Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Ako sa v lete vyhnúť mykózam? Poradíme vám, ako si užiť leto naplno bez nepríjemného pálenia a svrbenia

  • Potenie: Asi nepoznáte nikoho, kto by sa počas letných horúčav nepotil, a to bez ohľadu na to, či vykonáva fyzickú aktivitu alebo len sedí v aute, kancelárii či autobuse. Práve potenie je hlavným zdrojom vlhkosti pokožky.  
  • Nevhodný odev a obuv: Leto by ste mali stráviť vo vzdušnom oblečení a otvorenej obuvi, ktoré pokožke dovolia dýchať. Tesné oblečenie, a navyše v kombinácii so syntetickými materiálmi, zadržiava vlhkosť, neumožní pokožke dýchať a zvyšuje riziko vzniku mykózy.
  • Kúpaliská: Schladiť sa v bazéne alebo vyšantiť sa v aquaparku je síce počas leta skvelé, ale nesie to so sebou viacero rizík. Jedným z nich je napríklad obsah chemikálií vo vode. Tie môžu vysušovať a dráždiť pokožku a sliznice. Z iného súdka je zas používanie spoločných spŕch, požičiavanie uterákov či chodenie na boso. Tieto faktory tiež zvyšujú pravdepodobnosť prenosu mykózy.
  • Užívanie antibiotík: Aj počas letných mesiacov sa môže stať, že budete musieť užívať antibiotiká. Tie veľmi často ničia nielen škodlivé baktérie, ale aj tie dobré. Platí to predovšetkým pre ženy, u ktorých je rovnováha kvasiniek v pošve veľmi dôležitá. Jej narušenie je taktiež jednou z častých príčin mykotických ochorení.

Ako sa v lete vyhnúť vaginálnej mykóze?

Vaginálna mykóza je jedným z najbežnejších ženských zdravotných problémov. Na ženy nestriehne len na kúpaliskách či v saunách, ale neraz potrápi aj tehuľky či ženy s oslabenou imunitou. Prejavuje sa:

  • svrbením, pálením a opuchom v intímnej oblasti,
  • pálením počas močenia,
  • bolestivosťou počas styku aj všeobecne,
  • výtokom bielej farby a hrudkovitej konzistencie,
  • nepríjemným zápachom.
vaginalna mykoza

Mykóza u mužov – nejde o mýtus

Aj keď sa pri slove mykóza väčšinou hovorí o ženskom zdraví, mykóza intímnych partií existuje aj u pánov. Čo sa týka opatrení, platia pri mykóze u mužov podobné pravidlá – voľné priedušné oblečenie, častejšia hygiena a čo najmenej času stráveného v mokrom oblečení.

Vyhnite sa v lete problémom s nechtovou mykózou

Nechtová mykóza sa nazýva aj onychomykóza. Postihuje nechty rúk aj nôh, častejšie sa však vyskytuje práve na nohách. Prejavuje sa zmenou farby a zhrubnutím postihnutého nechta, jeho zvýšenou lámavosťou a olupovaním. Neliečená, prípadne nedostatočne alebo nesprávne liečená nechtová mykóza, môže viesť až k oddeleniu nechta od nechtového lôžka.

mykoza na nechtoch
  • Udržujte nohy v suchu: Opäť platí, že vlhkosť je pre kvasinky raj, a preto si nohy po kúpaní, sprchovaní či plávaní poriadne osušte – najmä medzi prstami.
  • Zvoľte vhodnú obuv: V lete siahnite po sandáloch, žabkách, šľapkách, prípadne inej vzdušnej obuvi, v ktorej sa vám noha bude vetrať.
  • Striedajte obuv: Majte vždy viac párov letnej obuvi, aby ste ju v prípade potreby mohli nechať poriadne vyvetrať a vyschnúť.
  • Zaobstarajte si sprej proti plesniam: V rámci prevencie i podozrenia na začínajúci zápal alebo nechtovú mykózu siahnite po špeciálnych sprejoch. Aplikujú sa jednoducho a pomôžu vám predísť vážnejším komplikáciám. Niektoré z týchto sprejov možno použiť aj do topánok pre ešte vyšší preventívny účinok.
  • Pravidelne sa starajte o nechty a správne ich strihajte: Dlhé nechty môžu spôsobiť ranky a zvyšovať riziko infekcie. Nechty na prstoch na nohách strihajte dorovna, nie do oblúka. Zaoblené nechty totiž často spôsobujú bolestivé zarastanie nechtov.

Upozornenie:

Pokiaľ sa vám mykóza na nechtoch zhoršuje a postihuje už viac ako tretinu nechta, prípadne sa rozšíri aj na ďalšie nechty, s návštevou lekára nečakajte.

Neprehliadnite