Mávate zmeny nálad súvisiace s hormonálnymi výkyvmi v období pred menštruáciou? Ako ich zvládnuť pomocou homeopatie?
PMS je skratka pre predmenštruačný syndróm, označujúci kombináciu fyzických, emocionálnych a psychických príznakov, ktoré sa u žien objavujú v dňoch alebo týždňoch pred menštruáciou. Odhaduje sa, že až 90 % žien pociťuje počas reprodukčného obdobia aspoň niektoré príznaky PMS.
Pre väčšinu žien je táto fáza menštruačného cyklu najnáročnejšia. Obzvlášť ak sa vyskytuje široké spektrum nepríjemných fyzických a psychických pocitov. Ženám pridáva na komplikovanosti aj fakt, keď krvácanie nie je pravidelné, či už prichádza častejšie alebo mešká. Mnohé si vydýchnu až vtedy, keď sa cyklus blíži ku koncu a menštruácia sa skončí.
Čo spôsobuje PMS?
Presná príčina PMS nie je úplne objasnená. Predpokladá sa, že súvisí s hormonálnymi výkyvmi, najmä so zmenami hladín estrogénu a progesterónu počas menštruačného cyklu. Tieto hormonálne zmeny môžu ovplyvniť neurotransmitery, ako je serotonín, ktorý zohráva úlohu pri regulácii nálady.
Vplyv PMS na náladu u ženy
Jedným z najčastejšie diskutovaných aspektov PMS je jeho vplyv na náladu. Výkyvy nálady sú charakteristickým príznakom PMS a môžu sa pohybovať od miernych až po závažné. Niektoré ženy môžu v tomto období pociťovať podráždenosť, úzkosť alebo náladovosť. Tieto zmeny nálady môžu ovplyvniť vzťahy, prácu a celkovú pohodu.
Každá sme iná
Závažnosť a špecifické príznaky PMS sa môžu u jednotlivých žien veľmi líšiť, a to dokonca aj v závislosti od jednotlivých cyklov tej istej ženy. Na to, ako sa PMS prejavuje, môžu vplývať faktory ako stres, strava, cvičenie a celkový zdravotný stav.
Ako zvládnuť PMS?
Zvládanie PMS, a s ním spojených výkyvov nálad, často zahŕňa kombináciu zmien životného štýlu, napríklad:
- Pravidelné cvičenie
- Vyvážená strava
- Techniky na zníženie stresu
- Dostatok spánku
Niektoré ženy môžu nájsť úľavu od príznakov aj pomocou voľnopredajných liekov proti bolesti, hormonálnej antikoncepcie alebo iných liekov predpísaných poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.
Vedeli ste, že…
Je nevyhnutné, aby sa ženy, ktoré pociťujú výrazné výkyvy nálad alebo iné rušivé príznaky spojené s PMS, poradili s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti. Ten môže poskytnúť správnu diagnózu, vylúčiť akékoľvek základné ochorenia a ponúknuť návod na účinné zvládanie príznakov.
Zmierniť príznaky, ktoré výrazne zasahujú do života ženy môže pomôcť aj šetrná homeopatia
V každom prípade je vhodné nasadiť nenávykový a neutlmujúci SÉDATIF PC, 2 tablety 3-krát denne. Ďalej sa odporúča:
- V prípade podráždenosti a návalov tepla: LACHESIS MUTUS 15CH, 5 granúl každý večer pred spaním. Následne od 16. dňa cyklu 5 granúl ráno a večer.
- V prípade depresívneho stavu s uzatváraním sa do seba: SEPIA OFFICINALIS 15CH, 5 granúl každý večer pred spaním. Následne od 16. dňa cyklu 5 granúl ráno a večer.
- V prípade podráždenosti, kŕčov a bolesti chrbta: ACTAEA RACEMOSA 15CH, 5 granúl každý večer pred spaním. Následne od 16. dňa cyklu 5 granúl ráno a večer.
E-book Homeopatia do vrecka:
Viac o homeopatii sa dočítate aj v e-booku Homeopatia do vrecka, ktorý vám ponúkame na stiahnutie.
Sédatif PC je voľnopredajný homeopatický liek. Pred použitím lieku si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa. O správnom použití sa poraďte so svojim lekárom alebo lekárnikom.
Lachesis mutus 15CH, Sepia officinalis 15CH, Actaea racemosa 15CH sú voľnopredajné jednozložkové homeopatické lieky. Okrem uvedených riedení sa môžu použiť aj iné riedenia, no v takomto prípade je použitie veľmi individuálne a dávkovanie spadá do rúk odborníka – lekárnika alebo lekára. Zdroj: Materia medica homeopatica.