Spoznajte prírodné produkty Avropa na pamäť, vitalitu, energiu a fytohormóny
Termíny, úlohy, rozvrhy, to-do listy. Ako to všetko zvládnuť? Nič nezabudnúť a mať aj energiu navyše? Príroda myslí aj na nás vyťažených, vyčerpaných a bez životnej energie. Spoznajte silu prírody ukrytú v slovenských doplnkoch značky Avropa na vitalitu, energiu, pamäť a koncentráciu.
Ginko dvojlaločné – Ginkgo biloba
Listy ginka obsahujú flavonoidové glykozidy a terpénové laktóny (ginkolidy a bilobalidy), ktoré:
- pôsobia vazodilatačne na artérie,
- znižujú presakovanie cez cievnu stenu,
- zlepšujú prietok krvi v kapilárach,
- zvyšujú mikrocirkuláciu.
Výsledkom je zvýšené prekrvenie centrálnej nervovej sústavy a periférnych častí krvnej cirkulácie. Pre tieto vlastnosti sa ginko využíva pri ischemických poruchách mozgu so závratom, hučaní v ušiach, zlyhávajúcej pamäti, kognitívnych poruchách, nesústredenosti a náladovosti.
Všehojovec ostnatý – ženšen sibírsky – Eleutherococcus senticosus
Dôležitými látkami, ktoré obsahuje ženšen sibírsky, sú glykozidy – eleuterozidy. Droga má významný stimulačný účinok na imunitný systém, pôsobí regeneračne pri psychickom a fyzickom vyčerpaní a pomáha sa prispôsobiť zvýšenému psychickému zaťaženiu.
Všehoj ázijský – ženšen ázijský – Panax ginseng
Prítomné obsahové látky v ženšene ázijskom zlepšujú adaptačné mechanizmy centrálneho nervového systému. Pôsobia protistresovo pri psychickom a fyzickom preťažení tak, že chránia organizmus pred vyčerpaním. Vplyv na centrálny nervový systém sa prejavuje aj zlepšením poškodených funkcií zmyslových orgánov (zrak a sluch). Často sa využíva pri rekonvalescencii pre jeho anabolický účinok.
Paulínia nápojová – guarana – Paulinia cupana
Pre obsah kofeínu sa guarana tradične využíva ako doplnok pri liečbe únavy, vyčerpanosti a počas rekonvalescencie. Výťažky z guarany sa často využívajú aj pri liečbe bolesti a pri migréne. Guarana sa využíva pre jej schopnosť znižovať pocit hladu pri redukčných diétach.
Kotvičník zemný – Tribulus terrestris
Nositeľom účinku kotvičníka je látka protodioscín. Protodioscín zvyšuje hladinu mužského hormónu dihydroepiandrosterónu (DHAE). Prostredníctvom tohto mechanizmu účinku má droga:
- afrodiziakálne účinky,
- pomáha pri erektilnej dysfunkcii a neplodnosti,
- zvyšuje svalový výkon,
- zmierňuje príznaky andropauzy.
Kotvičník zemný sa využíva aj ako preventívny prostriedok proti vzniku obličkových kameňov.
Leuzea šuštivá – Leuzea carthamoides
Koreň leuzei pre jej špecifické zložky využívame na zrýchlenie cirkulácie krvi i na rozšírenie periférnych tepien. Fytohormóny drogy zlepšujú psychickú činnosť a posilňujú fyzickú výkonnosť. Drogu možno použiť ako antagonistu proti sedatívam a hypnotikám.
Angelika čínska – Angelica sinensis
Angelika čínska – Angelica sinensis
Droga sa často nazýva aj ako „ženský ženšen“. Má estrogénovú aktivitu a reguluje hormonálnu nerovnováhu. Preto sa angelika používa pri menštruačných ťažkostiach a pri menopauze. Medzi ďalšie obsahové látky patria kumaríny a kyselina ferulová, ktoré majú antikoagulačný účinok. Angelika čínska má tiež vazodilatačné, spazmolytické a antibakteriálne účinky. Súčasne podporuje aj imunitný systém.
Ďatelina lúčna – Trifolium pratense
Pre obsah izoflavónov (fytoestrogénov) sa droga používa pri menštruačných ťažkostiach a pri liečbe menopauzy. Izoflavóny v ďateline zvyšujú hladinu „dobrého“ HDL cholesterolu, čím sa môže znížiť kardiovaskulárne riziko u žien v období klimaktéria. Z dostupných zdrojov je známe, že izoflavóny môžu spomaľovať rednutie kostí a zvyšovať množstvo minerálov v kostiach u žien v menopauze. Ďatelina lúčna sa dobre kombinuje so žeruchou peruánskou – macou (Lepidium meyenii), ktorá pomáha udržiavať prirodzenú sexuálnu aktivitu, energiu a stimuluje sexuálnu túžbu.