Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Ako bojovať s bolesťou zubov?

Bolesť zubov je špecifická, veľmi nepríjemná, a často aj veľmi silná bolesť lokalizovaná v ústnej dutine. Bolesť zubov ako taká sa dá rozdeliť na dve základné oblasti, a to na bolesť zubov pred návštevou zubára a bolesť zubov po návšteve zubára. Asi budú mnohí sklamaní, ale správna terapia na bolesť zubov je založená na jedinom účinnom spôsobe – na návšteve odborníka na zuby – zubného lekára.

Návštevy zubného lekára sa nemusíte báť

Dnešná moderná doba už dokáže odstrániť problém, ktorý sa vyskytuje aj u mnohých dospelých pacientov – strach zo zubára. Zubní lekári poskytujú všetky dostupné a bezpečné spôsoby, ako zákrok pacientovi spríjemniť a spraviť ho čo najcitlivejší, a tiež čo najmenej bolestivý. V mnohých zubných centrách vám dokonca ponúknu nielen lokálnu, ale aj celkovú anestézu, samozrejme pokiaľ je na to racionálny dôvod.

Čo pomáha na bolesť zubov?

Pokiaľ vás zastihla náhla a akútna bolesť zuba, môžete sa obrátiť na zubnú pohotovosť. Ak však chcete zájsť k svojmu zubárovi a potrebujete nejaký čas preklenúť bezbolestne, je vhodné aplikovať si analgetiká – lieky proti bolesti. Okrem analgetík pomáhajú na zubnú bolesť aj studené obklady.

Skupina analgetík poskytuje široké spektrum liečiv. Čím je bolesť silnejšia, tým treba vybrať silnejšie liečivo. Vnem intenzity bolesti je skutočne individuálny. Zo základných liečiv sa dá na bolesť zuba aplikovať liek s obsahom nasledovných liečiv:

  • kyselina acetylsalicylová,
  • ibuprofén,
  • naproxén,
  • diklofenak,
  • paracetamol.

Pri krátkodobom užívaní sú všetky tieto liečivá bezpečné, pričom však majú svoje kontraindikácie, ktoré by ste mali konzultovať s lekárnikom. Zo základných pravidiel však platí, že paracetamol sa neodporúča pacientom s pridruženými ochoreniami pečene. Ostatné liečivá by sa nemali podávať pri aktívnom vredovom ochorení či pri identifikovanom poškodení obličiek.

Pri bolesti zubov sa mnohokrát uplatňujú kombinácie liečiv, ktoré zosilňujú efekt základného liečiva, ako je napríklad kofeín či kodeín. Voľnopredajné kombinácie s kodeínom sa všeobecne považujú za najsilnejšie formy analgetík, avšak pridaním kodeínu k analgetikám treba myslieť aj na možné nežiaduce účinky či zmeny schopnosti viesť motorové vozidlá.

Pri bolesti zubov a aplikácii analgetík treba striktne dodržiavať terapeutické dávkovanie, liečivá bez odporúčania nekombinovať, nezvyšovať dávky ani neužívať s alkoholom. Pri neracionálnom užívaní analgetík môže nastať predávkovanie.

Sprevádza bolesť zubov aj opuch? Návštevu lekára neodkladajte

Ak je bolesť sprevádzaná aj opuchom, nie je skutočne inej cesty, ako navštíviť lekára čím skôr. Opuch je spôsobený zápalom, ktorý sa vyskytol pri zube a treba čím skôr aplikovať antimikrobiálnu liečbu – antibiotiká. Pri opuchu sa môže problematický zub aj navŕtať. Jeho otvorením sa dopomôže k vyplaveniu hnisu a následne sa zub uzatvorí liečivou vložkou a po čase plombou.

Návštevu zubára ste zvládli, ale po zákroku vás ešte stále zuby bolia?

Okrem opätovného požitia analgetík sa dajú použiť aj liečivé ústne vody s obsahom diklofenaku alebo liečivej šalvie. Zo starých bylinárskych spisov sa odporúča žutie kvetových hlavičiek z klinčekov (nie to tvrdé ale tú mäkkú vrchnú časť z korenia do vareného vína). Použiť môžete aj klinčekovú silicu.

Bolesť zubov je nepríjemná, bolestivá, obmedzuje v spánku, jedení, a skutočne jedinou racionálnou terapiou na jej odstránenie je návšteva lekára. Podávanie analgetík by malo slúžiť iba na úľavu pred návštevou lekára a po jeho zásahu. Aplikovanie analgetík neodstráni príčinu bolesti zubov. Nekvalitný chrup a zápal v ústnej dutine môže spôsobiť aj ďalšie ochorenia, ako sú ochorenia gastrointestinálneho traktu. Dlhodobý zápal v organizme zase môže spôsobiť následné ochorenie srdca či zhoršiť kvalitu imunitného systému. Bolesť zubov preto v žiadnom prípade nepodceňujte.

Neprehliadnite