Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Autoimunitné ochorenie štítnej žľazy sa nemusí prejaviť hneď. Aké príznaky by ste mali sledovať?

Existuje mnoho ochorení, ktoré sú spôsobené útokom patogénov, ako sú vírusy, baktérie či iné mikroorganizmy. Niekedy sa však stane, že proti vám zaútočí váš vlastný imunitný systém a spôsobí vznik autoimunitnej choroby. Prečo je to tak, na to sa zatiaľ lekárom neporadilo prísť. Dnes už však dokážu diagnostikovať niekoľko autoimunitných ochorení a liečbou potlačiť ich symptómy. Výnimkou nie sú ani autoimunitné ochorenia štítnej žľazy. Aké sú ich príznaky a ako ich možno liečiť?

Štítna žľaza a jej úloha v ľudskom tele

Štítna žľaza je jednou z najväčších endokrinných žliaz v ľudskom tele. Endokrinné žľazy, alebo teda žľazy s vnútorným vylučovaním, sú súčasťou ľudskej endokrinnej sústavy a sú zodpovedné za produkciu hormónov. Ako už iste viete, hormóny sú pre ľudský organizmus veľmi dôležité, nakoľko ovplyvňujú činnosť mnohých telesných orgánov a procesov.

Štítna žľaza je párový orgán, ktorý nájdete na prednej strane krku na štítnej chrupke. Skladá sa z dvoch lalokov spojených mostíkom a svojím tvarom vám môže pripomínať motýľa. Primárnou úlohou štítnej žľazy je produkcia tyreoidálnych hormónov. Tie sú veľmi dôležité pre správny a zdravý vývoj, látkovú premenu a homeostázu organizmu.1

stitna zlaza a jej uloha

Tyroxín

Viaže v tele jód a ovplyvňuje látkovú výmenu v bunkách tela.

Trijódtyronín

Je asi najsilnejší hormón produkovaný štítnou žľazou. Ovplyvňuje takmer všetky procesy v tele, či už hovoríme o telesnej teplote, zdravom raste, srdečnom tepe či odbúravaní cukrov a tukov.

Na správnu funkciu a zdravie štítnej žľazy má vplyv viacero faktorov. Medzi tými najdôležitejšími je dostatok jódu v organizme. Podstatnú úlohu však zohrávajú aj genetické predispozície. Pokiaľ sa teda u vás v rodine vyskytujú ochorenia štítnej žľazy, mali by ste o tom upovedomiť vášho ošetrujúceho lekára. Medzi veľmi časté ochorenia štítnej žľazy patrí Hashimotova tyreoiditída a Gravesova-Basedowowa choroba, ktoré zaraďujeme medzi autoimunitné ochorenia.

Autoimunitné ochorenia – keď ide vaše telo proti vám

Predtým, ako sa vrhneme na samotné autoimunitné ochorenia štítnej žľazy, musíme si vysvetliť, čo to autoimunitné ochorenie vlastne je. Pojem autoimunitné ochorenia označuje ochorenia spôsobené neprimeranou, respektíve prehnanou reakciou imunitného systému. To znamená, že: Imunitný systém, ktorého primárnou úlohou je telo ochraňovať, začne vyvíjať nadmernú aktivitu. Miesto toho, aby ničil len tie bunky a mikroorganizmy, ktoré sú pre vás škodlivé, začne útočiť aj na bunky vášho vlastného tela.

Pri niektorých ochoreniach sa táto prehnaná imunitná reakcia týka len určitého orgánu – napríklad pri diabete I. stupňa dochádza k poškodeniu pankreasu. Pri iných ochoreniach, ako je systémový lupus, je chorobou postihnuté celé telo.

Doposiaľ sa nepodarilo odhaliť, čo presne spôsobuje autoimunitné ochorenia. Známe je len to, že na ich vznik má vplyv genetika – môžu sa teda dediť z generácie na generáciu. Čoraz viac sa tiež hovorí o možnom vplyve faktorov vonkajšieho prostredia, nedostatku/dostatku jódu, stresu a podobne. Ochorenia štítnej žľazy sa síce nevyhýbajú mužom, ale častejšie postihujú práve ženy.2

Typy autoimunitných ochorení štítnej žľazy

Najrozšírenejšie ochorenia štítnej žľazy súvisia so zvýšenou alebo zníženou funkciou štítnej žľazy a jej následného poškodzovania v dôsledku autoimunitných ochorení. Ktoré to sú?

Hashimotova tyreoiditída alebo chronický zápal štítnej žľazy

Tireoiditída je všeobecne pomenovanie pre zápal štítnej žľazy, pričom Hashimova tyreoiditída je jedným z najčastejších typov tohto ochorenia. Vyskytuje sa až u 5% populácie a postihuje predovšetkým ženy. Toto autoimunitné ochorenie bolo pomenované podľa japonského lekára Hakaru Hashimota, ktorý ho ako prvý popísal už v roku 1912.

Hashimotov zápal štítnej žľazy spôsobuje postupné zníženie funkcie štítnej žľazy (takzvanú hypotyreózu) a následné poškodenie žľazy samotnej. U mnohých ľudí prebieha spočiatku bezpríznakovo – príznaky sa môžu objaviť neskôr, keď je poškodenie rozsiahlejšie.

Doteraz nie je úplne známe, prečo toto ochorenie vzniká, vyskytuje sa však častejšie u tých, ktorí trpia aj inými autoimunitnými ochoreniami, napríklad diabetom I. stupňa či psoriázou. Na jeho rozvoj môžu mať vplyv aj faktory ako genetika a niektoré chromozomálne poruchy, napríklad Downov syndróm.3

Aké sú najčastejšie príznaky Hashimotovej tyreoiditídy?

Struma (zväčšenie štítnej žľazy)

Únava

Depresie

Zápcha

Nárast hmotnosti

drsná pokožka - ikona

Suchá koža a vlasy

Bledá a často opuchnutá tvár

Ťažká a nepravidelná menštruácia

Dá sa toto ochorenie liečiť?

Pri liečbe je veľmi podstatná predovšetkým skorá diagnostika. Či trpíte týmto ochorením zistí lekár z krvných testov, v ktorých zisťuje hladinu hormónov štítnej žľazy, hypofýzy a autoimunitných autoprotilátok.

Vzhľadom na to, že pri Hashimotovom zápale štítnej žľazy dochádza k zníženiu produkcie veľmi dôležitých hormónov, je potrebné ich dopĺňať. Liečba teda prebieha tak, že vám lekár nasadí potrebnú dávku hormónov štítnej žľazy, najčastejšie syntetickej formy tyroxínu – levotyroxínu. Hoci sa tohto ochorenia nikdy úplne nezbavíte, nastavením správnej liečby je možné fungovať bez obmedzení a žiť plnohodnotný život.

 

Pacientom s hypotyreózou (zníženou funkciou štítnej žľazy) sa neodporúča nadmerná konzumácia sóje a výrobkov z nej. Môže mať totiž negatívny vplyv na funkciu a aktivitu hormónov štítnej žľazy.

Gravesova-Basedowowa choroba

Podobne ako Hashimotovo ochorenie, aj Gravesova-Basedowova choroba je autoimunitné ochorenie. Na rozdiel od Hashimotovho zápalu je však Gravesova-Basedowova choroba  sprevádzaná hypertyreózou, čiže nadprodukciou štítnej žľazy. Bunky imunitného systému teda napádajú bunky štítnej žľazy a spôsobujú nadprodukciu hormónov. Hoci sa poruchy štítnej žľazy týkajú väčšinou žien v strednom a vyššom veku, toto ochorenie sa často objavuje aj u mladších pacientov – predovšetkým mladých žien.

Ako sa prejavuje Gravesova-Basedowowa choroba?

  • Úbytok na váhe
  • Teplá a jemná pokožka
  • Vypadávanie vlasov a lámavosť nechtov
  • Poruchy menštruačného cyklu
  • Rýchly tep, dýchavičnosť
  • Trasenie rúk
  • Nepokojnosť a nespavosť
  • Vypuklé oči a opuchy v oblasti lýtka
krvne testy na odhalenie autiimunitneho ochorenia stitnej zlazy
Diagnostika ochorenia a jeho liečba

Pri podozrení, že trpíte autoimunitným ochorením štítnej žľazy je potrebné, aby lekár prešetril vaše klinické príznaky a rodinnú anamnézu. Ďalej vykoná vyšetrenie štítnej žľazy hmatom, zmeria vám tlak a prezrie oči. Dôležitý je tiež rozbor krvi, ktorý sleduje predovšetkým hladinu hormónov a protilátok. Aby lekár vylúčil výskyt nádoru štítnej žľazy, môže vám odporučiť sonografické vyšetrenie.

Liečba môže prebiehať viacerými spôsobmi:
Lekár vám nasadí tyreostatiká:

Ich úlohou je tlmiť produkciu hormónov štítnej žľazy.

Pomôcť môžu i beta-blokátory:

Poskytujú úľavu od nepravidelného srdečného tepu, svalovej slabosti, úzkosti a potenia.

V niektorých prípadoch je možné liečiť toto ochorenie aj rádioaktívnym jódom. Ten totiž pomaly zničí príliš aktívne bunky štítnej žľazy. Tento typ liečby však môže spôsobiť zhoršenie Gravesovej oftalmopatie – čo je ochorenie, ktoré je často pridružené k Gravesova-Badedowowej chorobe. Imunitné bunky vtedy napádajú okrem štítnej žľazy aj svaly oka, spôsobujú zápal, opuch, bolesť, začervenanie a mnoho ďalších príznakov až po slepotu. Tento typ liečby sa tiež nesmie podávať tehotným ženám.

Ako pomôcť štítnej žľaze, aby zostala zdravá?

Najlepším spôsobom, ako vášmu telu dodáte všetko, čo potrebuje, je konzumovať zdravú a vyváženú stravu. Okrem toho, že telo potrebuje dostatok vitamínovminerálov, štítna žľaza sa nezaobíde bez jódu. Ten môžete doplniť napríklad konzumáciou rýb, vajíčok či morských rias. Dávajte však pozor a konzumujte optimálne množstvo potravy s obsahom jódu – nie je dobré, pokiaľ ho má organizmus málo, ale ani veľa.

Pre zdravie štítnej žľazy sú dôležité tiež minerály selénzinok. Doplniť si ich môžete napríklad celozrnnými produktami, strukovinami, mäsom či rybami. Vynechať by ste nemali ani petržlen, mrkvu, zelenú vňať, olivový olej, avokádo, ovocie, semienka a orechy. Pokiaľ stravou neviete pokryť potrebné množstvo vitamínov a minerálov, môžete siahnuť po doplnkoch stravy.

Zdroje použité v článku:

  1. Gessl, A., Lemmens-Gruber, R. & Kautzky-Willer, A. Thyroid Disorders. In Sex and Gender Differences in Pharmacology (ed. Regitz-Zagrosek, V.) 361–386 (Springer, 2012). doi:10.1007/978-3-642-30726-3_17.
  2. Dong YH, Fu DG. Autoimmune thyroid disease: mechanism, genetics and current knowledge. Eur Rev Med Pharmacol Sci. 2014;18(23):3611-8. PMID: 25535130.
  3. Hashimotov zápal štítnej žľazy. 10. 06. 2019 [online] [cit. dňa 6.8.2022] Dostupné z: https://lekar.sk/clanok/hashimotov-zapal-titnej-azy
  4. Kubešová, B. Gravesova-Basedowova nemoc trápí hlavně mladé ženy. Jak ji poznáte? [online] [cit. dňa 6.8.2022] Dostupné z: https://zdravi.euro.cz/leky/gravesova-basedowova-nemoc-priznaky-lecba/

Neprehliadnite