Celiakia a kozmetika – môže vám lepok uškodiť aj pri používaní kozmetiky?
Celiakia je boj na celý život. Sprevádza ho zmena životného štýlu a poctivé dodržiavanie bezlepkovej diéty. Ak nie ste celiatik-nováčik, určite viete, že základom je vždy kontrolovať zloženie produktov. Lepok je totiž skrytý v mnohých potravinách, o ktorých by ste to možno vôbec nepovedali. Platí to tiež o liekoch, ale napríklad aj alkohole. Ako je to však s kozmetikou? Môže vám uškodiť lepok v pleťovom kréme či telovom mlieku? Čítajte ďalej a zistite viac.
Lepok v kozmetike – kedy môže byť pre celiatika problematický?
Veľa ľudí si myslí, že lepok môže celiatikovi uškodiť aj pri kontakte s pokožkou. Pravda je však trochu iná. Celiakia je chronické ochorenie, pri ktorom dochádza k poškodeniu tenkého čreva vplyvom lepku. Celiakia totiž vyvoláva autoimunitnú reakciu v čreve, čo znamená, že váš imunitný systém začne produkovať protilátky a správať sa, ako keby bol lepok niečo škodlivé. Táto reakcia ale vzniká len v tom prípade, že sa lepok dostane do tenkého čreva tráviacou sústavou – teda požitím potraviny alebo nápoja s obsahom lepku.
Používanie kozmetiky so stopami lepku by teda vo všeobecnosti nemalo pre celiatika predstavovať problém. Na túto tému však existuje niekoľko rôznych názorov. Niektorí vedci berú do úvahy napríklad citlivosť pokožky a vzácnu kožnú manifestáciu celiakie s názvom Duhringova dermatitída. Iní zas poukazujú na problematiku používania prípravkov na dentálnu hygienu a dekoratívnej kozmetiky.
Lepok v dekoratívnej kozmetike a prípravkoch na dentálnu hygienu
Celiatici by si mali dať pozor na kozmetické prípravky určené na dentálnu hygienu a tiež na produkty dekoratívnej kozmetiky, nakoľko práve pri používaní týchto produktov môže dôjsť k náhodnému prehltnutiu malého množstva prípravku. Hovoríme zámerne o náhodnom prehltnutí, nakoľko kozmetika vo všeobecnosti nie je určená na vnútorné použitie.
Pri používaní zubnej pasty a iných prípravkov na čistenie zubov a ústnej dutiny sa môže stať, že spolu so slinami omylom prehltnete aj malé množstvo prípravku. Pri dekoratívnej kozmetike sa to zas môže stať pri oblizovaní pier.
Zložky s obsahom lepku
Tak, ako potraviny, aj kozmetika má na obale uvedené zloženie produktu. Obsah lepku v kozmetickom produkte si preto najistejšie overíte dôsledným preštudovaním zloženia prípravku. Väčšinou je zloženie vypísané v angličtine a niektoré názvy môžete vidieť dokonca v latinčine. Preto sme nasledujúci zoznam najčastejšie používaných kozmetických zložiek s obsahom lepku ponechali v anglickom jazyku:
- Cyclodextrin, Dextrin
- Dextrin Palmitate
- Hydrolyzed Malt Extract
- Hydrolyzed Oat Flour
- Hydrolyzed Vegetable Protein
- Hydrolyzed wheat Flour
- Hydrolyzed Wheat Gluten
- Hydrolyzed Wheat Starch
- Secale Cereale ((Rye) Seed Flour
- Tritidcum Vulgare (Wheat Germ Extract)
- Triticum Vulgare
- (Wheat) Germ Extract
- Triticum Vulgare (Wheat Gluten)
- Triticum Wheat Amino Acids
- Wheat Germ Glycerides
- Wheat Germanidopropalkonium Chloride
- Wheat Protein
- WheatgermamidopropylI Ethydimonium Ethosulfate
- Yeast Extract1
Ak niektorú z týchto zložiek nájdete na obale prípravku dekoratívnej kozmetiky alebo ústnej hygieny, mali by ste sa jeho používaniu vyhnúť.
Upozornenie:
Niektoré zložky môžu, ale aj nemusia lepok obsahovať – záleží to od toho, z čoho alebo ako boli vyrobené. Veľmi často sa stáva, že práve tieto zložky nie sú na obale prípravku presnejšie špecifikované. Preto by ste ako celiatik mali byť opatrný. A to hlavne pri skúšaní úplne novej kozmetiky.
Duhringova dermatitída
Duhringova dermatitída je kožná manifestácia celiakie. Ide o veľmi vzácnu a zriedkavú formu kožného zápalového ochorenia, ktoré kráča ruka v ruke s celiakiou. Prejavuje sa silno svrbivými pľuzgierikmi na koži. Tie sa môžu objaviť takmer hocikde na tele, najčastejšie však symetricky na lakťoch, kolenách, ale aj na chrbte či zadnej časti hlavy.
Liečba tohto autoimunitného ochorenia neznášanlivosti lepku prebieha vo forme bezlepkovej diéty a tiež lokálne pomocou prípravkov na ošetrenie kožných prejavov. To, do akej miery vplýva lepok v kozmetike na prejavy a stav Duhringovej dermatitídy, s určitosťou povedať nevieme. Vo všeobecnosti sa ale pri kožných problémoch odporúča siahnuť po nedráždivej kozmetike bez alergénov, parabénov, konzervantov a podobne.
Po akej kozmetike teda siahnuť pri celiakii?
Väčšina výrobcov priamo neuvádza, či sú ich výrobky bezlepkové. Navyše, každý človek je iný a zatiaľ čo jednému človeku určitá značka nemusí sadnúť, iný na ňu možno nedá dopustiť. Do úvahy je potrebné zobrať napríklad aj rôzne typy kožných alergií, sklony k ekzémom a citlivosť pokožky.
Pokiaľ hľadáte prípravky na citlivú požku, vyskúšajte sa poobzerať napríklad po kozmetike z radov dermokozmetiky. Tá je totiž vyvíjaná pod dohľadom dermatológov, lekárov a odborníkov. Dermokozmetické prípravky majú ľahšie a šetrnejšie zloženie, podporujú zdravie pokožky a kožnej bariéry a pomáhajú sa vysporiadať s kožnými problémami.
V našej ponuke nájdete napríklad:
- Telové mlieka a krémy
- Pleťové krémy a starostlivosť o pleť
- Prípravky na ochranu pred slnkom
- Balzamy a starostlivosť o pery
Upozornenie:
Ak sa u vás po použití kozmetického prípravku objaví alergická alebo iná kožná reakcia, ihneď prestaňte s jeho používaním. Pokiaľ ide o prípravok, ktorého zloženie ste pred tým nekontrolovali, overte si, či náhodou neobsahuje niektorú z vyššie spomenutých lepkových zložiek, prípadne iný alergén, ktorý by vám mohol spôsobovať ťažkosti.
Zdroj použitý v článku:
- Did You Know? Gluten in Cosmetics, Lotions and Makeup. In: Celiac.com [online] [cit. 18-1-2024] Dostupné z: https://www.celiac.com/celiac-disease/did-you-know-gluten-in-cosmetics-lotions-and-makeup-r5017/