Ako zistím, že som celiatik? Prečítajte si, ako prebiehajú testy na celiakiu doma i u lekára
O celiakii a iných formách citlivosti na lepok sa v súčasnosti hovorí čoraz viac, nakoľko stále stúpa počet ľudí, ktorí musia lepok zo svojho jedálnička vylúčiť. Ako ale zistíte, že celiakiu máte? Jednoznačne charakterizovať príznaky, ktoré by boli u každého celiatika rovnaké, nevieme, pretože sa u každého môže prejaviť trošku inak. Zhrnuli sme však pre vás tie najdôležitejšie symptómy indikujúce celiakiu a zozbierali základné informácie o diagnostike tohto ochorenia.
Celiakia a strašiak lepok – čo spôsobujú v tele celiatika?
Pred tým, ako sa pustíme do samotných príznakov, testov a diagnostiky, mali by sme si v krátkosti pripomenúť pár dôležitých vecí o celiakii. Ide o ochorenie, ktoré si mnohí mýlia s intoleranciou či alergiou na lepok. Najbližšie má celiakia k intolerancii, nakoľko zdieľajú niekoľko spoločných príznakov. Celiakia je však závažnejšia a nebezpečnejšia. Dochádza pri nej k zápalu v tenkom čreve a jeho následnému poškodzovaniu. To má za následok malabsorpciu živín z prijatej potravy a vznik pridružených zdravotných ťažkostí.
Príznaky celiakie: Pri akých symptómoch by ste mali spozornieť?
Celiakia sa môže prejaviť v každom veku. Niekedy je diagnostikovaná už malým detičkám, inokedy prekvapí človeka až v dospelosti. Vplýva na to viacero faktorov, na čele s dedičnosťou. Pokiaľ má u vás v rodine niekto celiakiu, šanca, že na ňu máte predispozíciu, je o dosť vyššia. Aké príznaky by ste teda mali sledovať, ak máte podozrenie, že vám lepok nerobí dobre?
Medzi najčastejšie príznaky celiakie patria problémy súvisiace s tráviacou sústavou:
Hnačka
Zápcha
Nadúvanie
Borborygmy (hlasné zvuky pri pohybe čriev)
Úbytok na váhe
Poruchy rastu (u malých detí)
Bolesti brucha
Únava a slabosť
Nie u každého celiatika sa však musia prejaviť práve črevné problémy. Veľmi často sa stáva, že sa celiakiu podarí odhaliť až na základe atypických symptómov. Tie môžu súvisieť s hormonálnou sústavou, nervovou sústavou či kožnými problémami a veľmi často sú spôsobené malabsorpciou živín. Medzi atypické príznaky patrí napríklad:
- chudokrvnosť, čiže nedostatok železa,
- problémy s rednutím kostí,
- neurologické problémy ako ataxia, motorická slabosť, strata citlivosti a mravčenie,
- dermatitis herpetiformis Duhring, čo je kožná manifestácia celiakie,
- hormonálne problémy – u žien zahŕňajú problémy s plodnosťou, oneskorenie alebo stratu menštruácie a u pánov problémy s potenciou,
- časté sú tiež bolesti hlavy, závraty či chronická únava.1
Ďalšou skupinou sú bezpríznakoví ľudia, ktorí nepociťujú žiadnu zmenu, ťažkosti či symptómy celiakie a k diagnostike dôjde viac-menej náhodne popri iných vyšetreniach a testoch.
Chcete vedieť o príznakoch celiakie viac?
Prečítajte si náš článok a zistite viac o tom, kedy a ako sa celiakia môže prejaviť, aké formy toto ochorenie má a mnoho iného.
Upozornenie:
Pokiaľ vás trápia niektoré z vyššie spomenutých príznakov, odporúčame vám konzultovať vaše podozrenie s lekárom. Rozhodne neprechádzajte na trvalo bezlepkovú stravu bez predchádzajúcej lekárskej diagnostiky.
Testy na celiakiu a jej diagnostika
Extistujú 2 skupiny testov, ktoré vám pomôžu odhaliť celiakiu:
1. Domáce testy alebo samotesty na celiakiu
Domáce samotestovanie má byť len prvým krokom k návšteve lekára a diagnostike ochorenia. Pokiaľ vás trápia nešpecifické príznaky a nie ste si istý, čo presne sa s vami deje, môžu vás domáce samotesty naviesť na správnu cestu.
Niektorí k domácim testom zaraďujú aj určitú formu eliminačnej diéty, to znamená, že sa vynechaním potraviny alebo skupiny potravín sleduje prípadné zlepšenie stavu. Môže to pomôcť pri alergiách a intoleranciách, ako príklad by sme uviedli intoleranciu na lepok. Avšak pri celiakii by ste pravdepodobne museli prejsť na vyložene bezlepkovú stravu a zlepšenie by nastalo až po mesiacoch – tu ale musíme opäť pripomenúť, že nie je vhodné vylúčiť lepok zo stravy bez toho, aby vám to odporučil lekár.
Upozornenie
Dlhodobé vylúčenie lepku zo stravy u ľudí, ktorí nemajú potvrdenú žiadnu formu citlivosti alebo neznášanlivosti lepku, môže viesť k postupnému vzniku intolerancie na lepok.
Prečo nie je bezlepková strava vhodná pre zdravých ľudí?
Prečítajte si, prečo nie je vhodné, aby ľudia bez potvrdenej celiakie dodržiavali bezlepkovú diétu.
Domáci samotest na celiakiu
Bezpečnou formou testu na domáce použitie sú domáce samotesty na celiakiu. Sú v celku jednoduché na použitie a dokážu z malého množstva krvi určiť prítomnosť protilátok indikujúcich celiakiu. Tieto samotesty si viete zakúpiť v lekárni a dokonca aj v niektorých drogériách. U nás v e-shope dostanete kúpiť test na neznášanlivosť lepku Veroval a Celiatik test.
Testy fungujú na podobnom princípe, v niektorých bodoch sa však môžu líšiť. Preto si vždy pozorne prečítajte návod a použitie a postupujte presne podľa inštrukcií.
Vo všeobecnosti samotest prebieha tak, že si pomocou lancety odoberiete z prsta kvapku krvi, ktorú zmiešate s pribaleným roztokom a prenesiete na testovaciu doštičku. Z nej potom po určitom čase odčítate hodnoty.
2. Test na celiakiu u lekára
Ak vám vyšiel pozitívny samotest, vaše ďalšie kroky by mali smerovať k lekárovi. Samotesty totiž majú síce vysokú presnosť, ale rozhodne nenahrádzajú vyšetrenie a testy vykonávané lekárom. U dospelých ľudí je možné presne stanoviť diagnózu jedine po krvných testoch a gastroenterologickom vyšetrení.1
Krvné testy na celiakiu
Lekár vám odoberie vzorku krvi a pošle do laboratória, kde budú vykonané testy na prítomnosť protilátok IgA, prítomnosť protilátok proti gliadínu a tkanivovej transglutamináze, ktoré sú pre celiakiu vysoko špecifické. Ide o veľmi spoľahlivý test. Aby sa však pri vyšetrení podarilo zachytiť tieto protilátky, je potrebné zaťaženie organizmu lepkom – to znamená, že by ste pred ním nemali dodržiavať bezlepkovú diétu. Výsledok testu ukáže či je potrebné vyšetrenie u gastroenterológa.
Gastroenterologické vyšetrenie a testy na celiakiu
Posledným a rozhodujúcim štádiom testovania na celiakiu, ktoré toto ochorenie s určitosťou potvrdí alebo vyvráti, je gastroskopia. Vykonáva sa u všetkých dospelých ľudí s podozrením na celiakiu. Ide o endoskopické vyšetrenie horného tráviaceho traktu. Pri tomto vyšetrení lekár odoberie vzorky z tenkého čreva. Tie sa následne pošlú na rozbor a posúdenie histologických zmien v stenách tenkého čreva. Ide o najpresnejšie vyšetrenie, pomáhajúce určiť rozsah poškodenia i štádium ochorenia.1
Pred gastroskopiou musíte byť 12 hodín nalačno (nejesť, nepiť, nefajčiť). Tesne pred zákrokom vám lekár do hrdla aplikuje znecitlivujúci sprej. Jeho úlohou je zabrániť dáviacemu reflexu. Vyšetrenie nie je bolestivé, pre citlivejších ľudí zvykne byť však trochu nepríjemné. Počas vyšetrenia budete ležať na ľavom boku, pričom v ústach budete mať umelý chránič. Môžete pociťovať mierny diskomfort pri zavádzaní sondy, prípadne sa môže objaviť pocit tlaku v oblasti žalúdka. Ten je spôsobený vzduchom potrebným na rozpínanie stien žalúdka. Lekár sondou vyšetrí sliznice tenkého čreva a odoberie vzorku z jeho stien. Nenechajte sa vystrašiť, celé vyšetrenie trvá asi 10 až 20 minút a pre väčšinu ľudí horšie znie, než nakoniec dopadne.
Gastroskopia nie je práve obľúbené vyšetrenie, je ale veľmi dôležité pre správne diagnostikovanie celiakie. Čo je však najdôležitejšie, ide o jediné vyšetrenie na Slovensku, ktoré celiakiu dokáže na 100% potvrdiť. 2
Ak máte podozrenie, že ste celiatik, nečakajte a nechajte sa vyšetriť lekárom čo najskôr. Neliečená celiakia môže spôsobiť závažné zdravotné ťažkosti a komplikácie ako neplodnosť, rednutie kostí, anémiu a podobne.
Zistili vám celiakiu?
Zistite viac o zásadách bezlepkovej stravy, objavte množstvo zaujímavých a dôležitých informácií, tipov a rád. Nechajte sa inšpirovať chutnými receptami, prípadne si urobte zásobu bezlepkových potravín – to všetko na jednom mieste, v našom Bezlepkovom svete.