Bronchitída je bežným ochorením dýchacieho systému. Ako sa môže skomplikovať a ako sa lieči?
Bronchitída sa inak označuje aj ako zápal priedušiek. Je to teda ochorenie tej trubicovej časti dýchacieho systému, ktorá spája pľúca s priedušnicou. Môže mať náhly – akútny charakter alebo dlhotrvajúci – teda chronický charakter. Vo všeobecnosti však ide o bežné ochorenie, objavujúce sa v akútnej forme približne u 5% dospelých ročne.1 Vyskytuje sa hlavne počas chrípkovej sezóny a tiež ako súčasť obrazu chronickej obštrukčnej choroby pľúc.
Pre bronchitídu je typické vykašliavaniu hlienu z dýchacích ciest. Pridružiť sa však môžu aj iné príznaky či dokonca komplikácie. Ak sa totiž zápal priedušiek objaví spolu s iným ochorením respiračného systému, napríklad zápalom pľúc, môže zhoršiť celkovú prognózu. Poďte sa teraz s nami pozrieť na to, aké rôzne komplikácie bronchitída spôsobuje a ako sa lieči.
Pojmom tracheobronchitída sa označuje stav, kedy je zápal prítomný okrem priedušiek aj v priedušnici. Inokedy môže zápal nasadnúť ako na priedušky, tak i na pľúca – vtedy sa jedná o bronchopneumóniu.
Príčiny bronchitídy
Bronchitídu spôsobujú prevažne respiračné vírusy ako vírus chrípky, adenovírus, coronavírus, ďalej mykoplazmy a chlamýdie2. Bakteriálny pôvodca pri akútnej bronchitíde nebýva častý, avšak baktérie môžu nasadnúť na vírusom oslabený terén priedušiek. Takýto stav označujeme ako sekundárnu bakteriálnu infekciu.
Ďalšie príčiny bronchitídy môžu byť inhalácie dráždivých plynov alebo pary, teplotné vplyvy či zápal pri podráždení priedušnicovou kanylou.
Akútna bronchitída sa prenáša kvapôčkami z človeka na človeka, pričom inkubačná doba je niekoľko dní. Na rozdiel od akútnej formy, chronická bronchitída sa dáva do súvisu s fajčením, alebo vystavením sa plynným toxínom. Rovnako sa s ňou môžeme stretnúť pri chronickej obštrukčnej chorobe pľúc.
Ako sa prejavuje bronchitída?
Prejavy akútneho zápalu priedušiek sú:
- Kašeľ
- Produkcia hlienu, ktorý môže byť čistý, biely, žltkastý, málokedy zazelenaný
- Bolesť hrdla
- Ľahké bolesti hlavy a svalov
- Mierna horúčka a zimnica, nemusí však byť vždy prítomná3
- Únava
- Nepohodlie v hrudníku
- Dýchavičnosť a sipot
Príznaky akútnej bronchitídy väčšinou ustúpia do týždňa, avšak kašeľ môže pretrvávať aj niekoľko týždňov.
Prejavy chronického zápalu priedušiek sú:
- Kašeľ
- Produkcia hlienu
- Únava
- Nepohodlie v hrudníku
- Dýchavičnosť
Chronická bronchitída je definovaná ako zápalové ochorenie priedušiek spojené s produktívnym kašľom, ktorý trvá najmenej 3 mesiace a opakuje sa minimálne 2 po sebe idúce roky. Toto dlhotrvajúce ochorenie má niekedy svoje zhoršenia, inokedy ustupuje do úzadia. Môže sa stať, že sa k nemu pridruží iná akútna infekcia, čo skomplikuje celkový stav.
Rizikové faktory bronchitídy a možné komplikácie netreba podceniť
Jestvuje niekoľko rizikových faktorov, ktoré môžu viesť k vzniku bronchitídy a výrazne ovplyvniť jej priebeh:
- Fajčenie – ľudia, ktorí fajčia, majú vyššie riziko vzniku akútneho alebo chronického zápalu priedušiek4.
- Imunitná rezistencia – malé deti a starší ľudia bývajú náchylnejší na infekcie dýchacích ciest pre oslabený imunitný systém.
- Vystavenie dráždivým látkam pri práci – niektoré povolania majú zvýšené riziko kontaktu s prachom, ktorý dráždi priedušky a pľúca. Môže sa jednať o prácu s obilninami, textíliami či farbami a chemikáliami.
- Gastroezofageálny reflux – silné pálenie záhy môže dráždiť hrdlo a viesť k zvýšenej náchylnosti na dýchacie ochorenia.
Upozornenie:
Dlhodobé fajčenie nevedie len k zápalu dýchacích ciest, ale aj zvyšuje riziko, že sa na dymom dráždený terén skôr uchytia patogény. Tento zlozvyk vedie okrem chronického zápalu priedušiek tiež k vzniku rozdutia pľúc. To je príznakom vážneho, postupne sa rozvíjajúceho ochorenia, akým je chronická obštrukčná choroba pľúc.
Ako lekár zistí, že ide skutočne o bronchitídu?
Odhalenie zápalu priedušiek je väčšinou možné už z bežného posluchu. Pacient je totiž často zahlienený a jeho dýchanie je spojené s chrčaním či piskotom pri nádychu. Aj napriek tomu lekár siaha po anamnéze a zisťuje, kedy vznikli ťažkosti a ďalšie okolnosti stavu. Po fyzikálnom vyšetrení je niekedy nutné k spresneniu diagnózy dať vyhotoviť aj röntgen hrudníka5, test spúta (vykašliavaného hlienu), pľúcny funkčný test či vyšetrenie krvi.
Liečba bronchitídy: Lieky, doplnky, bylinky aj povinný oddych
Terapia zápalu priedušiek sa odvíja od príčiny jeho vzniku. Ak je priebeh mierny a súvisí s prechladnutím, ordinuje sa oddych, veľa teplého bylinného čaju a vyhýbanie sa chladu. Ak je to potrebné, v rámci domácej liečby zápalu priedušiek je možné podať lieky na rozpustenie hlienu či potlačenie kašľa.
V takomto prípade vám pomôžu tieto lieky:
Aké lieky použiť na rozpustenie hlienov?
Prečítajte si, ako postupovať, ak máte na prieduškách hlien a potrebujete ho vykašľať. Poradíme vám vhodné lieky aj doplnkovú terapiu.
Pri bronchitíde spôsobenej alergiami, astmou alebo chronickou obštrukčnou chorobou pľúc môže lekár odporučiť liečbu pomocou inhalátora, ktorá primárne potláča samotný zápal a rozširuje priedušky.
Upozornenie:
Keďže väčšina brochitíd je spôsobená vírusmi, antibiotiká v tomto prípade nezaberajú. Môžu sa však podávať preventívne, nakoľko ak je priedušková výstelka vírusmi porušená, ľahšie na tento terén nasadajú baktérie.
Pri dlhotrvajúcich chronických bronchitídach je vhodná pľúcna rehabilitácia. Zahŕňa dychové cvičenia. S ohľadom na celkový zdravotný stav pacienta sa volí taký terapeutický prístup, ktorý mu zlepší podľa možnosti nie len exkurzitu hrudníka, ale tiež celkovú fyzickú zdatnosť. Tiež kyslíková liečba, oxygenoterapia, môže byť nápomocná pri chronických stavoch, pokiaľ je v terapeutickej miere ordinovaná.
Z bylinnej liečby sa pri akútnom ochorení odporúča čaj z mäty, ktorý je vhodný na vykašľanie. Podobný účinok má aj materina dúška a tymián. Pri chronickej bronchitíde je možné podávať okrem týchto aj rôzne ďalšie fytoterapeutiká. Na vykašliavanie je vhodný kvet z bazy, skorocel, rumanček, divozel, prvosienka, veronika, ibiš6. Ako liečivina rozširujúca priedušky sa môže použiť pľúcnik lekársky.
Prevencia pred bronchitídou je jednoduchá. Zahŕňa tieto opatrenia:
- Každoročné očkovanie proti chrípke – očkovanie môže ochrániť pred chrípkou, ktorá vedie k zápalu priedušiek.
- Umývanie si rúk – pravidelné, vyvážené umývanie rúk pomáha predchádzať šíreniu infekcie. Odporúča sa tiež nedotýkať sa očí, nosa a úst.
- Vyhnutie sa úzkemu kontaktu s infekčným človekom – neodporúča sa napríklad bozkávanie.
- Vyhnite sa cigaretovému dymu – aj pasívne fajčenie môže viesť k rozvoju bronchitídy ako akútnej, tak i chronickej.
- Nosenie rúška – používanie ochrany dýchacích ciest pomáha pred kontamináciou dýchacích ciest patogénmi, ale tiež pred usádzaním sa nezdravého prachu či výparov.
Prognóza bronchitídy je poväčšine priaznivá. Väčšinou sa zdravie spontánne upraví do 7 – 12 dní. Pri eventuálnom dlhšom trvaní je tu predpoklad, že sa choroba rozvinula do zápalu pľúc. Nezabúdajte v zimnom období na prevenciu v podobe doplnkov na posilnenie imunity, vďaka čomu bude váš organizmus lepšie odolávať patogénom.
Upozornenie:
1. SINGH, A. a kol.: Acute Bronchitis. 2024. National Library of Medicine [online] [cit. 11.16.2024]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK448067/
2. KLENER, P. a kol. Vnitřní lékařství. Třetí, přepracované a doplněné vydání. Tracheobronchitida. 2006. s.369. [cit. 11.16.2024]. Dostupné z: ISBN 80-7262-430-X (Galén), ISBN 80-246-1252-6 (Karolinum)
3. ROZSYPAL, H. Základy infekčního lékařství. Akutní bronchitida. 2015. Karolinum. s.155 [cit. 11.16.2024]. Dostupné z: ISBN 978-80-246-2932-2
4. MAYO CLINIC STAFF: Bronchitis. 2024. MayoClinic [online] [cit. 11.16.2024]. Dostupné z: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/bronchitis/symptoms-causes/syc-20355566
5. KEY, P. A. a kol.: Bronchitis. 2024. WebMD [online] [cit. 11.16.2024]. Dostupné z: https://www.webmd.com/lung/understanding-bronchitis-basics
6. MIKA, K.: Fytoterapia z pera lekára. Choroby dýchacích ústrojov. Tussis. 2016. Osveta. s.436-437 [cit. 10.29.2024]. Dostupné z: ISBN 978-80-8063-436-0