Ako pripraviť svoje chodidlá na leto? Zbavte sa zhrubnutej kože, mykózy či popraskaných piat
Slnko zapadá neskôr, ručička teplomera ukazuje každým dňom vyššie teploty, a to značí len jedno – pomaly, ale isto sa blíži sandálová sezóna. Aj vy sa už neviete dočkať, kedy si obujete svoje obľúbené sandále či šľapky a budete si vychutnávať teplé slnečné dni? Pozrite sa s nami na to, ako si chodidlá čo najlepšie pripravíte na sezónu.
Prečo si chodidlá zaslúžia špeciálnu starostlivosť?
Predstavte si, koľkokrát ste si večer sadli na gauč a povzdychli si, že vás strašne bolia nohy. Nohy, a predovšetkým chodidlá, sú na dennej báze vystavené vysokej záťaži a nie vždy úplne ideálnym podmienkam. Malá alebo príliš veľká obuv, materiál, ktorý pokožke nôh nedovolí dýchať, nadmerné státie a nesprávna starostlivosť – to všetko vplýva na to, v akom stave sa vaše nôžky nachádzajú fyzicky, ale aj esteticky.
Možno ste už počuli o tom, že pokožka na chodidlách (a predovšetkým na pätách) nemá mazové žľazy. Ak ste tomu náhodou neverili, je to naozaj tak. Preto máte na pätách a chodidlách vždy najsuchšiu kožu. Hlavne počas zimných mesiacov, kedy máte nohy neustále skryté v hrubých ponožkách a topánkach, dostávajú chodidlá „zabrať“. Pokiaľ teda chcete mať v sandálikoch krásne a hladké chodidlá, je potrebné nohy dôkladne ošetriť a pripraviť.
Zmäkčujúci kúpeľ na nohy ako súčasť vašej rutiny
Ruku na srdce – venujete vašim chodidlám toľko starostlivosti a pozornosti, koľko potrebujú? Väčšina ľudí by na túto otázku zrejme odpovedala nie. To, že si chodidlá umyjete počas sprchy, je len minimum, ktoré by ste pre ne mali robiť. Predovšetkým v prípade, že mávate problémy s mykózou či suchými a popraskanými pätami, mali by ste nohám dopriať pravidelne aj špeciálny kúpeľ.
Vyskúšajte rôzne soli. Populárna je napríklad epsomská alebo levanduľová soľ, soľ z mŕtveho mora, a potom tiež zmesi s obsahom harmančeka, nechtíka či dokonca mäty. Takýto kúpeľ nielenže uľaví boľavým nohám, ale pomôže tiež zmäkčiť pokožku a uľahčí vám ďalšiu starostlivosť o nohy. Niektoré soli majú taktiež dezinfekčné a protizápalové účinky. To vám môže pomôcť pri spomínaných problémoch s plesňami.
Preč so zhrubnutou kožou na chodidlách
Zrohovatenie kože je prirodzené, predovšetkým pokiaľ ide o miesta s väčšou mechanickou záťažou, ako sú napríklad ruky či chodidlá. Zhrubnutím, vrstvením a rohovatením sa pokožka totiž chráni pred mechanickým poškodením z vonka. Problémy s nadmerným hrubnutím majú napríklad ľudia trpiaci nadváhou alebo majúci zamestnanie, pri ktorom dlhé hodiny stoja. Rohovatenie však môže súvisieť aj s ochoreniami ako napríklad cukrovka.
Existuje niekoľko spôsobov, ako si so zhrubnutou kožou poradiť. Odporúča sa predovšetkým pravidelná návšteva pedikéra či pedikérky, ktorá sa o vaše chodidlá postará profesionálne. Pokiaľ si ale chcete dať nohy do poriadku sami, siahnite napríklad po exfoliačných ponožkách. Dostupné sú tiež rôzne nástroje na obrusovanie prebytočnej kože či krémiky na jej zmäkčenie a podobne.
Skúšali ste už niekedy exfoliačné ponožky?
Ľudia sa zväčša delia na dva tábory – buď exfoliačné ponožky milujú alebo nenávidia. Ak ste o tejto pomôcke ešte nepočuli, trošku vám ju priblížime. V balení nájdete ponožky a roztok, ktorý do nich nalejete. Exfoliačné ponožky sú ľahké a pohodlné na aplikáciu. Podľa návodu na použitie len:
- vlejete pribalenú tekutinu do ponožky,
- nasadíte ponožku na nohu,
- zaistíte okraje lepiacim prúžkom,
- necháte pôsobiť požadovaný čas.
Pri jednotlivých výrobcoch sa môžu niektoré detaily použitia líšiť, preto si vždy pozorne prečítajte informácie na obale produktu.
Nejaký čas po použití prípravku sa vám začne odlupovať vrchná vrstva pokožky chodidiel a nahradí sa novou jemnou kožou. Práve táto časť procesu mnohých odrádza. Zlupovanie totiž neprebehne naraz, ale trvá niekoľko dní. Konečný výsledok však stojí za tú „trochu neporiadku“.
Upozornenie
Keď sa vám začne zlupovať zhrubnutá vrstva kože, nikdy ju neodstraňujte silou, mohli by ste si poškodiť novú pokožku. Výrobcovia taktiež upozorňujú, že by ste sa po použití exfoliačných ponožiek mali vyhýbať nástrojom na mechanické odstraňovanie zhrubnutej kože.
Pemza na nohy či pilník na päty pomôžu tým, ktorí exfoliačným ponožkám nefandia
Medzi tradičnejšie spôsoby, ako suché päty zbavíte zrohovatenej kože, patria rôzne pilníky, „brúsky“, pemzy a podobne. Pemza je vhodná tiež v rámci prevencie a môžete ju používať po sprche alebo vani. Pokiaľ sa rozhodnete vyskúšať pilníky alebo elektrické odstraňovače stvrdnutej kože, dajte si pozor, aby ste si neublížili a nepoškodili zdravú kožu. Po mechanickom ošetrení si nezabudnite chodidlá ošetriť hydratačným a dobre premasťujúcim krémom. Vyskúšať tiež môžete hydratačné masky a iné prípravky určené na nohy.
Suché chodidlá a popraskané päty si zaslúžia ošetrenie a hydratáciu
Neošetrená zhrubnutá pokožka má tendenciu sa vrstviť, stále sa viac a viac vysušovať až nakoniec popraská. Ak sa vám to niekedy stalo, určite si spomínate, že toto je presne ten moment, kedy začína byť problém so suchými chodidlami bolestivý. Suchá pokožka môže totiž popraskať až „do živého“, krvácať a bolieť pri chôdzi. Okrem toho sú popraskané miesta tiež vhodnou vstupnou bránou pre infekcie a zápaly.
Na ošetrenie a ochranu pokožky pred popraskaním slúžia hydratačné, vyživujúce a zmäkčujúce krémy. Na trhu nájdete všelijaké druhy. Pokiaľ vás však trápia krvácajúce prasklinky na pokožke, dajte pozor, aby ste siahli po produktoch s prírodným zložením. Niektoré krémiky síce krásne voňajú, ale sú parfumované, čo by mohlo pokožku podráždiť.
Vhodné sú prírodné zložky, ako napríklad:
Urea
Aloe vera
Vazelína
Bambucké maslo
Často sa tiež používajú rôzne prírodné oleje (napríklad olivový či kokosový) a glycerín, ktorý patrí k najlepším zvlhčovačom pokožky vôbec.
Ak ste už počuli o kožnej bariére, tak viete, že ide o ochrannú lipidovú vrstvu pokožky. Keďže však vaše chodidlá nemajú mazové žľazy, pätám táto ochranná funkcia chýba. Práve preto nezabúdajte chodidlá krémovať pravidelne. Dodáte im tak výživu, hydratáciu, pomôžete im s ochranou pred vonkajšími vplyvmi a pokiaľ natieranie spojíte aj s masážou, prinesiete im aj úľavu.
Starostlivosť o nechty na nohách
Keď sme si už prešli základné informácie o tom, ako sa starať o chodidlá, starostlivosť o nechty nesmieme vynechať. Hneď ako prvé by sme spomenuli dôležitosť pravidelného zastrihávania nechtov na nohách. Dlhé nechty totiž spôsobujú nepohodlie pri chôdzi, no často sú tiež príčinou zranení a škrabancov. Tieto ranky sú potom ideálnym miestom pre vznik infekcie či mykózy.
Nechty je najlepšie strihať po sprche alebo kúpeli, práve vtedy sú najmäkšie. Či už na zastrihávanie zvolíte manikúrové nožničky alebo klieštiky, to je už len a len na vás. Hovorí sa však, že nechty na nohách je ideálne zastrihávať dorovna, nie do oblúčika. Pokiaľ si nechty zvyknete pilníkovať, počkajte nejakú dobu, kým nechty uschnú a získajú späť svoju pôvodnú pevnosť.
Ako si poradiť s mykózou nechtov?
Mykóza nechtov je veľmi častý problém, ktorý mnohých potrápi práve v horúcich letných mesiacoch. Je tomu tak preto, že mykóza obľubuje teplé a vlhké prostredie. Stačí jedna návšteva spoločných spŕch na kúpalisku a môžete si domov odniesť nepekný suvenír. Aj s mykózou si však dokážete poradiť.
Vyskúšajte napríklad niektorý z liečivých krémov, roztokov alebo lakov na nechty s antimykotickými účinkami. Najlepšie antimykotiká obsahujú kombináciu liečivých látok a zmäkčujúcej urey. Je to dôležité, pretože len keď je necht zmäkčený, dokážu účinné látky preniknúť dostatočne hlboko na to, aby si poradili s plesňovou infekciou.
Chcete vedieť viac o liekoch na mykózu nechtov?
Prečítajte si, prečo mykóza na nechtoch vzniká a ako si vyberiete vhodný liek na boj s ňou.
Potenie nôh
Spomenuli sme, že chodidlá nemajú mazové žľazy, no to neplatí pre tie potné. Na nohách sa nachádza zhruba 250 000 potných žliaz, ktoré dokážu za deň vyprodukovať až pol litra potu. Keď sa pot dostane do kontaktu s baktériami na povrchu ponožky a začne sa rozkladať, vzniká nepríjemný zápach.
Pri boji s potením nôh a nepríjemným zápachom vám môžu pomôcť spreje určené na použitie do topánky i na nohu. Inou obľúbenou možnosťou sú zásypy na nohy. Ich úlohou je pohltiť nielen pach, ale tiež zabrániť vzniku plesní.
Náš tip na záver: Ak chcete celé leto ukazovať krásne a hebké nohy, musíte sa o ne starať naozaj pravidelne. Jedna exfoliačná kúra totiž zázrak nespraví. Pokiaľ však vyššie spomenuté kroky zaradíte do vašej rutiny, výsledok na seba určite nenechá dlho čakať.