Ako sa v lete vyhnúť mykózam? Poradíme vám, ako si užiť leto naplno bez nepríjemného pálenia a svrbenia
Leto je už tu a s ním sa rozbieha dovolenková sezóna. To znamená nielen dovolenky v exotike, ale aj plno výletov, návštev kúpalísk a vodných plôch. Na čo ale často v zápale letných radostí zabúdame? Že práve teplo a vlhko spolu tvoria ideálne podmienky pre vznik mykotických ochorení. U žien ide najčastejšie o vaginálnu mykózu, žiadnym prekvapením však nie sú ani nechtové či kožné mykózy – a tie potrápia aj pánov. Ako sa v lete môžete nepríjemnostiam s mykotickou infekciou vyhnúť? Čítajte ďalej a zistite viac v našom článku.
Mykózy – čo sú vlastne zač?
Mykóza je nepríjemné ochorenie zapríčinené kvasinkami. Existuje viacero druhov mykóz. Niektoré sa týkajú len žien, iné potrápia aj pánov. Jedno majú však spoločné – vedia byť naozaj nepríjemné. Či už ide totiž o nechtovú, kožnú, vaginálnu alebo inú mykózu, sprevádzajú ju príznaky ako pálenie, svrbenie, bolesť, v niektorých prípadoch aj mokvanie a podobne.
Faktory zvyšujúce riziko mykózy v lete
V úvode sme spomenuli, že práve leto je sezóna, v ktorej sa mykózam darí veľmi dobre. Okrem tepla a vlhka na ich vznik vplývajú aj iné faktory:
- Potenie: Asi nepoznáte nikoho, kto by sa počas letných horúčav nepotil, a to bez ohľadu na to, či vykonáva fyzickú aktivitu alebo len sedí v aute, kancelárii či autobuse. Práve potenie je hlavným zdrojom vlhkosti pokožky.
- Nevhodný odev a obuv: Leto by ste mali stráviť vo vzdušnom oblečení a otvorenej obuvi, ktoré pokožke dovolia dýchať. Tesné oblečenie, a navyše v kombinácii so syntetickými materiálmi, zadržiava vlhkosť, neumožní pokožke dýchať a zvyšuje riziko vzniku mykózy.
- Kúpaliská: Schladiť sa v bazéne alebo vyšantiť sa v aquaparku je síce počas leta skvelé, ale nesie to so sebou viacero rizík. Jedným z nich je napríklad obsah chemikálií vo vode. Tie môžu vysušovať a dráždiť pokožku a sliznice. Z iného súdka je zas používanie spoločných spŕch, požičiavanie uterákov či chodenie na boso. Tieto faktory tiež zvyšujú pravdepodobnosť prenosu mykózy.
- Užívanie antibiotík: Aj počas letných mesiacov sa môže stať, že budete musieť užívať antibiotiká. Tie veľmi často ničia nielen škodlivé baktérie, ale aj tie dobré. Platí to predovšetkým pre ženy, u ktorých je rovnováha kvasiniek v pošve veľmi dôležitá. Jej narušenie je taktiež jednou z častých príčin mykotických ochorení.
Ako sa v lete vyhnúť vaginálnej mykóze?
Vaginálna mykóza je jedným z najbežnejších ženských zdravotných problémov. Na ženy nestriehne len na kúpaliskách či v saunách, ale neraz potrápi aj tehuľky či ženy s oslabenou imunitou. Prejavuje sa:
- svrbením, pálením a opuchom v intímnej oblasti,
- pálením počas močenia,
- bolestivosťou počas styku aj všeobecne,
- výtokom bielej farby a hrudkovitej konzistencie,
- nepríjemným zápachom.
S prevenciou vaginálnej mykózy v lete vám pomôže hneď niekoľko zásad:
1. V prvom rade by ste mali nosiť priedušné bavlnené nohavičky. Dajte zbohom tesnému oblečeniu a radšej siahnite po sukni, šatách či voľných letných nohaviciach zo vzdušného ľahkého materiálu.
2. Kľúčové je tiež dodržiavanie hygieny. Pravidelná hygiena je samozrejme základ, v lete sa však môže stať, že si rýchlu sprchu budete musieť dať aj viackrát do dňa. Na umývanie používajte len vodu alebo jemné mydlo určené na intímne partie, ideálne bez dráždivých látok, parfumácie a podobne.
3. Ak sa chystáte na kúpalisko, mali by ste sa snažiť tráviť čo najmenej času v mokrých plavkách. Po kúpaní sa čo najskôr prezlečte do suchého oblečenia. Ideálne je, ak máte možnosť sa pred prezlečením osprchovať a poriadne osušiť. Na rýchlu hygienu vám môžu dobre poslúžiť aj intímne čistiace obrúsky.
4. Vyhnúť sa vaginálnej mykóze v lete vám pomôžu aj probiotiká. Obsahujú živé baktérie prispievajúce k obnove rovnováhy kvasiniek, a tým pádom aj k zníženiu rizika infekcie. Probiotiká navyše podporujú zdravé trávenie a imunitný systém.
Mykóza u mužov – nejde o mýtus
Aj keď sa pri slove mykóza väčšinou hovorí o ženskom zdraví, mykóza intímnych partií existuje aj u pánov. Čo sa týka opatrení, platia pri mykóze u mužov podobné pravidlá – voľné priedušné oblečenie, častejšia hygiena a čo najmenej času stráveného v mokrom oblečení.
Vyhnite sa v lete problémom s nechtovou mykózou
Nechtová mykóza sa nazýva aj onychomykóza. Postihuje nechty rúk aj nôh, častejšie sa však vyskytuje práve na nohách. Prejavuje sa zmenou farby a zhrubnutím postihnutého nechta, jeho zvýšenou lámavosťou a olupovaním. Neliečená, prípadne nedostatočne alebo nesprávne liečená nechtová mykóza, môže viesť až k oddeleniu nechta od nechtového lôžka.
Nechtovú mykózu môžete, podobne ako tú vaginálnu, dostať viacerými spôsobmi. K prenosu infekcie dochádza veľmi často na spomínaných kúpaliskách, v saunách a podobne. Svoju úlohu zohráva aj vlhko, teplo, nevhodná obuv a nedostatočná hygiena. Ako sa mykóze nechtov vyhnúť?
- Udržujte nohy v suchu: Opäť platí, že vlhkosť je pre kvasinky raj, a preto si nohy po kúpaní, sprchovaní či plávaní poriadne osušte – najmä medzi prstami.
- Zvoľte vhodnú obuv: V lete siahnite po sandáloch, žabkách, šľapkách, prípadne inej vzdušnej obuvi, v ktorej sa vám noha bude vetrať.
- Striedajte obuv: Majte vždy viac párov letnej obuvi, aby ste ju v prípade potreby mohli nechať poriadne vyvetrať a vyschnúť.
- Zaobstarajte si sprej proti plesniam: V rámci prevencie i podozrenia na začínajúci zápal alebo nechtovú mykózu siahnite po špeciálnych sprejoch. Aplikujú sa jednoducho a pomôžu vám predísť vážnejším komplikáciám. Niektoré z týchto sprejov možno použiť aj do topánok pre ešte vyšší preventívny účinok.
- Pravidelne sa starajte o nechty a správne ich strihajte: Dlhé nechty môžu spôsobiť ranky a zvyšovať riziko infekcie. Nechty na prstoch na nohách strihajte dorovna, nie do oblúka. Zaoblené nechty totiž často spôsobujú bolestivé zarastanie nechtov.
Čo robiť, ak sa vám mykóza na nechtoch predsa len objaví?
Pokiaľ je mykóza len v začiatkoch, prípadne nepostihla viac ako 1/3 nechta, pravdepodobne si s ňou zvládnete poradiť aj doma. Na jej liečbu slúžia prípravky s obsahom antimykotík a zmäkčujúcich zložiek. Nájdete ich napríklad v špeciálnych lakoch na mykózu nechtov.
Okrem lakov sú dostupné aj rôzne masti, spreje, séra či dokonca náplasti. Vyberať si teda môžete buď podľa preferovaného spôsobu aplikácie, alebo podľa účinkov a zloženia jednotlivých prípravkov.
Upozornenie:
Pokiaľ sa vám mykóza na nechtoch zhoršuje a postihuje už viac ako tretinu nechta, prípadne sa rozšíri aj na ďalšie nechty, s návštevou lekára nečakajte.
Na záver pre vás máme ešte jednu malú radu:
Ak ste náchylný na vznik mykózy, noste si vždy svoj vlastný uterák a s nikým ho nezdieľajte. Na kúpaliská, do plavární, sáun či iných spoločných zariadení si vždy noste vlastné šľapky a nevstupujte do týchto priestorov bosý. Veríme, že keď sa budete držať našich praktických rád, budete si môcť leto užiť naplno, bez starostí a nepríjemností spojených s mykózou.