak, ktorý zbiera a zhromažďuje odpadové látky vylúčené z obličiek. Z neho potom tieto odpadové látky vo forme moču, odchádzajú močovou trubicou von z tela. Nie všetci ľudia majú rovnako veľký objem mechúra. Na jeho veľkosť totiž vplýva viacero faktorov, ako napríklad vek, pohlavie, ale aj stupeň jeho naplnenia.
Priemerný objem močového mechúra je zhruba 250 až 300ml, pri roztiahnutí sliznice sa do neho však dokáže zmestiť aj 1500ml. Keď sa váš močový mechúr naplní, telo dostáva signál k jeho vyprázdneniu, čo pociťujete ako nutkanie na močenie. V ideálnom prípade by ste mali ísť denne „na malú“ potrebu zhruba 7 až 8-krát. Pokiaľ aj napriek nutkaniu na toaletu nejdete, hovoríme o zadržiavaní moču. Zadržiavanie moču môže byť dobrovoľné alebo nedobrovoľné.
Dobrovoľné zadržiavanie moču – prečo by ste nemali zadržiavať moč?
Zadržiavanie moču nie je zdravé. Samozrejme, že sú situácie, kedy sa tomu tak úplne vyhnúť nedá – napríklad pri dlhšej ceste autom alebo autobusom alebo zápche na diaľnici. Pokiaľ by ste však moč zadržiavali pravidelne a dlhodobo, môžete si spôsobiť závažné zdravotné problémy. Medzi najčastejšie patria:
- Inkontinencia – časté zadržiavanie moču spôsobí postupné ochabovanie svalstva mechúra a následný vznik úniku moču.
- Zápal mechúra – moč obsahuje odpadové látky a zadržaný moč vytvára ideálne prostredie pre vznik zápalu mechúra.
- Močové kamene – vysoký obsah minerálov v moči zapríčiňuje vznik močových kameňov.
- Otrava krvi – ak sa nevyplavený moč vracia späť do obličiek, môže spôsobiť otravu krvi.
Všetko, čo potrebujete vedieť o inkontinencii na jednom mieste
Navštívte Svet inkontinencie na eTabletke a objavte zaujímavé i poučné články, množstvo rád a tipov na produkty, ktoré vám pomôžu žiť plnohodnotný život aj s inkontinenciou.
Nedobrovoľné zadržiavanie moču – retencia
Sú prípady, kedy nie je zadržiavanie moču dobrovoľné a dokonca ani vedomé. Väčšinou ide o následok zdravotného problému alebo diagnózy. Pokiaľ teda moč nezadržiavate dobrovoľne, ale z nejakého dôvodu nedochádza k jeho odtekaniu a hromadí sa v niektorej časti močovej sústavy, hovoríme o nedobrovoľnom zadržiavaní moču. Tento jav sa odborne nazýva retencia a prejavuje sa tým, že človek nie je aj napriek silnému nutkaniu na močenie schopný spontánne alebo úplne moč vylúčiť.
Retenciu môže spôsobovať viacero zdravotných stavov, napríklad:
- infekčné a chronické zápaly močovej sústavy,
- tehotenstvo,
- zväčšená prostata,
- onkologické ochorenia,
- neurologické ochorenia,
- zrasty v močových cestách,
- močové kamene,
- zrazeniny,
- zúženie močovej trubice,
- nádor1.
Akútna retencia
Pri dlhodobom nedobrovoľnom zadržiavaní moču hovoríme o chronickej retencii. V niektorých prípadoch sa však objaví aj akútna retencia, pri ktorej dochádza k náhlej neschopnosti vymočiť sa, sprevádzanej intenzívnymi bolesťami v podbrušku. Ide o vážny stav, pri ktorom je nevyhnutné vyhľadať lekársku pomoc.
Ako prebieha diagnostika a liečba retencie?
- Anamnéza a fyzické vyšetrenie – lekár na základe vašich symptómov, dĺžky ich trvania a tiež predošlého užívania liekov, zhodnotí váš stav a určí pravdepodobnú diagnózu. Následne môže odporučiť ďalšie vyšetrenia a testy.
- Ultrazvuk močového mechúra – pomocou tohto vyšetrenia lekár dokáže zmerať, koľko moču zostáva po močení v mechúre.
- Cytoskopia – predstavuje vyšetrenie pomocou sondy zavedenej do močovej trubice. Lekárovi umožní skontrolovať zjazvenie močovej trubice a mechúra a tiež blokácie spôsobené kameňom, zväčšenou prostatou, prípadne nádorom.
- Urodynamické testy – využíva sa pri nich katéter, ktorým sa zaznamenáva tlak v močovom mechúre. To pomáha určiť, ako dobre sa mechúr pri močení vyprázdňuje, toto meranie pomáha tiež určiť rýchlosť prúdenia moču.
- EMG – elektromyografia sa vykonáva pri podozrení na neurologický pôvod retencie. Pri tomto vyšetrení sa využívajú senzory na meranie elektrickej aktivity svalov a nervov močového mechúra a uterálneho zvierača.
- PSA – tento test na špecifický prostatický antigén sa vykonáva v rámci skríningu rakoviny prostaty. V prípade, že je jeho hladina zvýšená, pokračuje sa ďalšími vyšetreniami ako transrektálny ultrazvuk či biopsia tkaniva prostaty.3
Liečba závisí od závažnosti stavu pacienta. Pri menej závažných stavoch môže lekár zvoliť medikamentóznu liečbu a nariadiť režimové opatrenia – najčastejšie ide o pravidelné močenie aspoň každé 4 hodiny a precvičovanie svalstva pomocou Kegelových cvikov.
Závažnejšie prípady sa liečia takzvaným cievkovaním. Ide o nie veľmi obľúbenú, ale veľmi účinnú formu liečby, pri ktorej sa zavedie cievka alebo katéter priamo do mechúra. To umožní úplné odtečenie moču.2
Kegelovými cvikmi posilníte svaly panvového dna
Kegelove cviky pomáhajú ženám i mužom posilniť svaly panvového dna. Prečítajte si, ako ich správne cvičiť.
Ako podporiť zdravie močového mechúra?
Vo väčšine prípravkov a doplnkov na zdravie močových ciest nájdete brusnice. Prečo je to tak? Brusnice majú blahodarný účinok na zdravie močovej sústavy a prevenciu zápalu močových ciest. Pri ich pravidelnom užívaní, prípadne konzumácii čerstvých bobúľ, môžete výrazne znížiť riziko infekcie – brusnice totiž neobsahujú len vitamíny a minerály, ale aj látky s protizápalovými účinkami. Sú teda skvelé v rámci prevencie i ako podporná liečba pri zápale mechúra, ktorý, ako sme už spomenuli vyššie, patrí k následkom zadržiavania moču.
Brusnice môžete prijímať vo viacerých formách – ako čerstvé alebo sušené ovocie, vo forme čaju alebo výživových doplnkov.
Urologické čaje
Pozitívny vplyv na zdravie močových ciest majú aj takzvané urologické čaje. Používajú sa ako doplnková liečba pri zápaloch močových ciest, majú močopudné účinky a pozitívne účinky prejavujú aj pri problémoch s močovými kameňmi. Ak vás trápia počiatočné príznaky zápalu močových ciest, prípadne ste na tento typ ochorení náchylný, môže vám urologický čaj pomôcť pri prevencii.
Nezabúdajte tiež na pravidelný a dostatočný pitný režim. Snažte sa zdravo jesť a mať počas dňa dostatok pohybu – to všetko totiž dokáže ovplyvniť vaše celkové zdravie a aj zdravie vašej močovej sústavy.
Čo je však najdôležitejšie – ak pociťujete, že máte problémy s vylučovaním moču, nehanbite sa navštíviť lekára. Vieme, že tak ako pri inkontinencii, aj pri retencii ide o chúlostivý problém. Pokiaľ sa však problémy s retenciou odhalia v začiatkoch, lekár vám s veľkou pravdepodobnosťou bude vedieť pomôcť natoľko, že sa vyhnete vážnejším a nepríjemnejším následkom a komplikáciám.
Zdroje použité v článku:
1. DUBRAVICKÝ, J., MUDr. MPH. Nikdy by ste nezadržiavali moč, keby ste vedeli toto! In: Urocentrum – Bratislava s.r.o. [online] 2023. [cit 09-22-2023]. Dostupné z: https://urocentrum.sk/poradna/nikdy-by-ste-nezadrziavali-moc-keby-ste-vedeli-toto/
2. Pozor na retenciu moču: Čo vám hrozí, ak často a dlho zadržiavate moč? 2022. In: tena.sk [online] [cit. 09-22-2023]. Dostupné z: https://www.tena.sk/tenalady/o-inkontinencii/clanky/retencia-mocu-a-jej-priciny
3. Urinary Retention. In: my.clevelandclinic.org [cit. 08-15-2023]. Dostupné z: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/15427-urinary-retention