Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Cítite slabosť a únavu aj napriek tomu, že dostatočne oddychujete? Zistite, či príčinou nie je nedostatok železa

Aj nadmerné hladiny železa môžu byť nebezpečné a môžu poškodzovať tkanivá a orgány. Nadbytok železa sa ukladá do orgánov, najmä do pečene, srdca ale aj pokožky a môže spôsobiť poškodenie pečene či kardiomyopatie. Preto je dôležité udržiavať rovnováhu a sledovať hladinu železa v tele, aby sa zabezpečila správna funkcia a zachovalo optimálne zdravie.

Aké sú úlohy železa v našom organizme?

  • Transport kyslíka: hlavnou biologickou funkciou železa je tvorba hemoglobínu, krvného farbiva, ktoré sa nachádza v červených krvinkách. Hemoglobín je proteín obsahujúci železo. Je zodpovedný za viazanie a transport kyslíka z pľúc do tkanív a orgánov v tele. Bez železa by červené krvinky neboli schopné transportovať kyslík, čo by viedlo k nedostatku kyslíka v organizme.
  • Uchovávanie kyslíka v svaloch: okrem hemoglobínu sa železo nachádza aj v proteíne nazývanom myoglobín, ktorý je prítomný v svalových bunkách.
  • Účasť na metabolizme: železo je nevyhnutné pre správny metabolizmus sacharidov, tukov a bielkovín. Pomáha pri tvorbe a funkciách enzýmov, ktoré sú zodpovedné za tieto metabolické procesy.
  • Podpora imunitného systému: správne hladiny železa v tele sú dôležité pre normálnu funkciu imunitného systému.
  • Funkcia enzýmov: železo je kľúčovým kofaktorom pre mnohé enzýmy zodpovedné za rôzne biochemické reakcie v tele – napríklad tvorbu energie, detoxikáciu, syntézu DNA a mnohé ďalšie procesy.
  • Ďalšie úlohy: ovplyvňuje schopnosť sústredenia sa, gastrointestinálne procesy, ako a aj reguláciu telesnej teploty1.
Posledný 1ks skladom
Pharma Activ 3 za cenu 2
  • mení železo na redukovanú formu: Vitamín C mení nehémové železo hémové, ktoré, ako sme si už spomenuli, sa v organizme účinnejšie vstrebáva.
  • zlepšuje transport železa cez črevnú stenu: Vitamín C zvyšuje aktívny transport železa cez črevnú stenu do krvi. To umožňuje, aby sa viac železa dostalo z potravy do krvného obehu.
  • inhibuje inhibítory vstrebávania železa: V niektorých potravinách sa nachádzajú látky nazývané fytochemikálie (napríklad fytáty a oxaláty), ktoré môžu brániť vstrebávaniu železa. Vitamín C znižuje účinok týchto inhibítorov a umožňuje lepšiu absorpciu železa z potravy.

Pre optimálnu hladinu železa sa odporúča konzumovať potraviny bohaté na vitamín C spolu s potravinami obsahujúcimi nehémové železo. Toto platí najmä pre vegetariánov a vegánov, ktorí získavajú železo iba z rastlinných zdrojov. Príklady potravín bohatých na vitamín C sú citrusové ovocie (pomaranče, grapefruity), kiwi, červená paprika, brokolica a čučoriedky.

ovocie ako-zdroj-zeleza
  • inhibítory protónovej pumpy alebo H2 antihistaminiká, používané na zníženie kyslosti obsahu žalúdka,
  • šťavelany v špenáte a rebarbore,
  • polyfenoly a taníny v káve, čiernom čaji, víne, obilninách a niektorých bobuľových plodoch,
  • fosforečnany v sýtených nápojoch (kola),
  • fytáty vo fazuli a obilninách,
  • súčasné užívanie vápnika, draslíka, zinku alebo horčíku.

Chcete si doplniť hladinu železa?

Pozrite si výber doplnkov stravy so železom, ktoré u nás nájdete v skvelých cenách a s raketovo rýchlym doručením. Skladom máme doplnky pre dospelých, ale aj deti a tehotné ženy.

zelezo doplnky

Zdroje použité v článku:

1. SWINER, C. What is Iron Deficiency Anemia? 2023. In: webmd.com [online]. 7.7.2023 [cit. 08-05-2023. Dostupné z https://www.webmd.com/a-to-z-guides/what-is-iron-deficiency-anemia
2. WARE, M. Everything you need to know about iron. 2018. In: medicalnewstoday.com [online]. 2018 [cit. 08-05-2023]. Dostupné z https://www.medicalnewstoday.com/articles/287228
3. WILHELM, Z. Čo je dobré vedieť o železe. 2007. In: solen.cz [online]. Praktické lekárenství, 2007.  (1) [cit. 08-05-2023]. Dostupné z https://www.solen.cz/pdfs/lek/2007/01/14.pdf

Neprehliadnite